Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

paul1

Citat din: Eugen B din Martie 03, 2015, 06:51:10 PM
personal nu cred ca au murit ca nu ai strans suficient, ai avut putina albina si a fost ceva frig si au murit. Eu cred ca cu stansul e altceva, dar fiecare cu ce crede.

Eugene, cand ai popor putin stransul la chinga face diferenta intre viata si moarte! La fel si cand ai popor mult, bagi in iarna stupi tari si-i scoti in primavara ... mate lesinate. Cred ca toti ati observat ... daca ai rame mai multe in cuibul de iernare albina de pe intervale este putina si daca mai vine si-un ger albina de pe intervalele marginase incremeneste. La urmatorul ger incremeneste urmatorul interval ...
Personal, strang la sange iar ramele care raman trebuie sa fie pline in proportie de 75-95% ! Incadrez ramele din cuib( de-o parte si de alta) cu diafragme din polistiren extrudat de 5.

Eugen B

Fiecare face ce crede la el in stupina. Daca vrei sa facem ca la carte ierneaza pe familii tari de 7-8 rame si sigur nu ai probleme. La mine nu a inghetat nici un interval. E multa teorie si cu stransu. Si eu strang familiile, dar familiile pe 7 8 rame au trecut la pas iarna. E normal ca daca iernam cu ciurucuri riscam sa pierdem.

paul1

Sa tinem cont si de ... zone !
Una-i iarna la tine la Arad, care-i un fel de toamna tarzie si alta-i iarna la Miercurea Ciuc sau in Nordul Moldovei ! La tine zboara albinele de o luna si la mine in Nordul Moldovei abia ieri au avut putin zbor. Spre exemplu, la mine acum ninge. La tine cum e ???

Ionut Ursachi

Domnule Paul , sa speram ca nu se pune ...ca nu e de bine ! Am vazut ca s-a oprit  :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Eugen B

Asa e de acuma 2 ani. Dar iernile au fost normale de obicei. Nu e vina mea unde esti tu. Mutate in spania si ai mai cald. Dar iti garantez daca ai familii tari si mancare in ei treci iarna cu brio. Si la mine e frig si bate tare vantul.
Este diferenta si de zona si multe alte chestii.
nu cred ca trebuie sa te enervezi. Suntem in democratie si fiecare are parerea lui.

paul1

Nu stiu de unde-ai tras tu concluzia ca m-am enervat ! :sad: :sad: :sad:
Discutam despre restrangerea sau nerestrangerea cuibului si fiecare este liber sa-si expuna parerea. In sprijinul restrangerii am venit cu argumentul ... zona. Tu ai venit cu argumentul ... muta-te in Spania! =))
LE ... pareai un om serios cu care se poate discuta civilizat, se pare ca m-am inselat ! :nod: Si ca sa nu tragi concluzii gresite, nu m-am enervat nici de data aceasta ! :razz:

oroles

Citat din: Eugen B din Martie 03, 2015, 09:01:30 PM
Asa e de acuma 2 ani. Dar iernile au fost normale de obicei. Nu e vina mea unde esti tu. Mutate in spania si ai mai cald. Dar iti garantez daca ai familii tari si mancare in ei treci iarna cu brio. Si la mine e frig si bate tare vantul.
Este diferenta si de zona si multe alte chestii.
nu cred ca trebuie sa te enervezi. Suntem in democratie si fiecare are parerea lui.
Romania e prea diversa ca clima. Exista diferente mari intre est si vest si nord si sud. Pe voi cei din vest va feresc Carpatii de celebrul "crivat" care ne cam da de furca noua. Temperaturile in sud sunt mult mai ridicate ca in zona mea. Mi s-a intamplat sa plec de la Bacau cu trenul pe cod rosu de ninsori si sa ajung in Bucuresti unde era primavara in toata regula si nici pic de zapada pe jos. Temperaturile medii anuale pentru zona de sud sunt de 10-11 grade iar in zona de nord de 8.5-9 grade. E o diferenta, nu? Banatul si Dobrogea au o clima submediteraneana cu ierni blande. Nu v-as dori sa aveti iernile de la mine din zona sau ale celor din Covasna sau Harghita. Nici la domnul Vasile (bucovineanu) nu e clima asa de blanda.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vioso

Ieri 7 Martie prin sudul tarii era cod galben de vreme rea la targul apicol Cluj era o zi frumoasa de primavara. Deci conteaza foarte mult zona unde este stupina ,eu de exemplu nu am restrans albinele mai mult de 7-8 rame niciodata in cei 25 de ani de cand am albini dar nu mi-a murit niciodata vreo familie. Dar nici mancare pana anul trecut nu le-am dat.

Mircea001

Salutare.
Ieri am facut curatenie in stupul familiei care am pierdut-o. Am ars albinele moarte si am ars un fitil de sulf in el dupa care l-am depozitat.
L-am pus de curiozitate pe cantar si a indicat ~28 kg(8 rame).

Mircea001

Buna ziua,
Poate sa imi spuna cineva de ce albinele sunt foarte agresive in perioada asta?
Pomi au inflorit papadia ii in floare si ele sunt agresive. mai precis nu pot sta in jurul stupilor (10m) ca te ataca.

pistol28

Posibil rapiţa sau nosema.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Mircea001

Citat din: pistol28 din Aprilie 26, 2015, 10:41:06 PM
Posibil rapiţa sau nosema.
rapita nu este in zona si nosema... sigur nu

TDI

Secretia de nectar la mar, par, cires, păpădie, etc se învârte in jurul valorii de 30 kg/ha. Dimineata e nectar, la 10-12 vin căldurile si-i scad concentratia de apa si albinele nu-l mai potlua. Cu cantitatile de puiet pe care le au... au nevoie de nectar, apa, polen si... la un moment dat nu mai au.
Si eu am dat vina pe răpită dar ... rapița nue înflorită.

Eugen B

De la rapita sunt agitate si agresive.
Poate ai rapita la 2-3-4km, sau poate le deranjeaza ceva in zona ta.

crisian-nicolae

Ce anume le-ar putea deranja :uimit: