Pana cand ?

Creat de balas, Aprilie 07, 2009, 11:01:15 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Citat din: dragos2006Daca lasam caldarile fara capac etans , polenul fiind higroscopic imediat va dezvolta mucegaiuri.
De regula polenul il transportam cu galetile cu capacul pus, sa nu se rastoarne prin masina. Atunci asa a fost. O sa pun capacele, ca doar le am. Am cumparat 130 de galeti, din plastik. Au fost destul de scumpe, dar a meritat. Se pastreaza polenul uscat in ele excelent. Pur si simplu polenul ramane vidat. Se observa pe capac, fiindca se curbeaza. Daca flambeaza capacul prin apasare, un altul. La fel este si la miere. La extractie mierea este calda, iar dupa ce o pun in beci, toate capacele se curbeaza, datorita vidului care se produce. Sunt capace de schimb, asa ca este bine.
Ma gandesc doar, si stiu ca mucegaiul are o dezvoltare rapida. Sa se dezvolte sporii trebuie sa le creezi conditii. Anul acesta am facut inca 50 de colectoare, pentru a le putea inlocui de cate ori este nevoie. Sertarasul este detasabil, si se poate inlocui cu usurinta. Pastrez doar partea activa pe lazi.

balasbebe

Citat din: abejaVreau  si  eu  reteta de  polen,miere  si  propolis  daca  se  poate. :hi:
2kile de miere cristalizata
1 kil de polen proaspat, sau congelat
100 de grame de propolis macinat fin, si strecurat(pulbere)
Amestecul trebuie tinut 2 saptamani la macerat, dupa care se consuma. Se poate pastra asa mai mult de 1 an de zile, datorita propolisului.