Pesticide

Creat de apiardelean, Decembrie 29, 2010, 07:00:00 PM

« precedentul - următorul »

apiardelean

"Insecticide sistemice - un dezastru în devenire."

Puteţi citi mai multe despre el si cartea lui Dr. Henk Tennekes www.disasterinthemaking.com
Aceasta este o problemă care ar trebui să preocupe pe toti apicultorii. Neonicotinoidele sunt pulverizate intr-o gamă largă de culturi în întreaga lume, iar acum ar putea fi punând în pericol o serie de specii de insecte, precum şi păsări, peşti şi alte creaturi care depind de insecte pentru alimente.
Care este pozitia statului in aceasta problema ?


STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

orbanstefan64

eu i ti spun din start niciuna pina in prezent 

apiardelean

Dle Orban,
Am sa incep prin ati spune " La Multi Ani!" pentru aniversarea numelui,si iti doresc sanatate tie si familiei.
Pacat ca statul nu ia nici o masura.Zic ca apicultori ar trebui sa fie cei care trebuie sa faca ceva. Din ce stiu la nivel mondial s-a inceput o miscare(timida) dar miscare.Sa speram ca nu vor invinge pesticidele.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

stefan1

  Nu stiu daca ati citit. E un scandal in Olanda, unde s-au retras de la consum sute de mii de oua, pentru ca s-a descoperit ca contin o substanta interzisa in UE, Fipronil. Scandalul ne priveste, ca Romania este singura tara din UE care are dergare sa foloseasca (si) acest pesticid si deci se presupune ca substanta a fost procurata din Romania. S-a constatat ca ouale contin aceasta substanta provenind de la un detergent folosit in fermele avicole. Detergentul e produs in Belgia si producatorul ar fi introdus in el si aceasta substanta interzisa, care se crede ca s-a procurat din Romania.
  Se mentioneaza ca Fipronil-ul peste o anumita concentratie produce afectiuni la ficat, rinichi, tiroida, dar se mentioneaza si ca are un efect devastator asupra albinelor, probabil asta fiind motivul interzicerii lui in UE.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Am mai ascultat o data stirea (era pe Antena 3). Doua corecturi: e vorba nu de sute de mii ci de milioane de oua si nu numai in Olanda ci si in Germania si Belgia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)