Apicultura romaneasca intre ADEVAR si MINCIUNA

Creat de D006, Octombrie 07, 2013, 08:53:35 PM

« precedentul - următorul »

D006


oroles

#106
Nu cred ca stupii lui Ursu sunt prinsi in statistici. Comisia Europeana da Romania pe locul 4 la numarul de stupi in 2012 cu ceva mai putin de 1 500 000 de stupi. Diferenta de >300 000 cred ca poate explica Ursu unde e. :D

Acum, treaba cu statistica imi e cunoscuta... Inclin sa cred ca undeva la 1 800 000 e o cifra "acceptabila". Si la somaj, se spune ca exista 7% someri. In realitate sunt mai putini, deoarece multi dintre cei someri, la noi, lucreaza la negru. De cand se impoziteaza si stupii o sa iasa mai putini la numar.  :lol:

Este cunoscut ca atunci cand mai pui un "bir", mai dispar niste contribuabili.

http://operaresearch.eu/files/repository/20130122162456_BEEHEALTHINEUROPE-Facts&Figures2013.pdf
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Nedelcu Ionut

Daca imi permiteti o scot in dezbatere un posibi Mit.
Anumiti Stupari sustin ca Sistemul de Stup iti influenteaza cantitatea de miere marfa. Lada face miere?
Aproape ca iti garanteaza productii colosale cu un anume model . E mit ? sau NEmi(n)t!
Primul semn de caracter este bunul simț!

bucovineanu

Supi or fi atatia cat arata statisticile. Nu se stie daca si numarul familiilor de albine este egal cu numarul stupilor.

yulian

Am un prieten care a accesat 121...sau 112(?)...care o fi intre ele. Oficial are 135 stupi, inscrisi la primarie. In gradina 67...si cati or mai fi ca el...

PACO

Citat din: Nedelcu Ionut din Februarie 17, 2014, 07:54:26 PM
Daca imi permiteti o scot in dezbatere un posibi Mit.
Anumiti Stupari sustin ca Sistemul de Stup iti influenteaza cantitatea de miere marfa. Lada face miere?
Aproape ca iti garanteaza productii colosale cu un anume model . E mit ? sau NEmi(n)t!

Cu siguranta si tipul de lada are un anumit aport in dezvoltarea familiei dar mai important este cata apicultura stie fiecare.
PS. Stupul DM nu este nici o invetie, este un ME cat se poate de normal.Cred ca Langstroth se rasuceste in mormant cand vede atata prostie.
  Si inca ceva ,am mai spus si mai spun ca , apicultura de la Dadant si Langstroth pana in prezent nu a mai evoluat cu nimic, toate "inventiile" moderne sunt doar chestii de marcheting si nu sporesc cu nimc productia.

bucovineanu

 Ursu a avut succes vanzand naivilor o lada pe care a prezentat-o ca realizandu-se cu ajutorul ei 2000 de euro. Speculand faptul ca inca exista o multime de naivi care au vazut filmele lui DM si cred ca daca ai stupi ca ai lui vei obtine 200 kg de miere de la o familie, cineva vrea sa profite de credulitatea neinitiatilor in apicultura si vrea sa le vanda gogoasa cu stupul care produce aceasta cantitate de miere.  :smile: