Stupi orizontali 20 rame

Creat de Racea Iulian, Martie 25, 2014, 06:24:11 PM

« precedentul - următorul »

Racea Iulian

Salutare!
Sunt incepator si vreau sa mi achizitionez 5 stupi orizontali pe 20 rame dar mai am cateva nelamuriri:
1.Ce grosime a scandurii recomandati pentru o iernare buna?
2.Ce tip de podisor vi se pare cel mai avantajos?
3.Capacul e mai bn sa fie prins in balamale sau liber?( am citit ca e mai practic fara balamale)
4.Credeti ca acest model are nevoie de fanta de aerisire?
Multumesc anticipat pentru ajutor! :thanks:

BODOKI

Buna voi incerca sa-ti raspund eu 1,scandura sa fie cel putin de 20 mm ,2,pentru iarna podisor din bucati de scandura taiate la diimensiune si pentru cand e cald podisor din sita.3 .mare diferenta sa stii ca nu prea este.4 da cred ca are nevoie de fanta de aerisire....  Si inca un sfat iati numai 3 orizontali si 1 sau 2 verticali s-au ME cu fund detasabil sa vezi diferenta :hi: :hi:                                                                                                     

Racea Iulian

Problema este ca sunt la facultate si nu prea pot sa stau pe langa ei... Din cate am inteles cei verticali se suie mai repede in pomi. Eu la inceput verticali pe 10 rame am vrut sa mi iau dar am zis sa ascult de cei cu experienta. Multumesc pt raspunsuri!

BODOKI

Si daca se suie 1 s-au 2 in pomi care e problema ? nu te numesti apicultor pana ce nu ai prins macar un roi.

orfan.george

si eu sunt la facultate si de 4 ani de apicultura nu mi a roit nici unu. eu am verticali pe 9 rame daca vor sa roiasca si nu vrei sa faci roi ii mai pui un cat si il faci pe 27. sunt mai utili verticali atunci cand ii verifici saptamal ca mine. de altfel nici nu trebuie sa ii verifici mai des decat daca ai descoperit o anumita problema.dupa parerea mea verticali sunt mai utili, faci cat spatiu vrei pe cand la orizontali esti limitat la 20 de rame si atunci chiar esti obligat sa faci roi sau sa il prinzi din pom.

Racea Iulian

Eu ajung rar acasa. Sunt la 400 km distanta si voi incerca sa ajung o data pe luna. Ii mai poate verifica tata care e mai incepator ca mine.

Racea Iulian

Deci? Am nevoie de fanta la stupul orizontal sau nu? Ati avut probleme cu condensul? :uimit:

sorinma

Daca nu are fund antivaroua este nevoie de fante.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

costi82

va fi nasol sa-i controlezi doar la o luna, parerea mea, in acest interval de timp se pot intampla multe.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

ciucur

Citat din: Racea Iulian din Martie 25, 2014, 08:08:48 PM
Eu ajung rar acasa. Sunt la 400 km distanta si voi incerca sa ajung o data pe luna. Ii mai poate verifica tata care e mai incepator ca mine.

Si cu tratamentele cu varachet cum faci?
La va face tatal tau?

Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Racea Iulian

Citat din: ciucur din Martie 26, 2014, 02:25:11 PM
Citat din: Racea Iulian din Martie 25, 2014, 08:08:48 PM
Eu ajung rar acasa. Sunt la 400 km distanta si voi incerca sa ajung o data pe luna. Ii mai poate verifica tata care e mai incepator ca mine.

Si cu tratamentele cu varachet cum faci?
La va face tatal tau?

Cele bune!
La ce perioada trebuie facut tratamentul cu varachet? Eu o sa fiu acasa permanent din iunie pana pe 1 octombrie. Daca nu o sa fiu eu o sa le faca si tata.

SPYKAL

Bine ai venit printre noi si spor in ceea ce ti-ai propus sa faci.

nicu84

dar daca face fundul cu plasa antivaroua, si nu mai face aerisire in capac este valabil? pt ca atunci si iarna poti sa pui folie in loc de podisor.

SPYKAL

Citat din: nicu84 din Martie 26, 2014, 07:41:56 PM
dar daca face fundul cu plasa antivaroua, si nu mai face aerisire in capac este valabil? pt ca atunci si iarna poti sa pui folie in loc de podisor.
Daca se foloseste fundul AV nu mai este nevoie de aerisire in capac pt ca albinele vor ierna in sistem clopot si se poate folosi foarte bine folia sub capac. Stima si  respect!!!

nicu84

eu am vreo 20 lazi pe 20 rame cu aerisire in capac, daca pun plasa pe fund (30/40) sa inchid aerisirea din capac sau sa o las asa cum e? avntaj sau dezavantaj pt albine?