Pana cand ?

Creat de balas, Aprilie 07, 2009, 11:01:15 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Cand m-am logat pe acest forum si am inceput sa scriu, desi nu aveam timp, rupeam de la alta activitate, si scriam de placere.
Incet, incet, forumul s-a marit, si au intrat tot felul de stupari, cu tot felul de pretentii. Ma refer atat la cei incepatori, cei curiosi, si mai tarziu cei cu intentii mai putin bine intentionate,
  La inceput acest forum se putea citi  o postare, doar daca erai logat. Am insistat pe langa domnul administrator sa lase liber la citit fara a fi logat, sa ne poata cunoaste cat mai multi.

Multi in timp, au fost jicniti, violent si nu s-au mai apucat de scris. Altii si-au schimbat identitatea, di tot au continuat sa scrie.
  Cum se poate numi un forum liber, daca ti-e teama sa scri, far asa fi luat la intrebari. Si eu m-am gandit sa-mi schimb identitatea, dar nu o fac. M-am logat de cateva ori, din cauze  tehnice, dar am folosit numele meu, fara sa ma ascund dupa user.

Sa nu cumva sa credeti, ca vreau sa reformulez eu ceva, dar vreau sa se introduca reggula bunului simt, daca este posibil.
Multi prieteni ar scrie, dar nu intra deoarece nu vor sa fie jicniti. Apicultura ar avea doar de castigat.

Astept o redresare a situatiei.

D006

Interesanta si legita problema prezentata.
Dar bunul simt este ceva extrem de variabil de la persoana la persoana si uni sunt extrem de sensibili la jigniri sau interpretari.
Un forum utopic ar fi ca o carte de apicultura unde citesti sa te informezi.
Un forum real expune felul cum oameni gandesc si se exprima si sunt unici fiecare in felul lui.
Mai o gluma sau mai o intepatura sau chiar si o injuratura pt ca uni atata pot ei dar e mai bine o realitate sincera decat una dezinfectata.
Ca cititor fiecare isi alege ce isi doreste.
Tu ce crezi?

D006

Dragul meu , eu cum pronunt cuvantul ACA sau ZORICI  imediat trei indivizi sar pe mine si ma fac in tot felul , dar acest lucru nu ma face sa-mi fie teama ci dimpotriva ma motiveaza si mai mult sa scriu ce cred si ce aflu despre ce se intampla in apicultura romaneasca . Cine ma injura se descalifica singur , eu oricum voi evita pe cat posibil  polemica dar unele remarci malitioase tot voi mai avea , macar ca si drept la replica.
  PS  schimba te rog avatarul ! este disgratios. :hi:  :hi:

D006

pana cand????????????
pana cand vom reusii sa fim noi insine.
pana cand vom ne vom cunoaste cu adavarat (referire direcata la un moderator de pe stuparitul, care acolo are pretentii, iar aici vocabular de ferentari).
pana vom intelege ca la o gluma (chiar mai nesarata) nu trebuie sa raspunzi cu jigniri.
pana cand pe privat nu se vor mai trimite mesaje jignitoare.
pana cand lasii nu vor mai jignii ascunsi in anonimat.
pana cand la o gluma vom reusii sa raspundem cu alta gluma.
sigur eu nu cred ca voi prinde ziua aceia, dar am dreptul sa sper.

balasbebe

Citat din: AndreiRNInteresanta si legita problema prezentata.
Dar bunul simt este ceva extrem de variabil de la persoana la persoana si uni sunt extrem de sensibili la jigniri sau interpretari.
Un forum utopic ar fi ca o carte de apicultura unde citesti sa te informezi.
Un forum real expune felul cum oameni gandesc si se exprima si sunt unici fiecare in felul lui.
Mai o gluma sau mai o intepatura sau chiar si o injuratura pt ca uni atata pot ei dar e mai bine o realitate sincera decat una dezinfectata.
Ca cititor fiecare isi alege ce isi doreste.
Tu ce crezi?
Eu deocamdata aleg varianta de cititor.
De ce sa ma bag, pe timpul meu, care a devenit destul de pretios.
Sortez postarile, ma uit sa nu-mi apara numele, ma mai uit pe la ce posteaza Batranul, si gata, pe aici.
Ce sa mai invat? De acum doar practica ma mai invata. Pana la toamna, este in fiecare zi tot mai greu. Bine ca nu fac pastoral. Am probleme cu coloana, si nu stiu cum o sa mai rezist la efort.
Cand se vor purta discutii civilizate, voi schimba si avatarul.

