Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: Mircea001 din Aprilie 03, 2016, 10:57:45 AM
Salut,
Ca raspuns la postul 126 pot sa confirm cele spune de d-nul crisian-nicolae respectiv d-nul calmusdaniel. Nu a fost nici un soarece.
Familiile au trecut cu bine iarna, dar ce ma nelinisteste este o familie care a ajuns doar pe 4 rame din 6. Ieri am aflat de ce. Am descoperit prezenta acarianului VARROA. Am observat pe o albinuta un pict ciudat, uitandu-ma mai atent mi-am dat seama despre ce este vorba. am mai cautat si alte albine care sa prezinte acarianul pe ele insa nu am gasit. Descapacind cateva celule cu trantori am observat ca acarianul este prezent (dupa cum se poate vedea in poze).

Cu ce imi recomandati sa fac tratamentul in aceasta perioada? pana acum foloseam varachet plus turte cu timol
Ar fi in regula sa fac un tratament si in aceasta perioada? avand in vedere ca exista puiet capacit si intr-o saptamana infloresc si pomii fructiferi?
Este posibil sa fie infestate si celelelte familii? (familii mult mai puternice) :thanks:

Ce schema de tratament ati aplicat anul trecut?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Mircea001

Citat din: ciucur din Aprilie 03, 2016, 10:45:14 PM
Citat din: Mircea001 din Aprilie 03, 2016, 10:57:45 AM
Salut,
Ca raspuns la postul 126 pot sa confirm cele spune de d-nul crisian-nicolae respectiv d-nul calmusdaniel. Nu a fost nici un soarece.
Familiile au trecut cu bine iarna, dar ce ma nelinisteste este o familie care a ajuns doar pe 4 rame din 6. Ieri am aflat de ce. Am descoperit prezenta acarianului VARROA. Am observat pe o albinuta un pict ciudat, uitandu-ma mai atent mi-am dat seama despre ce este vorba. am mai cautat si alte albine care sa prezinte acarianul pe ele insa nu am gasit. Descapacind cateva celule cu trantori am observat ca acarianul este prezent (dupa cum se poate vedea in poze).

Cu ce imi recomandati sa fac tratamentul in aceasta perioada? pana acum foloseam varachet plus turte cu timol
Ar fi in regula sa fac un tratament si in aceasta perioada? avand in vedere ca exista puiet capacit si intr-o saptamana infloresc si pomii fructiferi?
Este posibil sa fie infestate si celelelte familii? (familii mult mai puternice) :thanks:

Ce schema de tratament ati aplicat anul trecut?


3 tratamente la 7 zile diferenta cu folie deasupra ramelor

Mircea001

Salut. Am o familie pe 9 rame (a 10 rama este hranitorul sub care construiese celulele de trantor), i-am pus magazie in 22 aprilie cu 6 foite necrescute si nici in ziua de azi nu au inceput sa cladeasca. ramele din cuib sunt acoperite de albine, cu puiet din diferite stadii pe fiecare rama. matca de anul trecut. daca dau rama la crescut in cuib o creste dar in magazie nu. Ce solutie as putea avea in acest caz?

stefanm

Citat din: Mircea001 din Mai 08, 2016, 02:00:25 PM
Salut. Am o familie pe 9 rame (a 10 rama este hranitorul sub care construiese celulele de trantor), i-am pus magazie in 22 aprilie cu 6 foite necrescute si nici in ziua de azi nu au inceput sa cladeasca. ramele din cuib sunt acoperite de albine, cu puiet din diferite stadii pe fiecare rama. matca de anul trecut. daca dau rama la crescut in cuib o creste dar in magazie nu. Ce solutie as putea avea in acest caz?
Am intalnit si eu o situatie asemanatoare: intercaleaza ramele necrescute cu rame crescute cu sirop in ele,stopestele cu sirop si pe cele necrescute.Daca nu ai rame crescute ,muta hranitorul in cat si continua sa le stropesti pe cele necrescute dar ai grija sa nu-ti roiasca ,mai controleaza-le de botci,,, %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

