Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

elvis

Si cum anume se foloaesc aceste substante?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

italianu

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 07:52:26 AM
Anumiti apicultori,in decursul toamnei lui 2012 au intins pe faneata o folie si au facut un troc.... au turnat in el zeci de litrii de sirop de zahar, albinele l-au tras in stupi pe tot fara a avea furtisag,insa in primavara lui 2013 au suferit pierderi de 200 de familii. 
Hranirea cu sirop cred ca e necesara doar pentru stimulare,nu pentru consum. si daca hranirea la troc se face la 50-100 m de stupina nu se face niciun furtisag.

Ionut, problema mortii celorr 200 de familii trebuie cautata in alta parte.
In primavara 2013 au murit multe familii,chiar din cele iernate pe miere.
Aici, sint apicultori cu mii de familii care ierneaza pe sirop ,si ca in 2013 nu au mai avut asa pierderi.
Chestia cu siropul care omoara albinele ,e doar o poveste pentru incepatori
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Nedelcu Ionut

N-ai cum sa scoti in august toata mierea si sa le dai lor sirop de zahar,n-ai cum...... 
Primul semn de caracter este bunul simț!

italianu

In septembrie ,prin 12-15 ,mi-am adus roii de la mana pe vatra de iernare,grei ,pregatiti de iernare.
Aici ,ioc cules . Au inceput sa manince si sa faca puiet.
Pina dupa mijlocul lui noiembrie m-am chinuit cu siropul ca sa le fac rezervele.

P.s. mai sint apicultori care scot toata mierea,sau aproape si dau sirop :nono:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Nedelcu Ionut

Sa ne bucuram ca mamele noastre nu au vandut laptele matren pentru cativa lei apoi ca noi sa crestem cu lapte praf.

Primul semn de caracter este bunul simț!

mmacreanu

Citat din: dragos2006 din Februarie 22, 2014, 11:09:42 AM
Le gasesti prin targurile apicole . Habar nu am ce denumire comerciala au .

Daca ai avut asa ceva imposibil sa nu iti amintesti ceva detalii: cum se numea ... de ex! :)

Citat din: dragos2006 din Februarie 22, 2014, 09:20:06 AM
De cand au aparut substantele repelante nu am mai avut nici o problema . Problema este ca trebuie sa fii prezent non-stop in stupina si sa intervii imediat . Poti sa pui si o caldare cu sirop in stup , daca dai cu repelant nu se mai apropie nici o hoata de stup.

De aici intelegem ca ai folosit!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

PACO

si eu am avut ceva nemtesc acum 2 ani, chiar nu mi amintesc numele.Dar sunt destule gen "apigo" si care sunt folosite cu succes, sunt folositoare mai ales in timpul extractie pt. izgonirea albinelor din caturile cu miere.

jean_dobrita


bio

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 12:39:12 PM
Sa ne bucuram ca mamele noastre nu au vandut laptele matren pentru cativa lei apoi ca noi sa crestem cu lapte praf.


..si pina la citi ani spui ca crescut cu lapte matern ?.. :wink2:


bio

Citat din: dragos2006 din Februarie 22, 2014, 09:20:06 AM
De cand au aparut substantele repelante nu am mai avut nici o problema . Problema este ca trebuie sa fii prezent non-stop in stupina si sa intervii imediat . Poti sa pui si o caldare cu sirop in stup , daca dai cu repelant nu se mai apropie nici o hoata de stup.

...parca se discuta despre furtisag..?..

.....repelente pentru furtisag..?

Citat din: dragos2006 din Februarie 22, 2014, 11:09:42 AM
Le gasesti prin targurile apicole . Habar nu am ce denumire comerciala au .


... =))

Citat din: PACO din Februarie 22, 2014, 01:14:59 PM
si eu am avut ceva nemtesc acum 2 ani, chiar nu mi amintesc numele.Dar sunt destule gen "apigo" si care sunt folosite cu succes, sunt folositoare mai ales in timpul extractie pt. izgonirea albinelor din caturile cu miere.

Dragosh, extractia este una ......iar furtisagul altceva.


Nedelcu Ionut

Citat din: bio din Februarie 22, 2014, 04:01:21 PM
Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 12:39:12 PM
Sa ne bucuram ca mamele noastre nu au vandut laptele matren pentru cativa lei apoi ca noi sa crestem cu lapte praf.


..si pina la citi ani spui ca crescut cu lapte matern ?.. :wink2:



ideea era alta!
Primul semn de caracter este bunul simț!

SPYKAL

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 04:31:26 PM
Citat din: bio din Februarie 22, 2014, 04:01:21 PM
Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 12:39:12 PM
Sa ne bucuram ca mamele noastre nu au vandut laptele matren pentru cativa lei apoi ca noi sa crestem cu lapte praf.
..si pina la citi ani spui ca crescut cu lapte matern ?.. :wink2:
ideea era alta!
Ce sa inteleg? Daca nu era de la mama era de la......amanta ? :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

bio

#7482
Sal, Ionutz,

Ionutz, da-le zahar ca este foarte bun.

..toamna, scoate cit de multa miere poti si completeaza la loc rezervele  cu sirop de zahar sau alt sirop nou-aparut, F 40 este destul de bun la completare rezerve .

Doar primele siropuri, de la sfirsit de iarna inceput de primavara, sa fie bazate pe miere cit mai multa ...

Sparlici

Pagina 500, felicitări d-lui doctor! Este urmărit și comentat mai ceva ca CNN-ul. Nici pe pe forumurile apicole mai vechi și care se vor mai consacrate, nu sunt topicuri așa interesante sau care să suscite atâtea polemici (nu bălăcăreli).
Du sublime au ridicule n`il y a qu`un pas.
(De la sublim la ridicol nu e decât un pas.)
Napoleon Bonaparte

Nedelcu Ionut

D
Citat din: SPYKAL din Februarie 22, 2014, 04:35:52 PM
Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 04:31:26 PM
Citat din: bio din Februarie 22, 2014, 04:01:21 PM
Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 22, 2014, 12:39:12 PM
Sa ne bucuram ca mamele noastre nu au vandut laptele matren pentru cativa lei apoi ca noi sa crestem cu lapte praf.
..si pina la citi ani spui ca crescut cu lapte matern ?.. :wink2:
ideea era alta!
Ce sa inteleg? Daca nu era de la mama era de la......amanta ? :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Spykal,Data viitoare o sa vorbesc pe intelesul dumneavoastra! Sanatate.   



P.S Multumesc pentru sfat Bio
Primul semn de caracter este bunul simț!