whiser

Creat de whiser, Martie 15, 2012, 10:38:36 PM

« precedentul - următorul »

whiser

Acum le las asa,maine sunt la servici pana sambata iar sambata o sa la dau sirop. Tratament mai pot sa le fac acum???
Inca sunt stresat cu albinele alea moarte,sper sa nu fie nimic grav.
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Salutare,azi am umblat la ele :D,ma-m dus sa pun hranitoartele si am zis sa ridic putin podisorul,sa vad cum stau,am scos doar ramele din marginea unde nu este pusa diafragma ,dupa diafragma mai am una-doua rame goale.Alea din margine fara diafragma sunt pline de pastura si miere,am vrut sa scot diafragma dar colegul meu mi-a zis sa o mai las putin pt ca vin 2 nopti cu minus si sa o scot saptamana viitoare.Acum ma duc sa le dau putin sirop cu protofil :).Numai bine
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: whiser din Aprilie 07, 2012, 07:02:21 PM
Salutare,azi am umblat la ele :D,ma-m dus sa pun hranitoartele si am zis sa ridic putin podisorul,sa vad cum stau,am scos doar ramele din marginea unde nu este pusa diafragma ,dupa diafragma mai am una-doua rame goale.Alea din margine fara diafragma sunt pline de pastura si miere,am vrut sa scot diafragma dar colegul meu mi-a zis sa o mai las putin pt ca vin 2 nopti cu minus si sa o scot saptamana viitoare.Acum ma duc sa le dau putin sirop cu protofil :).Numai bine
Salutare! diafragma eu zic sa o scoti atunci cand ai mai multe rame cu puiet si albinele stau inghesuite,mai ales ca in perioada asta ele au nevoie si de caldura mai multa,Pace! %%- :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

whiser

Saptamana asta se anunta ploioasa asa ca mai las diafragma si pe cand se incalzeste o scot :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

RazvanTi

ploioasa si cu temperaturi mici noaptea ( aproape de 0) mai las-o acolo unde e.  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

whiser

Ieri seara le-am pus sirop cu protofil si cu suc de ceapa,ceapa am dat-o prin blender si peste ea am pus apa cam 2 degete,dupa 30 min am strecurat si zeama am puso in sirop,restul de ceapa la-m pus intr-o tava in fata stupiilor,asta in ideea de a vedea de unde le vina hrana,si nu cumva sa se apuce sa faca furtisag :D.Din 5 famili doar 3 au consumat tot ce le-am pus restul mai aveau,le-am pus cate putin maxim 300ml,cand il termina si restu o sa le mai pun asta pe maine seara cred.Ma gandesc ca prinde bine siropul pe vremea asta,acum ca sunt numai ploi si vreme rece.Numai bine :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Salutare,pun niste poze facute acum,iar in timpul sedintei mi-am luat un ac in fata acum sper sa nu ma umflu prea tare :D
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

jonny_it

Citat din: whiser din Aprilie 11, 2012, 11:13:21 AM
Salutare,pun niste poze facute acum,iar in timpul sedintei mi-am luat un ac in fata acum sper sa nu ma umflu prea tare :D

Multietajati sau mi se pare mie?  :)

whiser

Salutare,dupa tine ma-m luat :),asa ca acuma o sa ma ai dupa cap :D.Sunt multietajati 3/4 pe 10 rame si sper sa ma si pot descurca cu ei.Numai bine :hi: :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

jonny_it

Citat din: whiser din Aprilie 11, 2012, 12:17:12 PM
Salutare,dupa tine ma-m luat :),asa ca acuma o sa ma ai dupa cap :D.Sunt multietajati 3/4 pe 10 rame si sper sa ma si pot descurca cu ei.Numai bine :hi: :hi: :hi:

Nici o problema  :hi:

Cati ai si pe cate rame in medie?  :)

whiser

Pai am 5 cumparati saptamana trecuta,puiet capacit  era pe 5-6 rame in proportie de 60- 70% iar  albina din 20r  am aprox 12-13 rame,asta e media la toti.  Apicultorul care a fost cu mine sa ii iau a ramas impresionat de cat de bine e populat :hi: :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

jonny_it

Citat din: whiser din Aprilie 11, 2012, 01:19:30 PM
Pai am 5 cumparati saptamana trecuta,puiet capacit  era pe 5-6 rame in proportie de 60- 70% iar  albina din 20r  am aprox 12-13 rame,asta e media la toti.  Apicultorul care a fost cu mine sa ii iau a ramas impresionat de cat de bine e populat :hi: :hi: :hi:

Felicitari!
Vrei sa ii mai inmultesti? .. Daca da ar trebui sa pregatesti stupi, daca nu sigur mai ai nevoie de cate 1 corp la fiecare.  :wink:

whiser

Multumesc,am cumparat cei 5 stupi cu cate 3 corpuri dar al 3 era doar cu rame goale asa m-am inteles.De inmultit vreau sa ii inmultesc si sper sa reusesc,macar cate un roi din fiecare famile,tu cand zici ca e mai bine sa ii inmultesc inainte sau dupa salcam??? si deja am inceput sa imi fac singur stupii :)
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Gradina  :bzz: :bzz: :bzz:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.