Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Din lanul de fasole

#7695
Citat din: dragos2006 din Aprilie 22, 2014, 07:47:06 PM

  In altă ordine de idei ii rog pe domnii italianu ,silefak si cel cu fasolea să vina ca filme din stupinile dănsilor si sa prezinte activitatea lor apicola . Pt. ca e usor sa stai cu coatele pe gard si sa-ti dai cu părerea despre activitatea altuia mai ales cand faci acest lucru la umbra anonimatului. 
   Stati linistiti ca nu mor caii cand vor căinii !

Domnule Gavrilă, cu toată stima!
Eu cred că nu trebuie să vă ,,luptaţi" cu mine pe forum, suntem din categorii diferite, eu din categoria neputincioşilor - am vârsta pe care o am - nepricepuţi. Pot să vă explic şi de ce ne deosebim:
1.   Dumneavoastră faceţi apicultură, eu fac experimente, un fel de apicultură pentru întreţinerea condiţiei fizice, dar nu numai, cu multă dragoste şi atenţie pentru albine. Ca să înţelegeţi, unii au raţe de companie, eu am albine.
2.   În aceeaşi ordine de idei, vă povestesc că, toamna trecută, am fost în stupinele doar la doi dintre prietenii mei octogenari meseriaşi, cu oarecare strângere de inimă i-am urmat, fără mască, nici ei nu şi-au pus-o, deşi toate albinele erau afară, gălăgie mare la urdiniş. Mi-au deschis stupii, am văzut cum erau aranjate cuiburile, şi toate cele. Fără mască, fără atacuri de albine.
3.   Dumneavoastră faceţi producţie, eu mi-am divizat aproape toate familiile din stupină anul trecut, pe celălalte le-am slăbit prin stolonare, toate acestea târziu, la jumătatea lui iulie,  iar acum vreau să am, din nişte familii pe care le-am slăbit, mai an, şi din nişte roiuri, familii performere, în condiţiile acestei primăveri.
4.   Eu sunt foarte bucuros, când deschid un stup, nu numai de ce văd în el, dar şi de faptul că – e adevărat că am masca pe figură – nu sunt atacat. Sunt bucuros că, fără mască, zi de zi pot trece prin faţa urdinişurilor, cu mâna goală pot da jos o albină moartă, scoasă din stup, de pe scândura de zbor.
Domnule Gavrilă, v-am făcut nişte poze, astăzi, pe ploaie, nu am putut să le descarc, dar mâine va fi soare, schimb ,,device"- ul, keep in touch!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

italianu

Citat din: sorinma din Aprilie 25, 2014, 10:07:55 PM
Gratie pt soareci la salcam?ce sa depozitez?oare ce imi scapa...?

Nu- i nici un secret,am pus magaziile doar cu o zi in urma.Gratiile le scot mîine sau luni!
Au bagat ceva,dar timpul este capricios,am avut trei zile bune ,mîine si duminica ploaie...luni, bine marti ploua,si tot asa..
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

  Cand aduci vorba de filme facute in propria stupina parca a venit ... ploaia ...  lipsa.  Din acest punct de vedere eu il respect pe Ioan Olaru deoarece omul a expus public propria stupina . Că ce face el este bine sau rău e alta mancare de peste.

italianu

Dragose,am plecat azi dim de acasa si-am ajuns acum!
Tu crezi ca-mi arde de facut filme,si io rup la botci toata ziua? :D
Cu filmele ,mai incolo,cind o fii vreme de taiet frunze la cîini :hi:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

romikele

Ia un "filmolog" cu tine sa te traga pe card cand rupi la botci  :rotfl:

Aurelian A.

poti face un trihller cu ruptul de botci :))
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

D006

  Acum fara suparare dar un apicultor care se vaita ca sta toata ziua la taiat botci da dovada de amatorism , asta ca sa  nu spun incompetenta.

italianu

Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 09:24:37 AM
  Acum fara suparare dar un apicultor care se vaita ca sta toata ziua la taiat botci da dovada de amatorism , asta ca sa  nu spun incompetenta.

