Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Citat din: Mircea001 din Mai 04, 2015, 05:31:40 PM
sa inteles ca pana la salcam nu am ce cauta in gradina?

Nici tu nici calul  :rotfl: :rotfl:. Glumesc. Echipat corespunzator, cu masca, manusi, dalta si afumatoare. Asta este...sunt momente si momente.

RazvanTi

in mare ti-a raspuns colegul iulian
rautatea o da "iuteala" rapitei si mai ales penuria de nectar de dinaintea ei.
la salcam in care culesul e abundent, se linistesc si nu te mai baga in seama nici pe tine si nici calul...
cat sunt rele te blindezi si aia e daca ti-e frica...
mai problem e cu vecinii ca in timpul rapitei se cam seamana prin gradini...
vezi si tu cum te intelegi cu ei
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Mircea001

Salutare,
Acum 2 saptamani am mutat stupii in alta locatie. I-am amplasat intr-o curte micuta cu multi copaci pe langa, iar soarele nu mai bate in stupi. Pot spune ca se simte o usoara ameliorare a agresivitatii albinelor. O alta problema ar fi faptul ca matca nu depune oua cum depunea anul trecut(la toti stupii ii la fel). Cumbag o rama la crescut cum baga miere pe ea si matca nu mai are unde depune. Am pus si rame de magazie sa cladeasca in speranta ca v-a urca mierea in magazie si dupa o saptamana am costatat ca nu a constuit nimic pe ramele de magazie.

P.S. Sambata in 30 am prins si primul meu roi :)

Mircea001

Salut.
Ce inseamna cand gasim celule roase(ceara pe fundul stupului) in aceasta perioada? albine moarte nu am gasit, doar urme de varroa si ceara roasa.

oroles

Citat din: Mircea001 din Octombrie 11, 2015, 11:52:30 AM
Salut.
Ce inseamna cand gasim celule roase(ceara pe fundul stupului) in aceasta perioada? albine moarte nu am gasit, doar urme de varroa si ceara roasa.
Inseamna ca ai lăsat prea multe rame si albina a tras de pe lateral si a centrat mierea. Cu varroa nu te putem ajuta. E posibil sa fi murit de bătrânețe. E posibil sa fie de la tratament. Tu stii ce ai facut.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mircea001

Salut,
Azi am invelit stupii cu o prelata, i-am pregatit de iarna cat am putut eu de bine.
Ii protejez de vant, ploaia, zapada.
Am facut un pic de zgomot(am batut in pamant niste tarusi) si se pare ca am deranjat destul de mult o familie care a iesit afara sa vada ce se intamplat :bzz:

Mircea001

Salut.
Am intalnit la urdinisul unui stup foarte multa "mizerie", oare care a fost cauza? La fel si in cazul altuia dar in cantitati mai mici. Deasemenea au fost si albine moarte dar in cantitate neglijabila(maxim 10)

crisian-nicolae


calmusdaniel

Acelea sunt resturi rezultate in urma decapacirii ramelor cu miere cand se hranesc albinele.

Eugen B

La tine au fost mai multe zile consecutive de caldura?
Si eu am trecut pe la stupi si foarte putina ceara a fost la urdinis, asta e semn bun, la mine de la inceput de noiembrie si pana acuma tot frig a fost, am avut vreo 2-3 zboruri in noiembrie si 2 in decembrie, in rest a fost destul de frig.
Ai grija sa nu iti moara de foame stupii daca sti ca nu ai mancare destul de multa in ei

Mircea001

Nu stiu cum a fost vremea la stupina pentru ca nu am ajuns in zona.
Poza este facuta undeva pe la inceputul lunii decembrie.

Imi recomandati sa pun turta? chiar daca temperaturile nu permit acesta miscare?

oroles

Am gasit si eu dar nu asa multa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Daca ai mancare e bine. Cand permite vremea verifica 1-2 . Tu sti cu cata mancare i-ai iernat.
E posibil sa ai multa miere capacita si e normal sa ai mai multa ceara la urdinis

cornelioandanciu

Citat din: calmusdaniel din Decembrie 28, 2015, 05:02:46 PM
Acelea sunt resturi rezultate in urma decapacirii ramelor cu miere cand se hranesc albinele.
Sint cam mari acele resturi. Poate o fi de la soareci, aceia lasa rosaturi de ceara asa de mari. Pana la ora asta, acea familie ar trebui sa fie moarta daca a avut soarece inauntru.
Va salut.

filip

Daca avea soarec in stup trebuia sa fie si albine moarte fara cap.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)