Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: Kov iulian din Iunie 27, 2013, 07:15:01 AM
Citat din: oroles din Iunie 27, 2013, 06:53:34 AM
Eu creez un swap de 2x nr rami. De exemplu, eu am 4 g rami, deci creez unul de 8 giga (8192). Am vazut unii spunand ca nu ai nevoie de swap deoarece am destui  rami.

Cei ce spun asta au dreptate, daca aveti mai mult de 3-4 nu se mai impune crearea swap-ului fiindca sistemul va merge mai greoi, memoria ram este mult mai rapida ca cea artificiala creata pe hardisc .

Insa pe de alta parte mai ales in cazul laptopurilor dar si a calculatoarelor chiar daca aveti peste 4 gb rami si aveti obiceiul sa folositi functia hibernare este obligatoriu sa faceti swap fiindca acolo se vor pastra toate datele si informatiile sesiunii pusa la hibernare .
Ai explicat super. Romikele are si el dreptate. la 5 gb de rami nu trebuie swap. Principiul meu este ce trece de 4 gb nu are nevoie de swap. Eu folosesc hibernarea foarte mult. E mai comod sa inchid capacul laptopului decat sa ii dau un shut down.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Pentru cei care dețin hardware de ultimă generație, dar nu numai, vor să testeze sau să folosească GNU/Linux fără instalare pe harddisc, a apărut recent cea mai populară distribuție live, KNOPPIX 7.2.0.

http://www.knopper.net/knoppix/knoppix720-en.html

DOWNLOAD /KNOPPIX_V7.2.0DVD-2013-06-16-EN.iso

Kov iulian

#182
Stiti ca de fapt prima distributie pe care am avut-o in mana cum s-ar spune a fost Knopix ?

Sa intamplat asta aproape cu un an inainte sa dau de Ubuntu, cumparam niste reviste pe nume CD Forum, PC Practic, Xtreme PC acele reviste aveau si CD-uri, DVD-uri ( unele de 9gb) cu aplicatii diverse.

Pe un DVD de acela exista si un ISO de Knopix insa nu am stiut sa o trag pe cd si sa bootez de pe ea .  =)) =))

romikele

Primul linux cu care am luat contact a fost Damn Small Linux, de pe revistele pe care le-ai mentionat mai sus.
Apoi, prima instalata pe harddisk, Mandrake 10.0


A urmat Knoppix 3.8... s.a.m.d.  :wink2:

marian_6777

Si eu folosesca Linux dar mai mult afara. Versiunea este asta www.downloadwireless.net/isos/wifislax-4-5-final.iso  =)) =D> =D> =D>
In tara am Ferestre cu licenta.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

romikele

Or fi ele ferestrele cu licenta, dar belelele sunt tot alea... sau mai multe.
De ex. am pe un comp. win xp home cu licenta, dar care se misca mai prost ca versiunea similara "trial"  :wink2: pe un hardware identic.
La reinstalare trebuie sa dau telefon la Microbsoft pentru reactivare. Pai treaba-i asta? S-au dat banii pe un soft pe care sa il folosesc dupa cum vor muschii lor? :rusine:

marian_6777

Pai mie mi-a fost bagat pe gat cand am luat laptopul. Altfel alegeam alte solutii... La reinstalare doar introduc licenta de pe timbrul respectiv si gata. Nu au avut bunul simt sa dea si un DVD cu SO. Am "beneficiat" insa de o partitie de restaurare pe HDD plina cu balarii. Astfel, la un sistem nou, am inceput direct cu format, creare partitii, etc. Totusi... ma cam roade un gand...
  Ce m-a tinut la distanta ? Partitionarea... la wind. stiam C= sistem D,E etc, eu hotaram pentru ce le folosesc. La Linux ma pierd in denumiri dev swap etc. Ultima data cand am incercat sa-l pun pe sistem, am reusit sa raman fara continutul de pe hdd :P     
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

romikele

Pai nu e complicata deloc partitionarea.
Atasez partitiile create pe un hdd de 250 GB pentru Cylon Linux.

pe sda2 am /home

marian_6777

HDD-ul meu este tot de 250. Cred ca un 30 de giga pentru sistem este suficient. Acum am Cylon in dual boot cu win.
Acum vad ca sunt cativa experti in Linux pe aici. Care este explicatia pentru care se incinge muuult mai tare cand rulez Linux, si nu vorbesc de live cd. Este instalat pe  laptop in dual boot. Frige aerul evacuat. Pe win. temperatura este de 48-54 grade C.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

romikele

Eu am un Dell Inspiron 1501


Nu am observat acest simptom nici pe PCLinuxOS sau Mandriva, nici pe Slackware , Fedora, Ubuntu ori Knoppix, distributii pe care le-am rulat in timp.
Nu cred ca Linuxul e de vina, poate ceva configurari cu probleme.
Am instalat Linux pe multe laptopuri, chiar si netbook-uri, dar nu am constatat asemenea problema.

marian_6777

In cylon pot vedea temperatura procesor? Cred ca da. Dar cum?

Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

romikele

Cylon are instalat lm-sensors.

Urmand pasii de aici: http://www.emreciftci.net/2011/07/ubuntu-and-high-cpu-temperature.html
se pot afisa toate temperaturile care ne intereseaza.

Dupa ce se ruleaza comanda sensors-detect si se raspunde afirmativ la toate intrebarile, se ruleaza comanda sensors

Ce apare se poate vedea in poza atasata.


La laptop cauza pricipala pentru supraincalzire o constituie praful excesiv.
O curatire rezolva problema.

marian_6777

Scuze. Am instalat Psensor temperaturile pt:
  nucleu 1:  timp real 59*, minim 58*, maxim 76*.
  nucleu 2 : timp real 66*, minim 66*, maxim 70*.
in Win7 48-54* diferenta este cam mare. Poate eroare de masura intre sisteme... dar se simte la mana. Daca as rezolva problemele astea... eu de mult m-as intoarce impotriva MS.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

oroles

Citat din: marian_6777 din Iunie 29, 2013, 04:45:55 PM
Scuze. Am instalat Psensor temperaturile pt:
  nucleu 1:  timp real 59*, minim 58*, maxim 76*.
  nucleu 2 : timp real 66*, minim 66*, maxim 70*.
in Win7 48-54* diferenta este cam mare. Poate eroare de masura intre sisteme... dar se simte la mana. Daca as rezolva problemele astea... eu de mult m-as intoarce impotriva MS.
Cam mari! Curata-l de praf cum spune @romikele. Dupa specificatiile laptopului meu 40-45 grade inseamna normal.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian_6777

Intre doua sisteme de operare, diferenta de 15-20 grade este cam mult
Contrar asteptarilor, temperaturile mai mari sunt in linux.
Nu cred ca am mai mult praf in linux decat in windows.
Concluzia mea este ca un driver ceva creaza aceasta problema. In windows coolerul aproape ca nu se aude, pe cand in linux se aude binisor. Si eu as prefera linux, dar nu pot sa vad laptopul fierband pe masa. Ceva totusi nu este in regula.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.