D006

Consider ca avatarul este o poza care caracterizeaza userul. Sau nu m-am prins si aceasta este chiar o poza cu burta ta ?
  Oricum  acest avatar te descalifica. :wink:

balasbebe

Ai avut si tu ceva pe ambele de au sarit toti pe tine. Eu nu am zis nimic.
Ramane hotararea irevocabila.
  Ai folosit un cuvant frumos, ignore. Deocamdata te rog sa-l folosesti. Sper sa nu fi suparat.
Este adevarat ca am cam facut burta in iarna asta si eu. De fapt nu am facut-o, o am din nastere.

D006

Vrei putere si aici ca dincolo ? stai in banca ta .ca si asa nu sti mare lucru nene beeeebeeee, mai bine nu te-ai mai baga in discutii despre albine ,vorbesti numai din auzit si de ce vezi pe la altii ,

catel

Citat din: crinulVrei putere si aici ca dincolo ? stai in banca ta .ca si asa nu sti mare lucru nene beeeebeeee, mai bine nu te-ai mai baga in discutii despre albine ,vorbesti numai din auzit si de ce vezi pe la altii ,
si trebuia sa continui cu "asta este parerea mea " nu ?
nu va cunosc personal pe nici unul din voi. atata tot ca de la balas am mai "citit" cate ceva de la tine inca nu.
habar nu am ce este, ce a fost si ce va fi intre voi. habar nu am si nu o sa tin cont care de pe ce forum sunteti, sau ce calitati aveti.
pt. mine toti sunteti stupari ! si incercati toti acest lucru si o sa ne fie mai bine.
Hristos a inviat ! si sarbatori fericite pt. cei la care azi, au venit intradevar Pastele.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

balasbebe

Citat din: crinulVrei putere si aici ca dincolo ? stai in banca ta .ca si asa nu sti mare lucru nene beeeebeeee, mai bine nu te-ai mai baga in discutii despre albine ,vorbesti numai din auzit si de ce vezi pe la altii ,
Autocenzura.

D006

Asta cred ca ai facut toata viata . macar de-ai sti meserie , DE APICULTOR ca cea de securist se vede ca o sti .

balasbebe

Citat din: crinulAsta cred ca ai facut toata viata . macar de-ai sti meserie , DE APICULTOR ca cea de securist se vede ca o sti .
Autocenzura.

filip

Hai lasati tachinarile,va rog frumos.Ajunge!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

:hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

D006

Cristian IONITA
Online
Moderator
Mesaj Privat
Din: Bucuresti
Inregistrat: 29-06-2005
Postari: 1183 
...... ... ca pe 5 din ele au murit de foame ca proastele ......
Deci,Dl IONITA ESTE MODERATOR,SAU POSIBIL INFRACTOR?SAU SI UNA SI ALTA!
Modificat de centrifuga (Astazi 12:56:41)


Astazi 12:55:05   Raportati | Citati

balasbebe
Online
Moderator
Mesaj Privat
Din: Zalau,SJ.:01.09.1956
Inregistrat: 25-09-2006
Postari: 2261 
O cauti cu lumanarea. Adineauri am vazut pe protv, cum mor caii de la o herghelie de la Homorod. Nimeni nu poate face nimic. Eu zic sa-l dai si in judecata.
Stai blad, ca esti si caraghios. Inca o iesire, si te banez si eu.
  Asta este un forum cu reguli, cu moderatori, nu de rautati.
_______________________________________


  Bebe ce moderator tare esti : ameninti in direct cu banarea :rotfl:  , sunteti precum copii care au o jucarie . Omul a publicat legea , simplu nu !