un sfat

Creat de ccc, Noiembrie 28, 2010, 04:16:58 PM

« precedentul - următorul »

ccc

asi dori sa trec la apicultura bio de aceea va rog sa-mi dati cateva sfaturi.  ce demersuri trebue sa fac? se merita apicultura bio? Am intales ca trebue facute cursuri pt  asa ceva . Unde se fac? Rog pe cei care stiu sa ma indrume si pe mine

filip

Inainte de a fi BIO trebuie sa treci printr-o perioada de 3 ani de reconversie.
In aceasta perioada trebuie sa schimbi lazile,sa cresti faguri din foite BIO si sa faci tratamente BIO/
Pierderile sunt insemnate
Fa un calcul si gandeste inainte de a hotara.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ccc

lazile pt stupi bio nu trebue vopsite?

bucovineanu

Ca sa ai raspuns la intrebari e neaparat nevoie sa discuti cu cineva care este autorizat bio. Trebuie cel putin 50 familii. Nu stiu sa fie nevoie de cursuri speciale. Trebuie sa fii inclus intrun grup de apicultori bio. Conversia la bio dureaza 2 ani. Autorizarea se face contra cost si se reinoieste in fiecare an. Pretul mierii bio la procesator e numai cu 20-30% mai mare decat pretul mierii conventionale.
Principala problema este tratarea bio. Tratamentele antivaroa bio sunt cam ineficiente.

cipriene

fata de cate chimicale "inghitim" zi de zi, eu zic ca mierea conventionala este foarte buna, prea buna  :yes:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Obombo

Adica filozofia ta ar fi: daca tot am un picior rupt, de ce sa nu-mi fac si un cucui?
Eu cred ca ar trebui gandit invers, facem miere bio si incercam sa eliminam restul de chimicale.

Kov iulian

Citat din: Obombo din Decembrie 17, 2011, 12:51:11 AM
Eu cred ca ar trebui gandit invers, facem miere bio si incercam sa eliminam restul de chimicale.
Si cum sugerati sa face asta Domnilor, deoarece vad ca pe noi apicultori ne doare in ....... stam si privim de pe margine, sunt destule organizati ecologiste care au au interese comune cu noi ( cel putin declarativ lupta impotriva poluari )
Dar noi stam si privim, ne roaga aia sa le spunem care sunt problemele noastre pt a initia legi si in favoare noastra, dar noi suntm indiferenti, daca noi nu luptam pt interesul nostru material imediat cum credeti ca vom lupta pt a limita chimicalele din natura ? ce gluma buna  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

cipriene

am uitat sa mentionez ca vb in dreptul meu. singurele tratamente facute de mine anul asta au fost 3 fumigari cu varachet (facute la sfarsitul lui septembrie)  si benzile de mavrirol, atat. unde este chimia care contamineaza produsele apicole?
acum de curiozitate mergeti in supermarket si cititi ingredientele la .......ce vreti voi.  :wink2:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Obombo

Citat din: cipriene din Decembrie 18, 2011, 12:37:58 AM... unde este chimia care contamineaza produsele apicole?
Pai in varachet si in mavrirol.

pharaonu75

La sfarsitul lui septembrie nu mai este miere-marfa in stupi!
Singura problema ar fi remanenta in ceara a amitrazului si a fluvalinatului...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

bio,mierea bio :uimit: sa vedem:
-fie bio fie conventzional toate albinele culeg din aceeashi padure
-neamtzu ia analize din fagure
-lazile stupilor sunt vopsite cu vopseluri clasice.  ca difera pretzul da,este adevarat dar nu e prea semnificativ in rest calitatea e la fel
  shi sa nu uitam ca pana nu au venit mintzile luminoase toate produsele romaneshti erau bio s-au poate eu ma-nshel :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

pai asta zic si eu!
comparativ cu cate "mizerii" mancam, produsele apicole sunt indiscutabil mai bune. daca-mi permiteti comparatia: o femeie frumoasa vazuta de un frustrat tot urata este  :P.
mie mi se pare ciudat sa vb de mierea noastra (ca de ea este vb in cea mai mare parte) ca nu ar fi buna
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)