COOPERATIVA ,,CASA MIERII" SLOBOZIA -IALOMITA

Creat de BOB0, Decembrie 12, 2010, 11:04:29 PM

« precedentul - următorul »

BOB0

Intr-o seara de Decembrie 2004 , un grup de apicultori 12 la numar, am hotarat sa n-e unim  fortele formand o cooperativa.  Motivatia,  preturi proaste la produsele apicole oferite de procesatori, precum si faptul ca,am simtit si din partea A.C.A.ai carui membri  cotizanti  eram acelas tratament.  Visul nostru era  ,valorificarea produselor noastre eliminand intermediarii considerandu-i principalii vinovati. Drumul a fost lung si foarte greu , plin de ostilitati ,birocratie e.t.c..      Am reusit in anul 2007 sa fim recunoscuti ca: Grup de producatori ,la nivel national.                                In prezent suntem un numar de 98 apicultori ce detinem  peste 6000 fam. de albine , un  numar de 40 dintre acestea fiind stupine BIO ,IAR ALTELE IN CONVERSIE si cu o cifra de afaceri anuala de ~800.000 roni. Capitalul social este transformat in actiuni ale membrilor,functie de cati bani au depus fiecare astfel ca ,nimeni sa nu poata fi majoritar.?       REALIZARI : Proiecte pentru accesarea masurii 1 4 1 pentru 32 ferme apicole , accesarea masurii : 1 2 1 doua ferme si cea mai importanta realizare :Accesarea masurii 1 2 3 pentru realizarea UNITATII  DE DEPOZITARE SI PROCESARE MIERE, visul nostru din totdeauna si cosmarul procesatorilor.? Contractul de finantare este aprobat in suma de :~200.000 euro,din care ~50% suma ne rambursabila.  Constrructia acestei fabrici  va incepe in anul viitor  Febr.-Martie pe perimetrul com. CIULNITA, jud IALOMITA ,la Sud de SLOBOZIA distanta 5 Km. drum asfaltat.  Atentia noasta in prezent a Cons. Director al Coop.este ,cooptarea de noi membri apicultori din jud. IALOMITA dar si din localitatile judetelor  invecinate  care doresc sa devina ACTIONARI cu drepturi depline ca si ceilalti membrii existententi, adica de ai fi recunoscuta munca la valoarea fermieilor eropeni.     Mentionez ca ,inscrierea acum in COOPERATIVA  este o favoare ,o oportunitate de conjunctura care nu trebuie ratata valabila pana in cel tarziu 15-20 IANUARIE 2011. Pentru amanunte :Tel. 0724088388. Cucu Nelu, Presedintele asociatiei.

gheco

Felicitari. Sa le urmam exemplu si nu ne vom mai pute plange de probleme cu achizitorii de miere.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Nu cunosc prea multe amanunte despre CASA MIERII, insa am auzit vorbe frumoase despre aceasta la apicultorii din zona! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BOB0

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 13, 2010, 08:32:34 PM
Nu cunosc prea multe amanunte despre CASA MIERII, insa am auzit vorbe frumoase despre aceasta la apicultorii din zona! :nod:
A.T. este doar o scantee in a cunoste pe cineva , mai multe  insa ,numai pe viu.Nu stiu ce v-a determina in a n-e ocoli? Apropo, in 5-6 Februarie 2011 se pare ca va fi ,,TIRGUL APICOL" la Slobozia. Primaria a ales data ca sigura, ramane de vazut cum va fi vremea?

pharaonu75

Citat din: BOB0 din Decembrie 14, 2010, 01:17:50 PM
...Apropo, in 5-6 Februarie 2011 se pare ca va fi ,,TIRGUL APICOL" la Slobozia. Primaria a ales data ca sigura, ramane de vazut cum va fi vremea?

Multumesc pentru informatie! Voi posta data si in topicul TARGURI APICOLE 2011! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BOB0

Organizarea targului o face Primaria Slobozia , sub patronajul ei se desfasoara totul. Noi si i-mi permit sa spun noi A.C.A.  si COOP. CASA MIERII, sprijinim prin  ce putem:  jurizari ale concursurillor ce vor avea loc,esantioane de miere, animatie  prin mobilizarea a cat mai multor apicultori. Aceasta daca se va respecta ce a fost in anul trecut. Deocamdata nu am fost anuntati,informatia am luat-o de pe ,,STUPARITUL" acum cateva zile. A fost postata de Dl. Stefan  de la Primaria Slobozia  cel care s-a ocupat si anul trecut de manifestare. Cu multa consideratie pentru amabilitate.

pharaonu75

#6
Unul dintre avantajele reprezentate de CASA MIERII ar fi procesarea in regie proprie a mierii, fara a mai fi la mana procesatorilor!
Cooperativa este organizata ca o societate pe actiuni, fiecare membru primind dividende! Numarul minim de familii cu care poate fi inscris un membru este de 20, insa cu cat are mai multe, cu atat mai bine! La intrarea in cooperativa se plateste suma de 90 lei/familia de albine, bani care se transforma in actiuni! Mai trebuie precizat si faptul ca nu poate exista un actionar majoritar, statutul cooperativei interzicand acest lucru! Asadar niciun membru nu poate veni cu o suma mare de bani pentru a avea mai multe actiuni, a deveni majoritar si a dicta activitatea cooperativei!
Asociatia garanteaza membrilor sai desfacerea produselor apicole la preturi maxime (este inlaturat procesatorul) iar toti banii intra in buzunarul apicultorului! Cel care munceste incaseaza banii, intrucat procesarea se face in fabrica asociatiei!

