Stupul cu două mătci

Creat de nutzu67, Septembrie 12, 2012, 09:02:14 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

daca nu ma insel citisem intr-o carte cum ca dintr-o familie puternica pe 20 rame din care 10 rame sa fie cu puiet se pot obtine 9 roi pe 2 rame una de puiet si una mancare,cu botci capacite copate si roiul cu matca batrana , culegatoarea sa se imparta care si cum vrea , cu siguranta ca va prefera doar un stup , dar in aci roi trebuie bagate cateva zeci de kg de sirop pentru stimulare si dezvoltare , dar si hrana pe timpul iernii ,sunt sigur ca de dupa salcam cu un roi facut astfel pe 2 rame se pot ajunge la minim5 la iernare .
dar aberatii de genul spuselor mai sus cum ca din 3 roi a facut 9 12 24 , nu prea pot sa cred.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ioan Olaru

Citat din: Cradle din Septembrie 03, 2013, 09:34:49 PM
Poate roii sunt pe 2 rame ca si cei ai domnului Ursu toata lumea a vazut cu ce a iesit din iarna! Stau si ma gandesc cat sirop a administrat la toti roi astia domnu Olaru ,poate ne prezinta si acest detaliu ori de banii dati pe zahar putea cumpara mai multi roi
Hranirea de stimulare la cei 10 roi obtinuti , in prezent am 12 sigur din cele 2 familii , sa facut in felul urmator , 240 ron investitie in turte si 220 ron in zahar , din zahar am folosit cam 30 de kg , am un sigur roi pe 3 rame unul pe 4  , 2 pe 5 rame iar restul pe 6 rame , roi mai slabi au fost obtinuti ultimi dar sunt stransi la maxim e posibil dupa ce voi folosi anticamera sai mai strang cu o rama dar asta mai incolo .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

petru.atudorei

Domun ioan olaru, stupul dl prof Ursu permite ca fiecare matca din cele 3 sa beneficieze de 6 rame. e bun daca peste corpul de baza vii cu caturi, nu 1 cat ci 2 sau 3. Cele 3 matic vor putea asigura intr-un timp destul de scurt un efectiv de albina care sa asigure un cules pentru a umple caturile. Daca ne gandim la inmultit, solutia (din punctul meu de vedere) e in felul urmator: folosesti cele 3 matici pentru a avea un efectiv de albina care sa iti asigure rame din care sa poti face roi puternici. cele 3 matci le vei tine pentru a putea avea rame cu puiet cu care sa intaresti pe parcurs roi formati. daca faci un roi ditr-un stup cu 12 rame si o matca, atat roiul cat si stupul donator vor avea un timp de regenerare a efectivului mai lung. pe cand la un stup cu 3 matci, odata la 10 zile sau mai repede (indicat e ca puietul sa fie capacit) se pot extrage cate o rama cu puiet capacit de la fiecare matca si introduce una goala. Eu in stupul meu( care a rezultat dintr-o greseala si nu intentionat ) am bagat cele 3 matci dupa 15 iulie , fiecare macta avand 2 respectiv una pe 3 rame si albina acoperitoare 50% pe fiecare rame. Din luna iulie si pana in prezent am ajuns sa am cate 5 rame de albina care sa acopere ramele in proprtie de 95% eu cred ca e o realizare. o singura matca nu ar fi reusit aceasta performanta.

nu contest inventia dl ursu, dar dupa parerea mea acel model de stup e bun pentru a tine in el familii donatoare si ajutatoare pentru roiurile create.

Legat de crearea roiurilor din stupul Ursu. eu as merge pe 3 roi / stup. as ridica cate 3 rame cu puiet +hrana de la fiecare matca si in locul acestora as introduce rame cladite care sa fie ouate. acesti 3 roi, in loc sa bag bani in hrana pentru stimulare, i-as ajuta periodic cu cate o rama cu puiet capacit pe care il ridic tot de la matcile din care am facut roiurile. parerea mea.

Am scris cam mult si poate putin confuz..sper sa ma fac inteles.

Ioan Olaru

Este o idee buna , inteleg foarte bine ce ati descris .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

petru.atudorei

#19
am uitat sa precizez.. roiurile nou create nu le puneti in aceeasi lada. sau daca le puneti in aceeasi lada.. sa fie despartite de diafragma fara ochi de uniformizare  a mirosului, asta pana cand vor avea matci imperecheate care oua.
Atunci cand 3 roiuri fara matci imperecheate sunt pune in aceeasi lada, despartite cu ochiuri  de uniformizare si matcile nu sunt imperecheate, albina va alege doar matca care s-a imperecheat prima , celelalte doua le va elimina (testat).

http://youtu.be/4M9rD9toXYs

uite aici stupul meu. nu folosesc modelu lu ursu. ci un stup pe 24 de rame compartimentat. testul cu matca imperecheata si cea neimperecheata l-am facut pe stupul mic. cel de la inceputul filmuletului. a esuat. a ramas matca imperecheata. in stupul mare am introdus doar matci imperecheate care pontau. ieri la  o verificare (cu toate ca multi stupari au zis ca 2 matci vor fi eliminate la vremea asta.) matci sunt prezente la datorie si ponteaza foarte bine. (o rama maro introdusa cu 3 zile in urma, a fost ouata pe ambele parti.  succes.

