Contract vanzare cumparare fara notariat ?

Creat de Kov iulian, Septembrie 24, 2014, 09:47:58 PM

« precedentul - următorul »

bio

Iulii...!!..arata-ne si noua ce ai cumparat ...

..baga pozee..

Kov iulian


Kov iulian


oroles

Pentru asta mergea un contract de mana. De cand caut si eu asa ceva...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

Daca vrei sa circuli pe drumul public cu remorca fie o inregistrezi la primarie (aici sunt discutii luni referitoare la aria pe unde poti merge cu remorca, e un mic vid legislativ din cate am inteles- unii zic ca numai pe teritoriul comunei, dar in legislatie nu ar fi limitata aria), iar pentru asta ai nevoie de o serie pe remorca ca sa poata fi identificata (teoretic ar trebui sa fie aia de pe factura).
Pentru inmatriculare iti trebuie de asemenea un numar de sasiu... Factura e suficienta ca sa poti sa faci o carte de identitate. Daca modifici si structura remorcii posibil sa iti ceara RAR-ul si o factura de la un atelier auto pentru efectuarea lucrarilor de modificare (dar la capitotul asta cate bordeie atatea obiceie... si la pavilioanele apicole e la fel- adica incert si neclar si la mana inginerului care face omologarea).
Cand fac o vizita la RAR ii intreb si de asta...
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kov iulian

Citat din: mosunick din Octombrie 05, 2014, 04:38:21 PM
Daca modifici si structura remorcii posibil sa iti ceara RAR-ul si o factura de la un atelier auto pentru efectuarea lucrarilor de modificare (dar la capitotul asta cate bordeie atatea obiceie... si la pavilioanele apicole e la fel- adica incert si neclar si la mana inginerului care face omologarea).

Dar daca eu sunt si mecanic auto pot face un act ( gratuit ) intre EU persoana fizica cu EU cealalta persoana ?
Ma pot plati pe mine insumi cu acte prin troc ?

oroles

Nu, pentru ca nu ai personalitate juridica. Daca ti-ai face un PFA sau un II (costa cca 200 RON), atunci cred ai putea. PFA-ul e mai bun ca are CUI si completezi cu el. Cam asa ceva a facut si Vanghelie cand a cumparat magazinul Cocor (parca). El primarul, si-a vandut lui persoana fizica autorizata magazinul Cocor. De aici si gluma "Pe persoana fizica". :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

Penteu ca tot se discuta  aici ce vroiam sa intreb ,vreau sa ma lamuriti si pe mine.
  Am in proiect investitie de 4500lei ,  cumpar cherestea cu factura  si-mi fac stupi in regie proprie.
  Pot sa-mi fac factura  pe acea  valoare , reprezentind  costul a 30 de stupi +factura cherestea ?
  Munca  mea o avea  valoare ? :D
  Cineva zice ca treb sa cumpar de la o societate ori PFA cu obiect de activitate si stupi .
  Pai eu am cumparat un stup ca model si  restul sunt  facuti de mine , nu e pacat sa nu-mi valorizez munca?
   Multumesc .

oroles

In mod normal ar trebui sa aiba si ea o valoare. In realitate e nepretuita... :P

E plin de "brazilieni" care flutura facturi si chitante gata stampilate si semnate in fata la Dragonul Rosu in Bucuresti. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

Citat din: tassevasi din Octombrie 05, 2014, 10:33:13 PM
Penteu ca tot se discuta  aici ce vroiam sa intreb ,vreau sa ma lamuriti si pe mine.
  Am in proiect investitie de 4500lei ,  cumpar cherestea cu factura  si-mi fac stupi in regie proprie.
  Pot sa-mi fac factura  pe acea  valoare , reprezentind  costul a 30 de stupi +factura cherestea ?
  Munca  mea o avea  valoare ? :D
  Cineva zice ca treb sa cumpar de la o societate ori PFA cu obiect de activitate si stupi .
  Pai eu am cumparat un stup ca model si  restul sunt  facuti de mine , nu e pacat sa nu-mi valorizez munca?
   Multumesc .
Poti valoriza muca ta, dar nu poti nicicum sa o introduci ca valoare de investitie, decat daca facturezi de la o firma la alta in care esti intr-un fel sau altul tu implicat.
Investitia de 4500 trebuie sa se vada intr-o factura care trebuie sa vina de la o persoana autorizata in a produce/vinde produsul respectiv. Atentie ce ti-ai scris ca si investitie in proiect, ca aia trebuie sa iei, daca nu ai nevoie de alte aprobari si justificari.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Citat din: tassevasi din Octombrie 05, 2014, 10:33:13 PM
Penteu ca tot se discuta  aici ce vroiam sa intreb ,vreau sa ma lamuriti si pe mine.
  Am in proiect investitie de 4500lei ,  cumpar cherestea cu factura  si-mi fac stupi in regie proprie.
  Pot sa-mi fac factura  pe acea  valoare , reprezentind  costul a 30 de stupi +factura cherestea ?
  Munca  mea o avea  valoare ? :D
  Cineva zice ca treb sa cumpar de la o societate ori PFA cu obiect de activitate si stupi .
  Pai eu am cumparat un stup ca model si  restul sunt  facuti de mine , nu e pacat sa nu-mi valorizez munca?
   Multumesc .
Stupii facuti in atelierul propriu nu sunt luati in considerare. Nu se ia in considerare nici factura pe cherestea deoarece in explotarea albinelor nu se foloseste cherestea. Ar fi luata in considerare daca ai avea atelier de confectionat stupi pentru care sa platesti taxe, respectiv TVA, CAS, asigurari de sanatate, impozit.

tassevasi

 Va  multumesc tuturor.
   :D   Muncesc  cu spor , daca  am vrut  stupi ,... pai mai am in lucru  20 si mi-am facut  norma de 70.
   Banuiam eu ca munca  mea  are  valoare  simbolica  :D dar nu-mi pare rau .
   Va respect , numai bine .

TDI

Cum e asa e. Dar gardurile? Dar stupii pe ce stau? Ai mei stau pe leaturi si acanduri. Un sopron doua sa nu le bata prea tare soarele in cap in iulie. O magazie de extractie. Se poate folosi scandura.