"NU UITATI ALBINELE MOR IN MARTIE" _BATRANUL

Creat de doru AN2, Martie 02, 2012, 07:41:20 PM

« precedentul - următorul »

doru AN2

   Cer mii de scuze ca am preluat vorbele lui BATRANU dar am considerat ca acest subiect trebuie tratat special. Iar ce a ce a lansat dansul este de o importanta deosebita. Acum dragi colegi trebuie sa fim extrm de atenti. Acum se mareste consumul dar si hrana trebuie sa fie diversificata. Luand vorbele BATRANULUI ce consider ca trebuie sa constituie un semnal de alarma ,sa fim atenti ca pierderi sa nu existe sau sa  fie minime. Ar fi bine, zic eu, sa postati solutii diverse,cunoscute dealtfel,dar ma gandesc ca daca vor fi repetate, efectele vor fi benefice si reamintite colegilor nostrii mai tineri (in apicultura) nu strica.
             SA AVEM FAMILII (in toate cazurile) SANATOASE!

dorindafi

daca tot ai deschis acest subiect poate doreshti sa ne shi prezintzi ,, solutii diverse,cunoscute  '' , pt. a ne initzia in discutzie shi asta nu o spun cu rautate  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

In martie exista destul de mult puiet in stupi, iar vremea inca nu s-a incalzit suficient, asa ca orice noapte mai geroasa poate provoca probleme grave familiilor de albine.
Trebuie sa le asiguram caldura, iar folosirea foliei peste cuib este de un real ajutor.
De asemenea trebuie sa ne asiguram ca au mancare suficienta, pentru ca acum familiile de albine consuma mult mai multa hrana decat pe timpul iernii, pentru a creste puiet.

Batranul stie ce spune! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

CRISTI M

Pharaoane , vorbesti de caldura ? La mine in noaptea asta sunt -11 grade , ce sa fac , sa fac focul in centrala ?  :roll:

POSTASUL

la mine dimineata la 7 erau - 16 grade  iar in noaptea asta se anunta - 20 de grade , asa ca   :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

johnysibiu

Baga carbuni (miere) in soba lor si mai arunca o carpa peste cocoasa lor.

cipriene

cred ca asta este perioada cea mai grea pentru albine si cu grija cea mai mare pentru apicultor. problema nu este caldura cat lipsa hranei (o spun din proprie experinta) %%-
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

KTA-APIDORNA - Ski

Asa este !!! si la noi in zona Dornei au murit familii chiar si la stupari cu o vasta experienta peste 30 de ani de experienta, am un prieten are 90 de ani si mai are grija de peste 20 de fam, ca exemplu iar alt stupar a pierdut deja jumatate din ele, cred ca s-a aruncat sa e inmulteasca prea tare, erau cam slabuti si din cauza asta, imi dau si eu cu parerea, asa am patit=o eu cu vre-o doi roi din toamna,am experimentat, dar n-o mai fac pe viitor, noroc de folia de plastic si paturica de deasupra si turtele de completare,
Sa ne stim cu bine si albinutele sanatoase in campul cu papadie inflorita!!! :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

creiveancristi

Citat din: POSTASUL din Martie 07, 2012, 11:15:19 PM
la mine dimineata la 7 erau - 16 grade  iar in noaptea asta se anunta - 20 de grade , asa ca   :hi:
Ce Dumnezeu,doar nu te-ai mutat la Polul Nord!

pharaonu75

Iarna asta Bucovina a fost polul frigului in Romania!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Martie 08, 2012, 08:08:35 PM
Iarna asta Bucovina a fost polul frigului in Romania!
corect Dane  , in aceasta iarna Bucovina a fost centrul  polului nord , poate sa confirme si Cristi de la Ciuc
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: POSTASUL din Martie 08, 2012, 08:17:06 PM
Citat din: pharaonu75 din Martie 08, 2012, 08:08:35 PM
Iarna asta Bucovina a fost polul frigului in Romania!
corect Dane  , in aceasta iarna Bucovina a fost centrul  polului nord , poate sa confirme si Cristi de la Ciuc
Eu unul aprob, la Dorna azi 9/03/2012 au fost -14 grade dimineata la ora 7, de saptamana viitoare se anunta ca se mai incalzeste.Pace! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ion patrut

postasul are dreptate si la mine la tupilati(neamt) ieri dimineata au fost -18 grade

stefan1

  Ioane, nu te mai tupila la Tupilati, pune la avatar localitatea si varsta sau anul nasterii! S-a mai sps, orice informatie despre temperaturi, culesuri, puterea familiilor, operatii apicole, trebuiesc corelationate cu zona unde se afla stupina.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipriene

frig, prea frig. eu de la sfarsitul lui februarie ma dus sa le pun mancare in fiecare saptamana si spre surprinderea mea de fiecare data nu mai gasesc nimic din ce le-am pus data trecuta. problema este ca din cauza temperaturilor scazute nici nu prea au iesit la zbor de curatire.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)