Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: filip din Februarie 14, 2016, 11:52:18 AM
Daca avea soarec in stup trebuia sa fie si albine moarte fara cap.
De ce, când văd șoarecu` albinele își pierd capul?  :rotfl:

filip

Citat din: romikele din Februarie 14, 2016, 04:36:38 PM
Citat din: filip din Februarie 14, 2016, 11:52:18 AM
Daca avea soarec in stup trebuia sa fie si albine moarte fara cap.
De ce, când văd șoarecu` albinele își pierd capul?  :rotfl:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1740.5;wap2
""Trebuiesc examinate si resturile de la urdinis sau din fata lui:
- Daca sunt albine cu capul si toracele mancat, in timp de iarna sau primavara devreme, inseamna ca in stup au intrat soareci. ""
Asta ar trebuii sa o stie orice posesor de albine,un apicultor serios o stie. :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Mai nene, lasa-ma cu teoriile... eu am avut soareci pe pavilion la 25 din 27 de familii, dar nici o albina nu si-a pierdut capul.
In schimb, din cauza stresului s-au supraalimentat pana au plesnit... la propiu!

Cand am saltat podisoarele, topaiau nemernicii ca la banchet... toata hartia igienica si servetelele erau tocate in lazi...

calmusdaniel

Daca n-a-ti gasit albina tocata aia n-au fost soareci au  fost"iepuri"!

filip

Citat din: calmusdaniel din Februarie 14, 2016, 06:17:22 PM
Daca n-a-ti gasit albina tocata aia n-au fost soareci au  fost"iepuri"!
25 din 27 e o performanta greu de egalat,avand in vedere ca albinele aveau la toaleta hartie igienica. =)) =)) =))
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cornelioandanciu

Se vad si albine moarte la una dintre pozee, cam multe, ce-i drept sint intregi, dar daca va uitati bine, se observa si niste puncte negre, ar putea fi si excremente de soarece. La inceput soarecii ataca doar fagurii, abia cand albinele sint stranse bine in ghem soarecele le ataca si pe acestea, atunci apar acele resturi de albine, fara cap, abomene, etc. Bine ar fi fost sa fie rosatura normala de ceara, eu am zis ca mi s-a parut doar a fi cam mare .
Va salut.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Februarie 14, 2016, 06:33:10 PM
Podisorul si gratia pentru urdinis au rolul lor,
Asa e, dar si soarecii au meseria lor.
La mine au ros la coltul podisoarelor care erau noi si nu le placasem cu tabla, locatia fiind noua, nu m-am asteptat la invazie, mai ales ca n-am fost singurul "vizitat" in acel an...

Drept e ca nici eu n-am trecut pe la ei o buna bucata de timp, ca sa pot interveni eficient... asa doar am putut sa-i vad cum danseaza lambada  :razz:

bucovineanu

Citat din: romikele din Februarie 14, 2016, 05:00:53 PM

Cand am saltat podisoarele, topaiau nemernicii ca la banchet... toata hartia igienica si servetelele erau tocate in lazi...
Luati aminte. Ca sa ierneze cat mai bine, albinele au nevoie de servetele pentru a putea lua masa in conditii igienice si de hartie igienica pentru a merge la toaleta.  :smile:

romikele

Cred ca iti dai seama cand am constatat lipsa hartiei igienice... cand am avut mai mare nevoie !  :rotfl:

De atunci n-am mai lasat nimic de rontait prin pavilion, nici macar rame goale...

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 14, 2016, 07:10:56 PM
Cred ca iti dai seama cand am constatat lipsa hartiei igienice... cand am avut mai mare nevoie !  :rotfl:

De atunci n-am mai lasat nimic de rontait prin pavilion, nici macar rame goale...
Eu nu impachetez in pavilion pana nu le las ceva de rontait!!
Rontaie asa de bine ca nici nu mai apuca sa intre in vreun stup!! Si pisicile dau faliment!!

Mircea001

Salut,
Ca raspuns la postul 126 pot sa confirm cele spune de d-nul crisian-nicolae respectiv d-nul calmusdaniel. Nu a fost nici un soarece.
Familiile au trecut cu bine iarna, dar ce ma nelinisteste este o familie care a ajuns doar pe 4 rame din 6. Ieri am aflat de ce. Am descoperit prezenta acarianului VARROA. Am observat pe o albinuta un pict ciudat, uitandu-ma mai atent mi-am dat seama despre ce este vorba. am mai cautat si alte albine care sa prezinte acarianul pe ele insa nu am gasit. Descapacind cateva celule cu trantori am observat ca acarianul este prezent (dupa cum se poate vedea in poze).

Cu ce imi recomandati sa fac tratamentul in aceasta perioada? pana acum foloseam varachet plus turte cu timol
Ar fi in regula sa fac un tratament si in aceasta perioada? avand in vedere ca exista puiet capacit si intr-o saptamana infloresc si pomii fructiferi?
Este posibil sa fie infestate si celelelte familii? (familii mult mai puternice) :thanks:

oroles

VF, aplicat cu varojetul si cu foaie de control. Doar asa afli si tu raspunsurile la intrebarile tale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: Mircea001 din Aprilie 03, 2016, 10:57:45 AM
Cu ce imi recomandati sa fac tratamentul in aceasta perioada? pana acum foloseam varachet plus turte cu timol
Ar fi in regula sa fac un tratament si in aceasta perioada? avand in vedere ca exista puiet capacit si intr-o saptamana infloresc si pomii fructiferi?
Este posibil sa fie infestate si celelelte familii? (familii mult mai puternice) :thanks:
Atunci cand se vad paraziti pe albine infestarea e foarte mare. Trebuie tratate toate familiile nu numai cea slaba.