Stupina mea (Cluj)

Creat de Mircea001, Iunie 22, 2014, 01:06:47 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Eu cred ca nu ati restrans corespunzator albinele. Asta inteleg din poza.
Au fost prea putine ca sa se poata incalzi. In acest caz degeaba au hrana.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Mircea001

Salut.
Azi am fost in stupina sa pun al doilea rand de turta si am constatat cu parere de rau ca o familie de albine a murit
Am gasit si doi trei picuri de apa pe fundul stupului si multa multa miere capacita si necapacita.

PricopArthur

Colegul ciucur are dreptate din pacate.
Miere multă şi inimă curată!

Ionut Ursachi

Acelasi lucru l-am gresit si eu in impachetare... le-am lasat pe prea multe rame ..si desi au avut miere .. anul viitor le restrang pe cat mai putine rame . ..si nu mai folosesc turta Beefonda ... am sa le completez cu sirop si turte proteice home made ... si salutare..ne vedem la primavara ! :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Mircea001

Salut.
Pana la urma am ajuns la concluzia ca nu a fost restransa suficient de bine familia.
Am ~8 rame cu miere; este recomandat sa le dau la celelalte familii sau mai bine le dau la centrifuga?

oroles

Eu sunt adeptul solutiei radicale: Extragerea mierii ramase si topirea cerii, sterilizarea ramelor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 28, 2015, 07:17:33 PM
Acelasi lucru l-am gresit si eu in impachetare... le-am lasat pe prea multe rame ..si desi au avut miere .. anul viitor le restrang pe cat mai putine rame . ..si nu mai folosesc turta Beefonda ... am sa le completez cu sirop si turte proteice home made ... si salutare..ne vedem la primavara ! :bzz:

Daca imi reprosez ceva pentru iernarea asta (pana acum) e faptul ca nu am stiut sa apreciez rezervele de hrana si sa estimez consumul peste iarna.
Albinele nu au consumat pana acum nici 40% din hrana disponibila.
Am fost speriat de faptul ca atunci cand am hranit de completare -ce e drept cam tarziu- matcile au pontat bine si albinele au consumat din ceea ce trebuia sa fie rezerva pentru iarna. Acele albine eclozate tarziu, nu au mai apucat sa faca acel corp gras si o parte au murit primele.
Toate se leaga. Daca se fac hranirile de completare la timp, ai si rezerva de hrana capacita, ai si albina si poti restrange corect.

Asadar si eu am 1-2 rame in plus in cuib in functie de puterea familiei. Problema e ca acum pe cele din mijloc matcile au depus puiet si pe cele laterale din care as putea restrange, albinele au strans polen. Nu stiu exact cum sa procedez acum pentru a restrange cuiburile.
Iarna urmatoare cred ca stiu ce am de facut. Mircea001, imi pare rau de pierderile pe care le-ai suferit.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Martie 02, 2015, 10:44:37 PM
...Am fost speriat de faptul ca atunci cand am hranit de completare -ce e drept cam tarziu- matcile au pontat bine si albinele au consumat din ceea ce trebuia sa fie rezerva pentru iarna...
CORECT ! SUBSCRIU !
Probabil că acesta este unul din "farmecele" apiculturii: învăţăm pe măsură ce avansăm în cunoaştere (vremea fiind un alt factor important în evoluţia albinelor).
Este trist când există pierderi de familii dar cred că trebuie să le asumăm şi să încercăm să tragem învăţăminte pentru viitor...

bucovineanu

Unii invata din greselile altora, iar altii nu invata nici din greselile lor.  :smile:

PricopArthur

Citat din: ciucur din Martie 02, 2015, 10:44:37 PM
Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 28, 2015, 07:17:33 PM
Acelasi lucru l-am gresit si eu in impachetare... le-am lasat pe prea multe rame ..si desi au avut miere .. anul viitor le restrang pe cat mai putine rame . ..si nu mai folosesc turta Beefonda ... am sa le completez cu sirop si turte proteice home made ... si salutare..ne vedem la primavara ! :bzz:

Daca imi reprosez ceva pentru iernarea asta (pana acum) e faptul ca nu am stiut sa apreciez rezervele de hrana si sa estimez consumul peste iarna.
Albinele nu au consumat pana acum nici 40% din hrana disponibila.
Am fost speriat de faptul ca atunci cand am hranit de completare -ce e drept cam tarziu- matcile au pontat bine si albinele au consumat din ceea ce trebuia sa fie rezerva pentru iarna. Acele albine eclozate tarziu, nu au mai apucat sa faca acel corp gras si o parte au murit primele.
Toate se leaga. Daca se fac hranirile de completare la timp, ai si rezerva de hrana capacita, ai si albina si poti restrange corect.

Asadar si eu am 1-2 rame in plus in cuib in functie de puterea familiei. Problema e ca acum pe cele din mijloc matcile au depus puiet si pe cele laterale din care as putea restrange, albinele au strans polen. Nu stiu exact cum sa procedez acum pentru a restrange cuiburile.
Iarna urmatoare cred ca stiu ce am de facut. Mircea001, imi pare rau de pierderile pe care le-ai suferit.
In situatia ta, as aplica metoda blinov.
Miere multă şi inimă curată!

Eugen B

Domnu Mircea personal cred ca au murit de frig albinele respective. Cu mierea faci ce vrei. Daca ai albine sanatoase eu nu vad vreo problema sa folosesti mierea respectiva la stupi. Daca sti ca ai probleme cu ei cu diverse boli sti ce ai de facut.

Mircea001

Citat din: Eugen B din Martie 03, 2015, 05:53:26 PM
Domnu Mircea personal cred ca au murit de frig albinele respective. Cu mierea faci ce vrei. Daca ai albine sanatoase eu nu vad vreo problema sa folosesti mierea respectiva la stupi. Daca sti ca ai probleme cu ei cu diverse boli sti ce ai de facut.
Pana acum toate parerile care au fost exprimate au fost aceleasi. "Au murit de frig". Cineva zicea ca nu mor de frig, ba uite ca mor... si de frig sau din gresala mea ca nu le-am restrans suficient.

Nu stiu sa aiba vreo boala albinele. Am facut un tratament cu varachet in toamna de 3 ori dar nu l-am facut cu folie deasupra si il lipsa totala de puiet, dar cu toate astea cred ca nu au probleme cu varroa.

O sa folosesc ramele cu miere la celelalte familii si la viitoarele roiuri.

Eugen B

personal nu cred ca au murit ca nu ai strans suficient, ai avut putina albina si a fost ceva frig si au murit. Eu cred ca cu stansul e altceva, dar fiecare cu ce crede. Eu ma refer la boli cum e loca, nu varroa sau paduchi, fi sigur ca si aia au murit odata cu albinele.
Daca nu strangi suficient e posibil sa fie si mai rece in cuib, dar daca sunt stransi bine matca va ponta mai bine si automat e si mai cald.
Si eu am avut stupi pe 2-3 rame si aveau 4-5 rame in cuib si nu au patit nimic. Acuma am mai scos unde era de scos si gata, dar uite ca au trecut iarna si totul e bine.
Important e acuma sa ii ai stransi bine. Eu cred ca suntem prea mult cu teoria si cu niste chestii marunte, si ce trebuie sa facem nu prea facem. Ai grija data viitoare cand intri in iarna sa ai albina macar pe 3 rame full si daca ai mancare destul sigur va trece.
Bafta si un an bun

bucovineanu

Albinele erau toate in fundul stupului sau erau si intre rame? Cand au fost facute cele 3 tratamente? Cate rame acoperite cu albine erau la impachetare si aproximativ cate albine erau acum?

Eugen B

Cred ca sunt multe posibilitati pentru moartea albinelor. La stupi nu e ceva fix si gata. Cred ca experienta si timpul ne vor invata multe. Ideea este sa invatam din greseli si greselile altora. Observ la alte subiecte ca lumea nu vrea sa inteleaga limba romana, cred ca domnul Bucovineanu stie mai bine, ca vad ca se chinuie sa explice degeaba la lumea chestia cu siropul.
Cine vrea sa inteleaga intelege.