sa schimbam impreuna ceva

Creat de catel, Ianuarie 13, 2009, 10:06:16 PM

« precedentul - următorul »

catel

referitor la ce vreti voi.pret mic la miere, lipsa ... la toate
singura pb. pt. care nu merge treaba cu apicultura in tara asta stiti cu totii care este, fara sa va spuna un incepator ca mine. lenea si putoarea din noi toti. cand am fost vreodata hotarati cu adevarat? cand am stat in fata calc. si am criticat? ce facem sa imbunatatim lucrurile? NMK ! astia suntem noi romanii. ne place sa criticam dar cand este de pus mana ne intoarcem cu spatele.
vreti cu adevarat ceva? sunteti hotarati? spuneti repede unde si cand inainte cu o saptamana. in saptamana premergatoare stabilim minimul de reguli pe forum si cand ne intalnim toti romanii apicultori am semnat un contract sau cum vreti voi sa-l numiti. ce este asa greu ? cand ii de vandut mierea stim ca sunt 1500 de apicultori care au semnat un contract prin care se angajeaza sa aduca fiecare o cantitate de miere, iar cei pe care i-am numit la conducere se angajeaza sa scoata mierea noastra la cel mai ridicat pret, pret votat de noi toti. si de aici incolo se pot veni cu o mie de sugestii si completari.
cel mai greu ii sa urnesti sania din loc, pe urma o trage si un manz.
no amu sa aud ce vreti cu adevarat. sa va scaldati in delasarea de pana acum sau sa facem ceva pt. binele nostru?
da stiu ce o sa spuneti. uite si la mucosul asta ce vrea sa faca. accept orice "complimente" numa sa vad ca se misca ceva spre bine.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

florin_apis

Eu sant de acord si va propun in conducere.

catel

Citat din: florin_apisEu sant de acord si va propun in conducere.
io nu glumesc cu treburi din astea. daca tu glumesti ii treaba ta. trebuie sa ne mai si descretim fruntile, dar aici vb serios.
atat ? imbunatatiri nu ai nmk? ii usor asa.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

De regula nu vorbesc in numele altora, dar florin este  un om serios si interesat .Tineti legatura!

andrei_salaj

nu se prea inghesuie lumea.....ai avut dreptate(scz de tutuiala)..

catel

Citat din: andrei_salajnu se prea inghesuie lumea.....ai avut dreptate(scz de tutuiala)..
altfel comunici cand te tutuiesti, ii mult mai bine. daca vrei sa respecti pe cineva poti sa-l respecti si tutuindul. si iarasi unii nu facem diferenta intre a jigni si a-l contrazice la anumite subiecte.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

florin_apis

Nici eu nu glumesc,dar cred ca este inposibil sa se puna de acord asa un nr asa  mare de apicultori.Cel putin in acest moment.Au incercat unii la o scara mai mica si nu au reusit.Poate in timp, cine stie....
In orice caz eu dau mierea la angro,asa ca mar interesa.
   
   Hai noroc !

D006

La mine in zona nu am gasit nici macar 5 oameni sa ne unim si sa vindem impreuna. fiecare are cate o nevoie sau interes personal si gandeste diferit .
Pana nu vom intelege ca daca vom face afacere in grup deci profit mai mare acesta se va rasfrange si individual la un nivel mai mare decat daca am lucra singuri.
Culmea este ca lucram cu niste fiinte sociale care nu pot trai singure iar noi apicultorii parca prin destin ne izolam unii de altii.

catel

trebuie sa va cred pe cuvant. dar asta inseamna sa raman cu gura cascata. chiar asa se complace apicultorul roman? de ce nu ma mira faptul ca raman o gramada de euroi neconsumati de la sapard, UE sau mai stiu eu de unde vin.  nu, nici eu nu sunt de acord sa vina cineva la mine cu 1000 de euroi si sa-mi spuna sa-mi scot via din gradina ca... nu, anumite conditii nu mi se par bune si astept alte oferte, dar pana a sta cu mainile in san si sa-si bata joc de mine toti bisnitarii, asa pe fata...
da, dle dragos cred ca incep sa nu imi mai fie mila de unii apicultori. si nu o sa ma mire faptul cand o sa aud intr-o buna zi ca umbla apicultorul cu sarutmana pe la bisnitari sa-i cumpere miere pe bani marunti.
sunt putini romani cu adevarat sa faca ce au facut strabunicii sa arunce laptele ca era prea ieftin.
sunt sigur ca sunt (cunosc si eu) apicultori care prefera sa bage miere de albina in butoiul cu prune si sa faca palinca, decat sa o vanda la pretul de 10 lei (nu la 5.5 cat platesc a;ltii).
sa stam in continuare linistiti.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Totul pleaca de la faptul ca apicultura este o indeletnicire eminamente de amator, omul se multumeste in general cu cativa leuti in plus peste salariu.
Dar in romanica sunt si oameni care traiesc din apicultura si nici acestia nu se unesc , cum ar arata o ferma de 10.000  de stupi cu trailere si motostivuitoare si hale de extractie si imbuteliere . Crezi ca nu ar face profit frumos ?

catel

deci, aflam mai multe baiuri si bube. => ca stim de unde trebuie luat taurul.
cand ma gandesc ca altii nu au avut pierderi, nu au avut de crescut copii de pe urma ... si s-au unit si au strans semnaturi pt. ... " ZIUA BARBATULUI"
noi? nmk. nu suntem in stare? io nu cred. stabiliti voi astia mai vechi ce doriti in max. 5 zile asa rapid si io va promit ca imi fac plinul la batranica mea de masina si umblu pe dealuri sa explic lui badea ghe. ca ii bine sa vindem toti odata mierea si la cine votam noi ca da mai mult pe ea. si asta luand in considerae ca is incepator si cunosc in SM numa 2 apicultori. da, lasa ca pe ceilalti ii aflu io si ii lamuresc.
no puneti umarul si voi in fiecare satuc, oras, judet? repede ca timpul trece.
no hai ca ma culc ca mi-a fi vremea.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Citat din: catelam facut plinul !
ce multi sa-u inscris !
:dinti:

catel

asta e, rabdare. poate poate prin 2015 se vor trezi si ei.
sau ma bate un gand... oare nu cumva sunt mai multi bisnitari ca si apicultori? oare nu cumva le convine aceasta situatie in care se afla? si io ma bag in sama?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Ai grija  nu mai spune "bijnitari " ca imediat se simt baietii si sar pe tine , noroc ca aici nu au cum sa-ti bage pumnul in gura. :nono: