Floarea Soarelui

Creat de cristipep, Iulie 02, 2012, 11:50:39 AM

« precedentul - următorul »

edward_w92

Clar, singura metoda e sa observ la stupina de langa lan daca incepe culesul, si daca avem declansarea culesului sa sar direct cu stupii in lan in scurt timp. Singura intrebare, ca idee, cat tine floarea la floarea soarelui, in general, si o plaja a perioadei de inflorire care ar fi, in general?

romikele

Infloritul florii soarelui debuteaza dupa 65 – 70 de zile de la rasarit .
Inflorirea dureaza pana la 21 de zile (sfarsit de iunie – mijlocul lunii iulie), mai mult in cazul soiurilor si mai putin in cazul hibrizilor, la hibrizi inflorirea dureaza in jur de 7-8 zile.

dan sebastian

Vreau sa merg la floarea soarelui anul acesta si am discutat cu cei care au pus cateva zeci de hectare. Nimeni nu stie cat nectar dau, sau daca dau sau nu nectar plantele. Ca soiuri am gasit BAROLO, LG LE19, PIONEER. Daca cunoaste cineva macar ceva detalii astept raspunsul. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

În general soiurile menționate au potențial melifer de circa 70 de procente, având și un grad de autopolenizare, de până la 30 de procente.
BAROLO e destul de bun, iar PIONEER - LG LE19 o valoare meliferă medie.
În general perioada de valorificare a nectarului e de circa 15 zile.

dan sebastian

Multumesc ! A fost pus pe 20 martie, deci sa ma astept sa dea mai timpuriu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

relutu

De Pioneer LN25 stie cineva ceva,da ceva nectar sau nu?

Eugen B

Am observat ca la floarea soarelui apar e zi ce trece tot mai multi hibrizi, dar pe nici un site nu scrie de capacitatea melifera. Din cate am inteles e ceva lege sau nu stiu ce ca floarea soarelui plantata sa dea si ceva miere, o sa vedem anul acesta ce va fi. Cred ca ar fi indicat sa ne ajutam unii pe altii si sa scriem in timpul inflorii la fl.soarelui daca baga sau nu miere si ce model este.

dan sebastian

Abia dupa ce va trece vom vedea daca da nectar sau nu. Pe coclauri, nu prea ai acces la internet. Daca nici floarea soarelui nu va da nectar, dupa ce am prins 2 salcamuri calamitate, iar trebuie sa-i trec iarna cu inlocuitori de zahar si nu ma incanrta cu nimic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Nu vom observa dupa ce trece, pui cantar sub un stup si vezi daca da ceva sau nu. Sau tu te uiti dupa 2 sapt in stup sau la cantar sa vezi daca e ceva sau nu?
Ne putem ajuta doar cand floarea soarelui este in floare, daca aflu dupa ce e gata nu ma incalzeste cu nimica, la anu vor fi alti si alti hibrizi. Oricum la o parte din ei scrie ce fel sunt la alta nu scrie. Asa ca la fl.soarelui iar va fi noroc sau ghinion.

dan sebastian

Nu poti sa stai 2 saptamani degeaba. Cantarul oricum il pui. Dar 4 sau 5 zile  tot pierzi. Prima zi e cu orientarea, apoi mai e vremea schimbatoare, sperante multe, etc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Eu am inteles ca anul asta va fi mai multa floare melifera, acuma vom vedea ce va fi

dan sebastian

Ar fi bine sa mearga pt toti apicultorii. An mai slab ca acesta la salcam nu am vazut in ultimii 30 de ani. Ar fi bine sa faca macar pt ele. E deja al 3 lea an de cand le tin pe zahar. Faneata da pentru moment de intretinere. Teiul pleaca in 2 sau 3 zile. Pe 22 25 iunie vreau sa plec la fs.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

A mai fost an la salcam cand a inghetat si nu a fost nimic. Anul asta cred ca va fi un record negativ la miere daca nu da nimic floarea si teiu

PARINTELE

Citat din: Eugen B din Iunie 10, 2014, 09:07:14 PM
A mai fost an la salcam cand a inghetat si nu a fost nimic. Anul asta cred ca va fi un record negativ la miere daca nu da nimic floarea si teiu

sa ne rugam Bunului Dumnezeu, sa fie bine si sa avem ceva miere la cele doua culesuri, macar pentru ele.

dan sebastian

Cine mai stie sigur, soiuri modificate genetic, care dau nectar ar fi bine sa posteze si pt noi, restul. Floarea noastra clasica @ Fundulea am inteles ca nu se mai pune. Daca vreun mare agricultor care pune mii de hectare, pune floarea soarelui melifera, ar fi bine de stiut. Sunt multi care ar face si 500 de km pt un cules decent. Nimeni nu-si doreste ca dupa ce face sute de km sa-i crape albina de foame in lan.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.