Pentru fiecare membru al sau asociatia acorda sprijin pentru acesarea de fonduri  U.E., achizitionarea de stupi si material biologic, decontarea de medicamente, etc.
Toate astea ar fi trebuit sa le faca si ACA pentru membrii sai, insa se pare ca doar cotizatia ii intereseaza!

Asadar cei interesati, din judetul Ialomita sau din imprejurimi se pot adresa prin PM sau e-mail domnului BOB0 sau mie!
Precizez ca nu sunt membru al acestei asociatii, incerc doar sa dau o mana de ajutor apicultorilor pentru a obtine cat mai mult de pe urma activitatii lor!
Mai multe detalii se pot obtine si direct, cu ocazia targului apicol de la Slobozia, din data de 5-6 februarie 2011, de la membrii asociatiei CASA MIERII.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

 Intr-o singura postare ai folosit termenii : cooperativa , societate pe actiuni si asociatie ! 
Pana la urma din punct de vedere juridic ce este "casa mierii".

   problema nu o reprezinta procesarea , banii vine din comert , unde vinde mierea de la stupari ?

BOB0

Citat din: dragos2006 din Decembrie 15, 2010, 11:46:23 PM
Intr-o singura postare ai folosit termenii : cooperativa , societate pe actiuni si asociatie ! 
Pana la urma din punct de vedere juridic ce este "casa mierii".

   problema nu o reprezinta procesarea , banii vine din comert , unde vinde mierea de la stupari ?
Mierea se va vinde pe piata externa cu preponderenta, dar nu excludem nici piata interrna prin marile magazine.    In ce priveste nedumerirea  juridica , m-a indoiesc ca tocmai Dv. nu a-ti inteles unde n-e aflam?  Acum suntem Asociatie Cooperatista , cind va intra fabrica in folosinta C.S. se va transforma in actiuni ,vom deveni S.A. Intentia noastra este de a creste nr. de stupine BIO in coop.  pentru a asigura materie prima fabricii(mierea BIO)  f. bine platita la export. Am omis sa spun ca , inscrierea in aceasta asociatie  printre altele, este insotita si de un anajament ferm din care sa reiasa,  raspundere materiala in caz ca, analizele de laborator ale mierii predate nu corespund STASului...?Aceasta face sa intareasca raspunderea fiecaruia asupra a ceace produce si preda, altfel va suporta consecinte. Asa se castiga piata , prin cinste si corectitudine.

Kov iulian

Si eu sunt membru in Cooperativa Casa Mieri,Parerea mea sincera e ca sunt oameni cu care poti discuta,sunt saritori,te ajuta cind esti intr-un impas.

BOB0

Era primavara anului 2005, intr-o zi de Duminica, zi cand se planif. Adunarea Generala A.C.A. pe jud. Ialomita . Ordinea de zi : -Dare de seama a activ. , Discutii, precum si Alegeri la nivel de judet. Noi cei  ce n-e constituisem in coop., eram in asteptarea OK. din partea tribunalului. Si cum nu venise Hotararea , si nu stiam  daca se va apoba ,fiind inca membrii A.C.A. am hotarat sa participam la sedinta. Dupa o pauza a urmat partea a doua a sedintei , cand la prezidiu a luat loc si Dl. ZORICI ?PRESEDINTELE  A.C.A.care a rostit un discurs ,dupa care noi cei rebeli (apicultorii ce doream a n-e constitui in asociatie coop.) am fost invitati  de Dl. Zorici in a parasi sala de sedinta , fara nici-o motivatie. Nu pot descrie ce senzatie am trait in acele momente, parca eram ai nimanui, nu eram romani.  Cred ca , impactul pe care l-a avut gestul Dlui. Zorici atunci pentru noi  razvratitii ,a fost unul pozitiv, de unitate , fratie ,de ambitie de a n-e face un viitor mai bun, mai prosper iar pentru membrii A.CA. ramasi in sala,  -vedeti ce au patit ei? asa veti  pati si voi daca.....?   Sa speram ca am apucat-o pe un drum bun ,roadele vor fi culese cu adevarat cand vom fi si actionari .DUMNEZEU SA N-E AJUTE !

pharaonu75

Daca toti apicultorii v-ar urma exemplul, cred ca Zorici&Co. ar intra in faliment... sau macar ar face foamea ceva timp, pana vor gasi altii pe care sa ii jumuleasca! :hi: :hi:

Cand ma voi hotara sa trec la apicultura "comerciala" cu siguranta nu din A.C.A. voi face parte! :nono: :nono:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BOB0

Dl. Zorici nu mai este la cond. A.C.A. din primavara acestui an, amanunte n-e poate oferi Dl. Dragos in legatura cu noul ales.

D006

 Zorici nu mai este la concucerea ACAR din primavara anul trecut !  :hi: Ce repede trece timpul , el a disparut iar eu sunt tot aici  :finger:
  Actualul presedinte este d. Fetea care vine de la Apicola Bihor , actualmente fiind salariat si la apicola Bihor si la ACAR . Omul stie cu "ce se mananca " mierea deoarece face export de miere de multi ani prin intermediul apicola Oradea fara a mai trece mierea prin combinatul de la Bucuresti .  Este omul care mi-a expicat ca ACAR nu este decat o asociatie ca oricare alta unde angajatii traiesc de pe urma patrimoniului iar membrii sunt mai mult de fatada . Concluzia lui a fost clara : vreti sa faceti ceva in apicultura ? faceti-va propria asociatie . Am urmat sfatul domnului Fetea si acum ii multumesc pentru acest sfat.

BOB0

Multumesc  Dle. Dragos  pentru informatie.  LA MULTI ANI!   MIERE MULTA IN ASOCIATIE!