Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Un cules slab (cred ca) le enerveaza. Si eu m-am mirat de agresivitatea albinelor in fiecare primavara. Inainte sa decolez pe rapita ma loveau in stupina vreo 10 bucati in masca, dar nu sareau la mana. Acum sunt cu ele la rapita...acolo stiu de unde este agresivitatea  :hi:

Mircea001

Citat din: Eugen B din Aprilie 27, 2015, 12:56:53 PM
De la rapita sunt agitate si agresive.
Poate ai rapita la 2-3-4km, sau poate le deranjeaza ceva in zona ta.

Am spus mai inainte nu este rapita in zona nici pe 50 de km :)


Citat din: yulian din Aprilie 27, 2015, 02:30:38 PM
Un cules slab (cred ca) le enerveaza. Si eu m-am mirat de agresivitatea albinelor in fiecare primavara. Inainte sa decolez pe rapita ma loveau in stupina vreo 10 bucati in masca, dar nu sareau la mana. Acum sunt cu ele la rapita...acolo stiu de unde este agresivitatea  :hi:

Cules slab primavara cand pomii fructiferi sunt in floare cand este papadie cat cuprinde...?

Poate fi ceva genetic? Poate fi regina de vina?

yulian

O fi cat cuprinde, dar pe rame se vede??? Cantarul ce zice?? Poa' sa fie floare cu duiumul daca nu secreta.  :nono:

Mircea001

Citat din: yulian din Aprilie 27, 2015, 07:06:28 PM
O fi cat cuprinde, dar pe rame se vede??? Cantarul ce zice?? Poa' sa fie floare cu duiumul daca nu secreta.  :nono:
cantaru zice ceva dar nu stiu ce ca nu l-am pus
pe rame se vede bine bine.
urmeaza sa capaceasca.

Muntoiu Radu

Citat din: yulian din Aprilie 27, 2015, 02:30:38 PM
Un cules slab (cred ca) le enerveaza. Si eu m-am mirat de agresivitatea albinelor in fiecare primavara. Inainte sa decolez pe rapita ma loveau in stupina vreo 10 bucati in masca, dar nu sareau la mana. Acum sunt cu ele la rapita...acolo stiu de unde este agresivitatea  :hi:

Oare cum de stiu ele ca creierul e in cap si capul e cea mai sensibila parte?!? Cand incearca sa te sperie zboara in jurul capului, nu in jurul picioarelor. Ce vad ele si nu vedem noi ?...

crisian-nicolae

De fapt le atrage sclipirea ochilor.

Muntoiu Radu

Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 28, 2015, 09:31:08 PM
De fapt le atrage sclipirea ochilor.
vreau si eu masca din aia prin care se vede asa bine :)

cipik

Eu stiam ca le atrage transpiratia.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

crisian-nicolae

Cind esti beat iti sclipesc Ochi,transpiri ca porcu,putii....praf te fac. =)) =))

Porfy66

Este un fenomen ciudat cu agresivitatea asta exagerata a albinelor. Eu acum 4 saptamani am facut revizia generala si am marcat maticile si erau in limite normale privind agresivitatea. La fel ca si in anii trecuti. Acum de doua saptamani sunt ca si turbate. Ataca in numar mare doar daca sunt in zona stupinei. La fel mentionez ca este cules de al pomii fructiferi, papadie si NU am rapitza in zona. Foarte ciudat! Sutpii sunt plini cu miere.. chiar am inceput sa pun si caturi la cei mai puternici.. Chiar nu inteleg de ce se comporta asa. Am albine de 9 ani dar nu am intalnit asa ceva pana acum!
:hi: :hi: :hi:

yulian

Citat din: Muntoiu Radu din Aprilie 28, 2015, 09:25:28 PM
Oare cum de stiu ele ca creierul e in cap si capul e cea mai sensibila parte?!? Cand incearca sa te sperie zboara in jurul capului, nu in jurul picioarelor. Ce vad ele si nu vedem noi ?...

Du-te in stupina in pantaloni scurti si ciorapi negri...sa vezi...au vreo treaba cu gamba? La cap se realizeza respiratia si se ghideaza dupa emisia de CO2 - asa imi aduc aminte ca am vazut scris pe undeva.  :wink:

Mircea001

Citat din: Porfy66 din Aprilie 29, 2015, 08:13:25 AM
Este un fenomen ciudat cu agresivitatea asta exagerata a albinelor. Eu acum 4 saptamani am facut revizia generala si am marcat maticile si erau in limite normale privind agresivitatea. La fel ca si in anii trecuti. Acum de doua saptamani sunt ca si turbate. Ataca in numar mare doar daca sunt in zona stupinei. La fel mentionez ca este cules de al pomii fructiferi, papadie si NU am rapitza in zona. Foarte ciudat! Sutpii sunt plini cu miere.. chiar am inceput sa pun si caturi la cei mai puternici.. Chiar nu inteleg de ce se comporta asa. Am albine de 9 ani dar nu am intalnit asa ceva pana acum!
:hi: :hi: :hi:

asa se prezinta situatia si in cazul meu. cules, miere pe rame, faguri claditi etc. si adresivitate.
mentionez ca si anul trecut tot in perioada asta am avut aceasi problema

Mircea001

Sambata am incercat sa fac un roi. Am gasit un stup pe 12 rame plin cu miere necapacita si pastura, am incercat sa gasesc regina dar fara succes in schimb am gasit oua de o zi. In celalalt stup la fel exceptie face faptul ca are mai putina albina si am gasit o rama neconstruita si doua rame neouate si fara miere sau pastura.
Amandoi stupii mai ales ultimul, cel cu albina mai putina a prezentat o agresivitate iesita din comun, mai precis am fost nevoit sa inchid stupul din cauza ca ma atacau. Se loveau excesiv de masca, erau atat de multe incat nu se mai puteau verifica ramele.
Spre seara a trecut un cal prin zona si a fost atacat de la ~ 100-150m, atacul a fost atat de violent incat s-a aruncat de pamant.
Nu se mai poate lucra nimic in gradina din cauza lor.

Ce este de facut in aceasta situatie?

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Mircea001

Citat din: RazvanTi din Mai 04, 2015, 09:20:29 AM
astepti salcamul...
sa inteles ca pana la salcam nu am ce cauta in gradina?