"probleme in paradis"

Creat de marianpitesti, Martie 19, 2012, 09:09:18 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: albinasebes din Martie 21, 2012, 01:36:57 PM
deci urmeaza sa cumparam extract proteic din srot de soia sau alte produse chimice
oricum noi mancam foarte nesanatos, multe chimicale,  de ce nu am diversifica si pt albine, sa stie si ele ca traiesc in secolul XXI
nu spun ca aceste produse nu ar prelungi viata albinei, dar se pune problema ca noi consumam mierea, produs pe care il vrem cat mai natural
nu stiu in ce masura afecteaza calitatea mierii aceste produse, dar timpul va dovedi
dupa revolutie eram indemnati sa mancam multa margarina ca e sanatoasa, doar acum se finalizeaza studii care arata cat de nociva e pt sanatate

Srotul de soia nu este chimic .. totusi 99% sanase sa fie obtinut din plante modificate genetic, deci tot un d**c!  :zzz:

Probabil ar trebui sa cautam un stiudiu mai recent, ceva dupa 2000, ca din 1976 s-au intamplat multe.  :)
De aceea spuneam ca nu cred studii din astea facute dupa ureche, chiar daca sunt scrise in carti destul de ok ca si continut pentru vremea lor, adica pentru 1976 dar nu si pentru 2012.
Totusi eu o sa fac un test cu 2 familii de albine.

jonny_it

Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 01:40:48 PM
O problema ar putea fi cu soia din care se face srotul, unde gasim soia nemodificata genetic ?

In magazinele alea naturiste. Sau si mai simplu plantezi in gradina soia ... :)

Kov iulian

#17
Citat din: jonny_it din Martie 21, 2012, 01:35:12 PM


Durata de viata dubla, deci in sezonul activ as putea avea 14 kg de albine in fiecare stup, adica 10 kg de culegatoare, adica 4-5 corpuri ME pline cu miere. E ok asa nu? :rotfl:

Am citat din carte la viteza cateva pasaje, pt a intelege ce au vrut sa zica autorii e bine de studiat cartea si experimentat,

Citat din: jonny_it din Martie 21, 2012, 01:42:57 PM
Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 01:40:48 PM
O problema ar putea fi cu soia din care se face srotul, unde gasim soia nemodificata genetic ?

In magazinele alea naturiste. Sau si mai simplu plantezi in gradina soia ... :)

Soia boabe macinata iar nu e buna, contine ulei, zic astia ca daca o coci in cuptor nu mai e asa de rea, dar tot mai bun e srotul stii ca e scos tot uleiul din el .

jonny_it

Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 01:43:37 PM
Soia boabe macinata iar nu e buna, contine ulei, zic astia ca daca o coci in cuptor nu mai e asa de rea, dar tot mai bun e srotul stii ca e scos tot uleiul din el .

Pai scoatem uleiul din soia, e biocombustibil, deci avem si combustibil pentru masina apicultorului, impuscam mai multi iepuri odata.  :)

Probabil o sa ajungem la concluzia ca tot polenul este mai bun, poate si pentru ca il aduc albinele cand au nevoie de el, este natural, nu costa nimic.
Am observat si astazi ca aproape toate vin incarcate cu polen.

Am observat atat de atent incat am reusit sa imi iau o intepatura fix in ochi, deci nu tineti cont de ce scriu pentru ca citesc doar cu un ochi  :rotfl:

Nea Costica din Buzau

Va salut!! Duminica am facut si eu reasezare a ramelor in stupii mei, si in timp ce eu eram bagat pana la gat in ei, a venit un vecin [80 ani],  care creste si el albine, si nu stia ca umblu la ei. Eu eram blindat ca Nell Amstrong [ nu stiu daca am scris corect, dar e vorba de cel care a aselenizat primul], iar vecinul in ,,civil''.A verificat ce facusem eu, si a mai dat doar o rama dupa diafragma, restul era in regula. Da eu am vrut sa spun ca s-a minunat si el cat de blande sunt raportat la ale lui. I-am zis ca sunt satisfacute de hrana administrata de mine, si anume; cate o turta apifondant [a dedus Romikete denumirea ca nu era scris numic pe ambalaj], turte facute de mine din ceai cu zahar invertit [metoda nea Gica], pe care le-a papat foarte repede, si ma bucur ca mi-a rausit.
Si v-as intreba respectos, raspunsul meu a avut vre-un sambure de adevar??, sa stiu unde ma aflu. Sanatate!!  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

jonny_it

Citat din: Nea Costica din Buzau din Martie 21, 2012, 04:13:39 PM
Va salut!! Duminica am facut si eu reasezare a ramelor in stupii mei, si in timp ce eu eram bagat pana la gat in ei, a venit un vecin [80 ani],  care creste si el albine, si nu stia ca umblu la ei. Eu eram blindat ca Nell Amstrong [ nu stiu daca am scris corect, dar e vorba de cel care a aselenizat primul], iar vecinul in ,,civil''.A verificat ce facusem eu, si a mai dat doar o rama dupa diafragma, restul era in regula. Da eu am vrut sa spun ca s-a minunat si el cat de blande sunt raportat la ale lui. I-am zis ca sunt satisfacute de hrana administrata de mine, si anume; cate o turta apifondant [a dedus Romikete denumirea ca nu era scris numic pe ambalaj], turte facute de mine din ceai cu zahar invertit [metoda nea Gica], pe care le-a papat foarte repede, si ma bucur ca mi-a rausit.
Si v-as intreba respectos, raspunsul meu a avut vre-un sambure de adevar??, sa stiu unde ma aflu. Sanatate!!  :hi:

Albinele cand au cules sunt mai linistite, deci putina stimulare are un efect aproape asemanator.  :)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: jonny_it din Martie 21, 2012, 05:40:32 PM
Citat din: Nea Costica din Buzau din Martie 21, 2012, 04:13:39 PM
Va salut!! Duminica am facut si eu reasezare a ramelor in stupii mei, si in timp ce eu eram bagat pana la gat in ei, a venit un vecin [80 ani],  care creste si el albine, si nu stia ca umblu la ei. Eu eram blindat ca Nell Amstrong [ nu stiu daca am scris corect, dar e vorba de cel care a aselenizat primul], iar vecinul in ,,civil''.A verificat ce facusem eu, si a mai dat doar o rama dupa diafragma, restul era in regula. Da eu am vrut sa spun ca s-a minunat si el cat de blande sunt raportat la ale lui. I-am zis ca sunt satisfacute de hrana administrata de mine, si anume; cate o turta apifondant [a dedus Romikete denumirea ca nu era scris numic pe ambalaj], turte facute de mine din ceai cu zahar invertit [metoda nea Gica], pe care le-a papat foarte repede, si ma bucur ca mi-a rausit.
Si v-as intreba respectos, raspunsul meu a avut vre-un sambure de adevar??, sa stiu unde ma aflu. Sanatate!!  :hi:

Albinele cand au cules sunt mai linistite, deci putina stimulare are un efect aproape asemanator.  :)
Adevarat,insa colegul incearca sa nu le subestimezi si sa mai mergi fara masca la ei,in zona ochilor e foarte periculos sa iei intepaturi..Take care!!! ;)Pace! :beer: :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Nea Costica din Buzau

Salut!! Va multumesc la amandoi  ^:)^, sunt sigur ca amandoi stiti sa dezvoltati raspunsul, da o sa pun maine niste intrebari complementare, pt a afla daca albina cand e multumita [adica n-o doare nimic, are casa, are masa etc] te mai ataca neaccidental??  =D>. Sa fiti sanatosi!! :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Nea Costica din Buzau din Martie 21, 2012, 09:26:09 PM
Salut!! Va multumesc la amandoi  ^:)^, sunt sigur ca amandoi stiti sa dezvoltati raspunsul, da o sa pun maine niste intrebari complementare, pt a afla daca albina cand e multumita [adica n-o doare nimic, are casa, are masa etc] te mai ataca neaccidental??  =D>. Sa fiti sanatosi!! :hi:
Multumim! la fel si D-voastra sa fiti sanatos, iar in ce priveste albina :bzz: eu nu cred ca e chestia ca ne ataca accidental sau nu,acul e singura ei arma si cu el se apara,atat,in rest trebuie sa fim noi cu bagare de seama,Pace! sanatate! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

tassevasi

     ""Adevarat,insa colegul incearca sa nu le subestimezi si sa mai mergi fara masca la ei,in zona ochilor e foarte periculos sa iei intepaturi..Take care!!! ;)Pace! ""


Problema cu intepatul in 'ochi'  e putin probabila .
Pleoapa  oculara are  cea mai rapida  reactie  in caz de pericol ,de orice natura ar fi .
In pleoapa se poate oricind   

stefan1

Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 02:27:34 AM
Acest procedeu de hranire cu utuiala de porumb amestecat cu srot de soia e recomandat in cartea Tehnologie Apicola , si se spune ca srotul de soia ar prelungii viata albinelor .

Cititi cartea .

  S-ar putea ca adausul de faina de porumb sa fie din alt motiv. Se stie ca grasimile sunt toxice pentru albine. Deea sa si recomanda faina de soia degresata sau lapte praf degresat. Iar poate se stie ca faina de porumb absoarbe foarte bine grasimea. Mama curatea cratitele cele mai insortate in grasime cu faina de porumb. O absoarbe complet. Probabil si in amestecul cu soia avea acelasi rol, sa preia o parte din uleiul din soia, iar din stup era scoasa de albine pe urma.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: stefan1 din Martie 22, 2012, 02:01:36 AM
Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 02:27:34 AM
Acest procedeu de hranire cu utuiala de porumb amestecat cu srot de soia e recomandat in cartea Tehnologie Apicola , si se spune ca srotul de soia ar prelungii viata albinelor .

Cititi cartea .

  S-ar putea ca adausul de faina de porumb sa fie din alt motiv. Se stie ca grasimile sunt toxice pentru albine. Deea sa si recomanda faina de soia degresata sau lapte praf degresat. Iar poate se stie ca faina de porumb absoarbe foarte bine grasimea. Mama curatea cratitele cele mai insortate in grasime cu faina de porumb. O absoarbe complet. Probabil si in amestecul cu soia avea acelasi rol, sa preia o parte din uleiul din soia, iar din stup era scoasa de albine pe urma.
Va salut, ams a incerc si eu astazi sa vad ce se intampla si cum o consuma,sanatate!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

gash

Eu le-am dat lapte praf pentru vitei, intr-un capac de stup. Avand unde se balaci :D, m-am jucat si cu sapa pe dinaintea lor si nu m-au bagat in seama. M-ai tarziu  pun si un filmulet.

gash

Filmuletul promis.

Kov iulian

Ce aveti Dvs acolo e joaca de copii , sa vedeti la mine, am pus 3 capai de alea de plastic, e omor pe ele exact ca un roi apare, sunt foarte multe stranse .