Ioan Olaru

 Am vazut despartirea dintre cele 4 nuclee si este posibil sa dispara cel putin 2 matcute din cele 4 , motivul este grila acea haneman , intradevar matcile nu pot trece prin grila dar ele se pot intalni si chiar se pot intepa prin acea grila , rolul ei este pentru a izola matcile de albina sau a limita ouatu matcilor. Dar se poate rezolva daca pui inca o diafragma prin care nu sar mai putea intalni matcile deloc  , bineanteles la fel de bine poti sa nu ai nici o pierdere.
In rest cred ca este ok , urdinisurile sun prea apropiate dar daca totul merge bine nui nici o problema , am si eu o matca care trebuie sa se impercheze , nui dau sanse mari dar e posibil sa fie deja imperecheata , numai bine si sanatate.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

petru.atudorei

MATCILE nu se vor omora niciodata intre ele. albinele batrane sunt cele care elimina matcile. o sa fac un filmulet daca nu ma crezi.. iti pun 2 3 matci una langa alta si nici nu se baga in seama

Tamu

Ar fi interesant un astfel de film.
Astept cu nerabdare.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Ioan Olaru

Imi pare rau ca nu te cred dar matcile se elimina , doar cele caucaziene se acepta , dar sa asteptam sa vedem . Poate daca le pui una langa alta ori vor fugi una de alta ori se vor lua la tranta , am vazut un documentar unde sau luat la tranta si nu a iesit invingatoare nici una , atunci sa format un roi iar una din ele a plecat unde ia fost norocu.
Dar sa vedem ce se intampla eu oricum nas risca o matca la vremea asta.
In lupta dintre matci se urmaresc sa se intepe in abdomen , matcile mai in versta au o anumita toleranta , adica evita lupta mai bine fug una de alta .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

petru.atudorei

nici eu nu risc o matca acum, in primul rand pentru ca daca le scot din stup exista riscul sa nu o mai accepte. dar la primavara, din prima serie de matci voi risca. oricum In stupul meu    matcile sunt impreuna de 2 luni si nu s-a intamplat vreo tragedie.
ce te face sa crezi ca gratia haneman le va face sa se intalneasca?

ps. cand roiesc. de ce on roo sunt mai multe matci daca acestea se elimina reciproc?
se zice ca matca dicteaza in stup. dar nue total adevarat. albina batrana e cea care face ordinea. (o spun stuparii batrani dela mine din zona)

petru.atudorei

stiam ca exista un filmulet de genu.. pana o sa testez si eu..vizionare placuta

Queen bees saying hello.

cristi ciuc

Petru mi-a plăcut mult ce-am văzut la tine.
Îmbucurător este și faptul că un începător (cum singur te apreciezi) este în măsură să ofere informație apicolă.
Numai bine!

petru.atudorei

multumesc.
incerc sa ajut cum si alti m-au ajutat si pe mine. Cum este un un forum unde fiecare poate scrie. Mi-ar face mare placere, daca as fi criticat ca am spus ceva gresit, asa invatam..din greseli.

Ca un sfat de la un incepator pentru alti incepatori...
1. inainte de a va lua albine, cititi tot ce gasiti despre albine cu cel putin un an inainte. cu cat va documentati mai mult cu atat va fi mai usor startul
2. Nu va cumparati mai mult de 5 stupi. la pregatirea pentru iernat o sa aveti marea surpriza ca cheltuielile cu intretinerea sunt destul de mari. eu am inceput cu 2.
3. Pana capatati expierenta, extindeti cuibul cu cel mult 2 rame pe ciclu, altfel albina acoperiotare se va imparti pe rame si spatiul de ouat va fi restrans. un stup in care albina acopera ramele in proportie de 90% se dezvolta mai bine decat unu in care ramele sunt acoperite 60  -70%
4. Incercati sa deranjati cuibul cat mai putin. Ca incepator curiozitatea e mare "oare oua matca, oare unde e matca..etc. si ca sa vedeti asta, scoateti ramele din cuib. Daca vreti sa vedeti cum oua matca, odata pe luna eu scot a 3 -a rama si o verific. orice deranj incetineste ponta matcii si va veti trezi cu stupi slabi in toamna.
5. daca aveti apicultori in apropiere, incercati sa mergeti sa ii ajutati cu lucru in stupina, nu pentru bani ci pentru famializarea voastra cu albinele si lucrarile apicole.



Ioan Olaru

Totusi vazand acest film , nu este garanta ca matcile nu sunt mama fica , adica un schimb linistit , in acest caz este normal , al doilea suspiciu lumina cu , care sunt iluminate poate duce o dezorientare a reginelor , stiu apicultori ca o lumina orientata direct spre albina dezorienteaza albina , si al treilea suspiciu este rasa din care fac parte , cele caucaziene se accepta uneori chiar si 3 intr-o familie , iar in familiile italiene se gasesc destul de des 2 matci , totusi cu cele carpatine nu as incerca asa ceva riscul e prea mare si oricum e doar o simpla curiozitate si nu ai nici un benificiu ca apicultor sau ca familie de albine.
Iar in privinta incepatorilor teoria nu ajuta la nimic daca nu faci si practic , oricat teai imforma tot dezimformat esti , deci azi citesti o carte maine pui mana pe o rama si incepi sa ingrijesti albine , la inceput esti mai grijuliu cu ele decat atunci cand esti prea sigur pe tine si crezi ca le sti pe toate.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

petru.atudorei

azi a fost o zi frumoasa si am deschis stupul meu cu 3 matci, in vizita la mine a fost si un stupar cu 30 anide expierenta. surpriza a fost sa vedem toate 3 matcile. asadar, cum pot convietui 3 regine in acelasi stup despartite doar de o gratie haneman. cum sa nu existe avantaje. exista si chiar unul important, dezvoltarea stupului. in stupul meu cele 3 matci impart albina, si se dezvolta de 3 ori mai repede.

intradevar. trebuia sa pun un ultim punct. punerea in practica, ms