Dadant sau multietajat ?

Creat de Mario cj, August 07, 2014, 12:42:23 AM

« precedentul - următorul »

Mario cj

Multietajat 3/4 sau Dadant 1/1 ?????

Mario cj

Care vi se pare voua mai practic si mai productiv ?

Florin D.


Prieten cu Stuparii

 Nu cred ca este buna întrebarea ta !
Fiecare cu ce se învață si care ii vine ca o mănușa , degeaba vrei tu Dadant sau ME sau MER daca nu se prinde .....nu se prinde si gata . Uni vor spune ca alai cel mai bun alți bă ca celălalt .....eu de exemplu sa fiu sigur si sa vad cum sta treaba am procesată astfel cu ramele de magazie am făcut si de un fel si de celălalt si am făcut singur diferența , 90 % voi merge pe 3/4 asa fac si cu lazile la anul , acum având doar Dadant pe 10 rame si orizontal pe 16 si la anul fac 2 ME si 2 MER-URI si vad care-i treaba , dar pana acolo cum spune Florin D. Cel mai important este albina care umple lada !!!!!m

pharaonu75

Sute si chiar mii de ani apicultura s-a facut cu buduroaie si cosnite... Am maiu spus si o repet, nu lada face miere, ci albina...

Dadant, Layens, Langstroth, Delon, Warre, Farrar, Alpine, Tsebro, etc... nu conteaza lada, ci modul de lucru... cum iti este tie mai bine...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

   Corect Pharaoane, nu cutia face ca albina sa fie productiva, ci apicultorul si natura. Eu am ajuns sa-mi fac cutiile dadant cu urdinisul in dreapta si nu m-as apuca de alceva.Daca au ursdinisul in dreapta(volanul) :razz: cuibul nu este strabatut de un curent de aer care sa deranjeze cuibul nici vara si nici  iarna aerisirea fiind facuta pe directia urdinisului si spate ramele din cuib fiind in stinga.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

NiKoN

Daca as fi la inceput, as merge pe multietajat. Este mult mai usor de manuit in perioada roirilor, lucrezi cu un singur tip de rama si te poti astepta la productii mari daca reusesti sa le intinzi pe minim 3 corpuri.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

mape 48-petru manea

Citat din: NiKoN din August 07, 2014, 08:04:04 AM
Daca as fi la inceput, as merge pe multietajat. Este mult mai usor de manuit in perioada roirilor, lucrezi cu un singur tip de rama si te poti astepta la productii mari daca reusesti sa le intinzi pe minim 3 corpuri.

Si eu la fel--- :nod:

Mario cj

Mie sincer mi se par mai practici multietajatii......o singura dimensiune de rame, un singur tip de cat. Eu sincer o sa ii trec pe cei pe care ii am pina acuma , de pe 1/1 pe rame 3/4. Cam tirziu acuma pe vremea asta dar sper sa nu ii deranjez foarte tare. Am deschis topicul acesta pentru a stii si parerea celorlalti.....si poate mai ajuta si pe cineva. Cred ca nu m-am exprimat bine cind am mentionat "productivi".....cum spunea si colegul nostru " trebuie albina multa ".....si are dreptate.       CU STIMA

bio

... nu prea are timp nea' Bio de birfa pe acest subiect .

.... dar daca vedeti ce treaba face nea' Bio cu 11 rame normale in cuib-- din care una rama claditoare cu hranitor de 1/2 litrii--.. si 9 jumatati in magazie uitati de Langstroth ...:))

Apicotef

Stiti vorba aia "miere faci si intr-o cizma..." important e sa stii meseria si apoi consider ca o poti aplica cu succes in orice fel de tip de stup...mai putin cel "on-line"  :D ...fara suparare