Catre adventisti

Creat de Bătrânul, Octombrie 14, 2010, 08:56:49 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Spuneti va rog ! CUM COSERVATI MUSTUL ?

pharaonu75

Auzisem de ceva cu conservant, cu aspirina, prin fierbere, insa nu stiu exact cantitati sau procedee!
Google ar putea fi de folos!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

 Incercati sa-l fierbeti ,ca prin fierbere la 100 grade se distrug microorganismele ce produc fermentatia si alcoolul .
  Am sa ma mai informez la un var ,care asa am inteles ca  face  sa-l pastreze mult timp  ca must dulce , ceia ce cred ca si dvs  vreti .
  Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

flavius

Se fierbe incet, pana da in clocot, si apoi se lasa cam 5-10 minute sa fiarba...dupa aceea se lasa la racit (daca exista vreo metoda de racire rapida - gen pasteurizare - atunci e recomandabila aceea...daca nu, se raceste natural...), se pune in recipiente inchise etans si se pastreaza la temperatura constanta de 4-8 grade Celsius...

Reteta e verificata, tata e din Prahova, pe acolo se facea, cand eram eu copil, cam 80-100 de vedre de vin in fiecare gospodarie...acum 2 ani nu am gasit nici macar 10 butuci din cei peste 500 ai bunicului meu, in 1990...ma rog, asta-i alta poveste, ce vreau sa spun este ca nu inteleg la ce-ti foloseste mustul...oricum, prin fierbere se pierd niste elemente care prin fermentare naturala si transformare in vin raman acolo...vinul este unul dintre cele mai complete ALIMENTE care exista, sursa de minerale, vitamine si antioxidanti naturali exceptionali...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Se vede ca iti cam place vinul! :rotfl: :rotfl: prea il lauzi...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

flavius  :hi:  Am multi prieteni care nu consuma alcool ( adventisti, fosti betivi , soferi , copii etc) Atuci cind vin pe strada mea unde sint presedintele tuturori apicultorilori (intrucit locuiesc singur :rotfl: ) am placerea sa-i servesc cu ceva placut !! :hi:

ANITEI

Buna ! Sunt adventist si anul acesta doar l-am fiert pana nu mai face spuma si nu am adaugat nimic (mama mea a mai pus si vreo 7 aspirine la 50 de litri) Doar ca racirea am facut-o treptat (am acoperit sticlele cu textile timp de 48 de ore).Mentionez ca l-am stors in aceeasi zi in care am zdrobit strugurii.A iesit cam tulbure.Un tovaras l-a lasat la decantat o zi si l-a tras cu furtunul , rezultat excelent.
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

flavius

am inteles si am notat...numai ca tot nu pricep de ce unii considera vinul drept bautura....cand el e cel mai indicat aliment... :nebun: :nebun: :nebun:...cunosc oameni care au baut la viata lor vagoane de vin, si-s cu mult mai sanatosi (si la corp si la cap...) decat din ailaltii, abstinenti... nu am nimic cu ei, da' vin se poate bea...parerea mea...hic...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Citat din: flavius din Octombrie 15, 2010, 10:35:12 PM
1. numai ca tot nu pricep de ce unii considera vinul drept bautura....
2. cand el e cel mai indicat aliment...
3. cunosc oameni care au baut la viata lor vagoane de vin,
4, da' vin se poate bea...parerea mea...hic...
1. Pt ca este un lichid de baut.
2. Tu sa-l servesti cu tacamuri.
3. Si au putut pleca de pe calea ferata singuri?
4. Daaaaa, se face si sa bea dar uni vor sa atraga atentia ca ei sunt mai cu stea in frunte si ...... fac tot felul de anomali.

pharaonu75

Au fost necesare milioane de ani ca sa transforme maimuta in om si sunt necesare cateva pahare de alcool ca sa transforme omul in maimuta! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

De acea oferi unei femei un pahar plin.
Banana sa ai.

flavius

faraoane, e cu dus si-ntors...vinul cica e bun numai atunci cand stii sa-l bei...nu cand te bea el pe tine... :finger: :finger:

@Andrei: adevar graita-i...vivat...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

vinu ii bun pt femei cind il bea barbatii.............? :limba: :limba:

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

prisecarul

rosu spre negru!
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

ps topicul este cel mai nimerit pentru aceste discutii!
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!