Albinele mai agresive in ultimul timp?

Creat de dragos2006, Iunie 16, 2008, 12:59:51 AM

« precedentul - următorul »

D006

De fapt va scriu in numele bunicii mele...
Are cativa stupi si in ultima vreme se plange ca au devenit mult mai agresive, ataca organizat cate 4-5 in acelasi timp/zona a corpului.
Ati avut asemenea experiente? cum le-ati rezolvat?
Multumesc,

filip

Vremea asta schimbatoare le face mai irascibile decat de obicei.Cam peste tot e asa nu doar izolat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Multumesc Filip, :smile:
Cum te-ai descurcat - in afara de echipamentul de protectie
Mai sunt si alte metode? Fum, muzica clasica, buna dispozitie?
Ce-i drept nu stiu daca bunica mea ar accepta ceva mai neconventional, da' nu strica sa intreb

filip

Regula numarul 1 fara miros de parfum,ceapa ,etc.Se evita sa fie deschisi cand se pregateste sa ploua.Daca e posibil se deschid intr-o zi cand e soare fara vant si culegatoarele sunt plecate in camp.De obicei culegatoarele sunt mai irascibile.Inainte de a fi deschisi  se afuma putin la urdinis daca e posibil,fara miscari bruste sau loviri,cam astea ar fi niste reguli de baza.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bee_lover

lipsa cules ar fi un motiv. la mine atunci se manifesta asa. avand stupii in gradina la 1-2 metri sunt rasaduri. si in functie de cate intepaturi iau bunicii stiu cum sta treaba cu culesul :smile:)

D006

Super, bee_lover era si banuiala mea - Salcamul a fost inexistent si mi-e teama ca si teiul e compromis - au stropit fara sa anunte si i-au murit lucratoarele otravite... bunica e foarte trista.
Mi se pare socant, logic ar fi sa anunte ca zona respectiva va fi survolata cu otrava??
Multumesc oricum pentru raspunsuri

D006

am gasit si eu unul pericol , solutia , ii omor matca!

filip

Citat din: dragos2006am gasit si eu unul pericol , solutia , ii omor matca!
Asta vara ,sau daca inspre toamna trebuie sa ai regina imperechiata .Daca ii omori regina toamna chiar daca isi trage botci nu mai are trantori cu care sa se imperecheze.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

alex_sa

sieu am unul alnaibi de agresiv afost o familie foarte blinda nustiu ce sa intimplat cu iei , inscimb am cumparat o familie era foarte agresiva dupa vreo saptamina a devenit ca mai blinda (mai linistita) nuimi explic .

bucovineanu

Atunci cand familiile de albine de albine devin agresive ceva le-a scos din starea de normalitate;
-posibil sa nu aiba mancare.
-nu exista nici o sursa de nectar in natura.
-au fost deranjate cu brutalitate de ceva,( au fost loviti stupii de catre un animal sau de altceva)
-au fost deranjate prin deschiderea repetata a stupilor.
-urmeaza o perioada neprielnica( furtuna puternica, vijelie, grindina.)
Daca avem una sau cateva familii rele si celelalte familii se comporta normal,de cele mai multe ori de vina este regina si se rezolva prin inlocuire.
In aceasta perioada poate fi inlocuita numai cu alta regina fecundata.
       Daca intr-o zi vrem sa controlam stupii si deschidem 1-2 stupi si albinele sunt irascibile,vom amana controlul pentru o alta zi.

D006

Stupii agresivi sunt aia in care lada e stramta.
Cand scoti rama fara grije, strivesti cate o albina de pereti... celellalte se agita si dse fac rele.
Si la rapita toate familiile inteapa ca apucatele.

PricopArthur

Citat din: bucovineanuAtunci cand familiile de albine de albine devin agresive ceva le-a scos din starea de normalitate;
-posibil sa nu aiba mancare.
-nu exista nici o sursa de nectar in natura.
-au fost deranjate cu brutalitate de ceva,( au fost loviti stupii de catre un animal sau de altceva)
-au fost deranjate prin deschiderea repetata a stupilor.
-urmeaza o perioada neprielnica( furtuna puternica, vijelie, grindina.)
Daca avem una sau cateva familii rele si celelalte familii se comporta normal,de cele mai multe ori de vina este regina si se rezolva prin inlocuire.
In aceasta perioada poate fi inlocuita numai cu alta regina fecundata.
       Daca intr-o zi vrem sa controlam stupii si deschidem 1-2 stupi si albinele sunt irascibile,vom amana controlul pentru o alta zi.
Am avut ocazia sa zic, dupa un set de intepaturi ca ajunge pt ziua de azi, dar de la lada urmatoare totul era perfect.
Miere multă şi inimă curată!

D006

am avut si eu o familie care era foarte irascibila daca ridicai un pic podisorul si iesau 20 de albine toate ma intepau parca te si loveau .
Practic nu puteai sa ridici nici o rama
Dupa numeroase tratamente cu varachet s-a potolit .
Aceasta  familie o primisem de la o cunostinta care mi-a zis ca nu sa mai ocupat de ia nimeni de 1 an , banuiesc ca comportamentul irascibil se datora parazitilor varooua