luna iunie

Creat de orbanstefan64, Iunie 03, 2010, 11:24:07 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

extrag mierea de salcim,fac tratament anti varoa,fac roi artificiali ,mai iau si din pom,controlez fam care au roit .pt cei ce vor sa  merga in pastorala ii timpul sa se pregateasca incepe teiul :hi:

orbanstefan64

si sa nu uit daca pot mai bag si niste rame in dulap pt rezerva de ierna

Bătrânul

:hi:  :hi:  :hi:

ioanardelean55

Al citelea pe ziua de ieri ? ,,,sa va traiasca " si sa aveti parte de citi mai ...........
dar mai bine va la pe D-voastra sa continuati . Succes la ce va doriti .

   :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

D006

In zonele de deal si munte anul acesta va merge faneata .  :hi:

sfantul spiridon

ploi -soare, soare-ploi,
pariez pe mana...
deja o am in caturi
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Kiwi Bee

Nu am dat pe la albine deloc.
Aveau de mincare dar trebuia sa merg sa schimb ziarele de pe podisoare.Greseala mare.

Inca nu am funduri antivarroa si condensul creste mult in aceasta perioada la acele familii care au puiet nou tot timpul.
Nu au fost friguri ca si in Romania dar 1-2 nopti cu minus citeva grade.Dimineata aveam parbrizul masinii inghetat.

stefan1

  Chiar opus fata de ce se intampla acum la @Kiwi Bee, in 21.6 a fost la noi cea mai lunga zi din an, adica solstitiul de vara. Cel putin la mine, incepand de la aceasta data familiile intra in alta faza de dezvoltare, reginele isi mai pondereaza ouatul si suprafetele de puiet vor sacadea in saptamanile viitoare cate putin. Si tendintele de roire de acum incolo sunt mai mici.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: stefan1 din Iunie 22, 2017, 03:11:21 AMChiar opus fata de ce se intampla acum la @Kiwi Bee, in 21.6 a fost la noi cea mai lunga zi din an, adica solstitiul de vara. Cel putin la mine, incepand de la aceasta data familiile intra in alta faza de dezvoltare, reginele isi mai pondereaza ouatul si suprafetele de puiet vor sacadea in saptamanile viitoare cate putin. Si tendintele de roire de acum incolo sunt mai mici.

  Vorba cantecului:"In tot anul, negresit..."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)