Mircea001

Citat din: stefanm din Mai 08, 2016, 08:38:52 PM
Citat din: Mircea001 din Mai 08, 2016, 02:00:25 PM
Salut. Am o familie pe 9 rame (a 10 rama este hranitorul sub care construiese celulele de trantor), i-am pus magazie in 22 aprilie cu 6 foite necrescute si nici in ziua de azi nu au inceput sa cladeasca. ramele din cuib sunt acoperite de albine, cu puiet din diferite stadii pe fiecare rama. matca de anul trecut. daca dau rama la crescut in cuib o creste dar in magazie nu. Ce solutie as putea avea in acest caz?
Am intalnit si eu o situatie asemanatoare: intercaleaza ramele necrescute cu rame crescute cu sirop in ele,stopestele cu sirop si pe cele necrescute.Daca nu ai rame crescute ,muta hranitorul in cat si continua sa le stropesti pe cele necrescute dar ai grija sa nu-ti roiasca ,mai controleaza-le de botci,,, %%-

Salut.
Nu am rame construite.
Le-am stropit cu sirop dar in zadar.

dan sebastian

E vremea nefavorabilă. Nu are sens să te Amărăști degeaba. Cum e la tine? Am înțeles că grindina a ras tot. Dacă vrei să construiască ramele insistă dimineața și seara cu hrănitorul plin de sirop 1 la 1. Zi de zi până le construiesc total. Te costa 30 lei per familie dar eu zic ca merita. La faneata sau floarea soarelui ai face si miere.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Mircea001

Salut,
Ce parere aveti? cum se prezinta?

Mircea001

Dispozitiv de marcat regine confectionat din seringa.
Nu l-am incercat dar cred ca functioneaza

dan sebastian

Familia se prezintă bine. Ai pus catul ? A produs ceva?
La sistemul de marcat nu am văzut buretele. Fără el omori matca. Eu prefer să le marchez altfel. După ce găsesc rama cu matca, pun pe orizontal rama si imobilizez cu degetele matca de lateralele toracelui cu mâna stângă. Cu dreapta o marchez cu un marker model posca, cu culoarea din anul respectiv. Nu am codul meu de culori ci îl utilizez pe cel internațional. Anul asta e alb.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Mircea001

Citat din: dan sebastian din Iunie 07, 2016, 06:37:23 AM
Familia se prezintă bine. Ai pus catul ? A produs ceva?
La sistemul de marcat nu am văzut buretele. Fără el omori matca. Eu prefer să le marchez altfel. După ce găsesc rama cu matca, pun pe orizontal rama si imobilizez cu degetele matca de lateralele toracelui cu mâna stângă. Cu dreapta o marchez cu un marker model posca, cu culoarea din anul respectiv. Nu am codul meu de culori ci îl utilizez pe cel internațional. Anul asta e alb.

am pus catul dar nu a construit foitele de de magazie si a roit.
vis-a-vis de marcarea reginelor mi-ai dat o idee foarte buna. O sa ii pun si un burete. pana acum foloseam altceva dar m-am gandit si la varianta de mai sus.
urmeaza ca in 17-18 iunie sa le duc la o plantatie de zmeura. sper sa iasa ceva acolo

oroles

Romanii au o vorba: "ne zgarcim la faina". Adica ne zgarcim la ceva ce este ieftin. Am dat pe un cilindru de marcat la Targul Apicol Iasi 17 RON. E bine sa fii inventiv dar, cu toata priceperea pe care o ai, nu are cum sa iasa ca un cilindru de marcat din fabrica. Pistonul nu culiseaza la fel de usor ca la unul cumparat :D Deci, parerea mea e ca mai bine iti cumparai unul nou si nu mai mergeai pe siringi. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mircea001

Salut.
Imi puteti recomanda o metoda sigura si simpla de a unifica un roi (recuperat) cu o familie care a roit (care are deja botci capacite/necapacite).
Merci

Mircea001

Citat din: Mircea001 din Iunie 08, 2016, 10:55:18 PM
Salut.
Imi puteti recomanda o metoda sigura si simpla de a unifica un roi (recuperat) cu o familie care a roit (care are deja botci capacite/necapacite).
Merci

Ajutor.... :thanks:

tinumaftei

Citat din: Mircea001 din Iunie 14, 2016, 07:31:05 PM
Citat din: Mircea001 din Iunie 08, 2016, 10:55:18 PM
Salut.
Imi puteti recomanda o metoda sigura si simpla de a unifica un roi (recuperat) cu o familie care a roit (care are deja botci capacite/necapacite).
Merci

Ajutor.... :thanks:
..si de ce trebuie sa ii unifici??

Cristel

Dezvolta separat familiile pana in toamna. Vor oua doua regine, vei avea mai multa populatie. Toamna poti sa le unesti daca roii iti par prea nedezvoltati.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)