Asta asa-i nu toti isi tin albinele pe 4-5 rame cu puiet!
Mai sint cei care le duc pe 7-8 si chiar 9 rame.
Daca ceea ce deťii tu e doar ceea ce se vede in filme,atuncia DA eu sint un amator si un incompetent.
Mierea nu se face cu gargara pe net,mai tre sa-ti zi bagi si destele in stupi!
Eu nu m-am laudat ca sint un bun si destept,dar familia mi-o tin ,nu merg cu miloaga dupa fonduri europene sau atestate

P.s. cite familii zici ca ai? Hai ca poate-mi fac timp si trec sa ti-le verific intr-o ZI. :rotfl:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

romikele

Într-o ZI n-ai timp să le numeri, dar să le verifici!  =))

italianu

Esti sigur sau doar.......din auzite! :rotfl: =))
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

Vezi ca romikele a facut un film la mine in stupina cand eu nici nu eram acolo . Stupinile mele sunt deschise oricand pentru toti prietenii . Dusmanii nu vin ca le da sangele pe nas de invidie.  :)
  Italianule eu asa cu familiile alea " slabe " am acum la rapita 4 kg spor pe zi la cantar. Asta este diferenta intre noi , tu pierzi timpul cu taiatul botcilor , eu pierd timpul cu pus caturi si extras miere . Daca vremea tine cu noi sambata incep extractia la rapita , voi face un film pentru tine !

oroles

Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 12:44:44 PM
Vezi ca romikele a facut un film la mine in stupina cand eu nici nu eram acolo . Stupinile mele sunt deschise oricand pentru toti prietenii . Dusmanii nu vin ca le da sangele pe nas de invidie.  :)
 
Eu as putea sa iti vad stupina... fara sa imi dea sangele pe nas? Sau altfel pusa intrebarea: "In ce categorie m-ai baga?" :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 12:44:44 PM

  Italianule eu asa cu familiile alea " slabe " am acum la rapita 4 kg spor pe zi la cantar.
In ultimul clip spuneai ca sari rapita si preferi sa dai sirop, cheltuielile/beneficiile fiind sensibil egale. Inteleg ca ai ajuns la rapita totusi. Vrem sa vedem si noi un clip cu stupina la camp, asta daca se poate si daca iti si face placere. Sanatate!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

Citat din: oroles din Aprilie 30, 2014, 12:56:21 PM
Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 12:44:44 PM
Vezi ca romikele a facut un film la mine in stupina cand eu nici nu eram acolo . Stupinile mele sunt deschise oricand pentru toti prietenii . Dusmanii nu vin ca le da sangele pe nas de invidie.  :)
 
Eu as putea sa iti vad stupina... fara sa imi dea sangele pe nas? Sau altfel pusa intrebarea: "In ce categorie m-ai baga?" :P

  Cine are sufletul cinstit si prezinta la intrare doua sticle de ballantines este binevenit.
  la rapita am plecat exact in clipa in care am avut confirmarea ca secreta nectar si vremea se stabilizeaza . Voi veni si cu ceva filme.

italianu

Citat din: dragos2006 din Aprilie 30, 2014, 12:44:44 PM
Daca vremea tine cu noi sambata incep extractia la rapita , voi face un film pentru tine !

Daca ,...daca..,...daca! Nu-s prea multi daca la tine!
No hai sa-ti spun un daca de la mine:
DACA- nu ar ploua de cind a inflorit salcîmul nu as mai rupe la botci
           - nu as avea familiile pe care le am nu as mai rupe la botci
           -nu as avea serviciu(si nu sluga cum ti-ai inchipuii) ,nu as mai rupela botci
           -nu as mI lucr la un alt apicultor cu 7-800 de familii(unde sintem numai noi doi,el avind 70 de ani), nu as mai rupe la botci
           -.......daca timpul ar tine cu mine ,nu as mai rupe la botci, i as umbla cu a 2 a sau a3 a magazie sa le-o dau!
Nu-s cam multi daca ,care nu depind de noi ,Dragose?
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!