Model de stup vertical - avantaje si dezavantaje

Creat de MOTANUL, Ianuarie 22, 2015, 05:48:37 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

la familii pe 4 rame in aprilie vei avea si multe babaciuni. fii sigur de asta. e afacere buna pt vanzatori, nu mai unifici ci vinzi la pret de roi. am mai auzit de variante d-astea. se ia una bucata matca pensionara, patru rame vechi numai bune de topit si gata familia. ieftin domnule.
  nu mai bine iei roi in mai-iunie pe 4 rame si ii dezvolti pana in toamna? altfel se dezvolta.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

MOTANUL

Eu zic ca este un avantaj sa am familia cat mai devreme. Anul trecut am luat 1 familie in aprilie si din familia respectiva am facut 3 pana in toamna.
Am mai luat o familie in mai (spre sfarsit) si aia a ramas stationara. (am luat doar miere din ea si o rama de puiet capacit la un moment dat sa ajut roiul cel mai sarman).

Ca trebuie sa verific sa nu fie multe albine batrane este cat se poate de adevarat (este un sfat bun si am sa tin cont de el). O sa merg cu un apicultor cu experienta când voi lua familiile.
E clar ca o sa bata pasul pe loc pana ajung la 6-7 rame; dar nu prea am de ales.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

xvader

am uitat sa-ti arat sistemul meu de scauneptr stupi, dar cand mai fac niste poze ti le trimit, sau cand mai ai timp...de preferat intr-o sambata sau duminica, mergem la stupi si ti le arat

MOTANUL

Lasa pozele - Ne întâlnim daca este WE viitor; WE asta plec din bucuresti ca as fi venit acum.
Suportii/scaunele pt. stupi chiar ma intereseaza.  Si de familiile de albine as vrea sa mai discutam odata ca este interesanta propunerea ta.

Eu as fi avut nevoie de familii mai mici. (5-8 rame); asta ar fi singura problema.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

xvader