Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

Mircea001

Rezultatele de la al doilea tratament

Closcutz

 :uimit: Ce-i acolo macel? Cu ce ati tratat? Asa de multi paduchi ca anul asta n-am vazut de cand sunt!

Mircea001

Citat din: Closcutz din Octombrie 09, 2016, 02:11:37 PM
:uimit: Ce-i acolo macel? Cu ce ati tratat? Asa de multi paduchi ca anul asta n-am vazut de cand sunt!
nu stiu ce este acolo dar cred ca ii de bine, adica tratamentul isi face efectul

Closcutz

Cu ce ati tratat? In august nu ati facut niciun tratament sau mai bine zis anul acesta ati mai tratat cu ceva ori ba? Tratamentul se vede ca e bun, dar ma gandesc cu strangere de inima la albinele care i-au dus in ,,spinare"!

Mircea001

Citat din: Closcutz din Octombrie 10, 2016, 07:29:03 PM
Cu ce ati tratat? In august nu ati facut niciun tratament sau mai bine zis anul acesta ati mai tratat cu ceva ori ba? Tratamentul se vede ca e bun, dar ma gandesc cu strangere de inima la albinele care i-au dus in ,,spinare"!

le fac doar toamna cu varachet in asa fel incat al treilea tratament sa fie undeva la mijlocul lui septembrie cand nu mai este puiet. daca mai este puiet continui al patrulea in lipsa totala de puiet

Mircea001

Salutare,
Ma aflu intr-o situatie un pic mai delicata. am 4 stupi care sunt intr-un loc care trebuie neaparat eliberat. trebuie sa ii mut la 10-20 m fata de locul unde sunt acum. Cum sa procedes?

Closcutz

Du-i macar o saptamana la 5 km minim si apoi poti sa-i pui unde doresti... Alte variante ar fi sa profiti dc vremea e mai urata si albina nu zboara deloc sa-i muti direct, iti asumi risc dc se incalzeste. Alta varianta sa-i muti cate putin pana ajung pe noua pozitie. Sa le pui paie pe la urdinis ca sa fortezi albina sa faca zbor de orientare... Dintre toate variantele cred ca prima e cea mai sigura...

stefan1

  Pentru a evita mutarea la distanta, daca dispui de o pivnita sau alt loc intunecos si racoros, ai putea muta acolo stupii inchisi si cu aerisire corespunzatoare. Dupa vreo 10 zile - daca e o perioada mai lunga e mai bine - ii poti aseza pe noile locuri. Cevaa albine tot ai sa pierzi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Mircea001

M-am gandit sa ii mut in saptamanile urmatoare cand temperaturile sunt sub 12 grade ziua, si albina sa nu fi iesita la zbor(sa fie in ghem). Ce parere aveti?

Closcutz

La 12 grade mai ies dar nu chiar multe albine. Te sfatuiesc sa-i inchizi, sa-i muti doar noaptea, dupa ce sunt pe noua locatie ii deschizi si le pui paie la urdinis(fire de iarba, frunze...ce ai)...apoi te rogi sa nu se incalzeasca macar vreo 5 zile!

Mircea001

Ce rol au paiele la urdinis? in ce cantitate se pun?

romikele

Paie, iarba, etc. ... toate au rolul de a face albina sa se reorienteze.
Cantitatea sa fie suficienta pentru a nu bloca complet urdinisul, astfel ca albinele sa iasa afara, dar cat mai greu posibil.
Mai poti suci lada cu urdinisul catre alt punct cardinal.

Mircea001

Salut,
Am facut mutarea. Se poate observa locul de unde le-am lutat (se vad paletii, ~10m)
Este suficienta cantitatea de "paie"? cand trebuie luate de acolo?

Mircea001

Prelata care o folosesc pentru iernat

Mircea001

Salutare,
Mai jos puteti observa ce se intampla daca nu se gasesc suficiente resurse de hrana pentru iernare si nu se intervine cu turte la timp. sunt sigur ca in cazul in care puneam o turta cu 2 saptamani inainte nu se intampla asa ceva :)