whiser

Creat de whiser, Martie 15, 2012, 10:38:36 PM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: whiser din Aprilie 11, 2012, 02:03:11 PM
Multumesc,am cumparat cei 5 stupi cu cate 3 corpuri dar al 3 era doar cu rame goale asa m-am inteles.De inmultit vreau sa ii inmultesc si sper sa reusesc,macar cate un roi din fiecare famile,tu cand zici ca e mai bine sa ii inmultesc inainte sau dupa salcam??? si deja am inceput sa imi fac singur stupii :)

Daca ai familii puternice poti sa ii inmultesti oricand; conteaza cati vrei sa faci, daca ai matci, etc  :)

Daca as fi in locul tau imediat dupa salcam as face 6-7 nuclee pe cate 3 rame bine ocupate de albine(pot fi facute si din aceeasi familie) si le plasezi cate o matca.
Dupa ce incepe ouatul ii ajuti cu cate 2 rame cu puiet. O idee ..  :hi:

whiser

De dimineata m-am speriat putin,se vede in poze aglomeratie mare la toti stupii,dar cand am facut filmuletu nu mai era asa mare aglomeratie,credeam ca este furtisag din cauza siropului cu suc de ceapa,ma tot uitam la ele sa vad daca se bat sau ceva dar nu am vazut,in seara asta nu le-am mai dat sirop,o sa vad daca maine dimineata o sa fie tot asa aglomeratie :hi: :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Salutare,asta seara am facut un tratament cu  Varamit,si am vazut ceva gandaci cazuti asa ca o sa il repet peste 7 zile,stiu ca este putin ca-m tarziu dar mai bine mai tarziu decat deloc :)
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

E putin ca-m tarziu dar dupa sarbatori  o sa incep pregatiriile pentru o plantatie de nuci pe 3 ha,inmultirea nucilor o sa o fac prin samanta acasa si pe urma plantarea lor in camp,pacat ca nucul nu ofera nimic albinelor in schimb o sa pun si alun  :),stiu ca dureaza mult timp pana va intra nucul in productie dar sunt tanar si cred ca o sa apuc sa mananc ceva nuci :rotfl:.Numai bine
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

Porfy66

Plantatia de nuci e cea mai buna afacere pentru cei ce au rabdare. Nucile au o cerere foarte mare pe piatza. Eu am avut de vanzare o cantitate de miez de nuca si la un anunt dat pe net am fost contactat de zeci de cumparatori care voiau cantitati ff mari de ordinul zecilor de tone. Cateva sfaturi din experientza proprie.
Nucul iesit din nuci nu prea pastreaza caracterul pomului din care a fost recoltata. Dar in mare e ok solutia. Se mai poate achizitiona de pe piatza un cleste special pentru altoit si poti sa altoiesti singur puietii de nuc.
Nucul are o radacina pivotanta ff puternica ce poate ajunge la 10-11 m in pamant lucru ce il face independent de resursele de apa in anii secetosi. Aceasta radacina se formeaza numai la nucii care au iesit direct din samantza de nuca. La mutarea lor pe un alt loc aceasta fiind taiata nu se va reface niciodata asa ca acel nuc isi va pierde nucile in anii cu deficit de apa in sol.
Sfatul meu este sa insamantezi nucile direct pe locul unde vei face plantatia. Pentru asta se procedeaza astffel: Pe la sfarsitul lunii februarie nucile de samantza se pun intro  cutie in care se pune rumegus si se stropeste cu apa incat rumegusul sa fie umed. Atentie sa nu balteasca apa pe fundul cutiei. Aceasta cutie se pastreaza la intuneric intro incapere cu temperatura normala 17-20 grade.
In aprilie spre sfarsit nucile se pun in cuib la locul definitiv unde va fi plantatia. Se pun 3 nuci intr-un cuib si sigur cel putin una va incolti si va produce un puiet. Daca ies mai multi se puieti se pastreaza cel mai viguros.
Succes cu nucile. Cea mai buna afacere!

whiser

Va multumesc Dl Porfy,am o intrebare la Dvs,daca pun nuciile in pahare mari de plastic si dupa ce ies sa le pun sa le plantez.??? Pot sa ii altoiesc cu unul de soi dupa ce au iesit ??? Va multumesc si va doresc numai bine :hi: :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

In urma tratamentului de aseara,azi dimineata m-am ingrozit cati gandaci am avut pe tava :sad:,asta e, bine macar ca l-am facut ,acum ramane sa il fac peste 7 zile.De la cine ii am nu facea tratament primavara deloc. Numai bine :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Hristos A Inviat! Va doresc tuturor un Paste Fericit alaturi de cei dragi :hi: :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

bee_lover

Frumos, la cat mai multe familii! Ce bine arata toate cand is noi  :)  :hi:

whiser

#70
Multumesc frumos la fel si tie , iti  doresc cat mai multe familii si miere cat mai multa:hi: :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

stefan1

  Un zbor frumos! De la ce aduc polen? Mai aveti salcie? Vad ca desi sunt pomii infloriti, polenul este in marea majoritate de la alte specii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

whiser

Salutare,mai este si ceva salcie,iar in rest de pe pomii din jur au zumzait ieri toata ziua  :).Numai bine :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Salutare, azi am facut prima mea lucrare in stupi,mai exact am scos diafragmele si am largit cuibul . In catul de jos pe la inceputul ramelor era puiet de trantor,nu am vazut matca la nici unu dar nici nu m-am uitat dupa ea sa nu racesc puietul.Ce am observat azi e ca sunt rele,ori eu sunt de vina??? dar cand le-am cumparat nu erau asa deloc.probabil merg eu inca cu frica la ele.Numai bine  :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

bee_lover

probabil vremea din ultima vreme, nu te descuraja  :hi: