Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Pe o vreme ploioasa ca anul trecut roiesc si albinele dun orizontali.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Până la urmă albinele roiesc de oriunde, dar la proba de viteză câștiga detașat, cu mai multe ture de stadion înainte, stupul vertical pe 10 rame Dadant.

ciucur

Citat din: tinumaftei din Aprilie 03, 2017, 05:28:51 PM
Stupul asta vertical este catastrofal pentru apicultura de weekend. Dacă foloseai niste orizontali de 18-20 de rame nu îți roiau nici 20% din câți ți-au roit anul trecut.
La vertical este "ziua de aur". Dacă ai pus catul mai devreme (de 1/2 sau 3/4), nu va urca sus, se va bloca jos și va roi, iar daca îl pui prea târziu, deja și-a făcut planul pentru emigrare!
Dintre toate sistemele de stupi din România sistemul asta este primul NErecomandat pentru apicultura de ocazie. La stupul asta trebuie să fii din aprilie și până în iulie lângă el zi de zi.

Eu am vertical pe 12 R. Descrieti un pic 'ziua de aur' si cum o putem estima cat mai corect.
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei

Încă mai am vreo 180 de cutii de stup vertical cu caturi. Am lucrat câțiva ani cu ei. Pentru mine sunt o dezamăgire. Singura variantă mai apropiată de adevăr ar fi cea cu cât de 1/1.
E foarte complicat de anticipat momentul, fiindcă operațiunea este contra naturii. Familiile de albine se dezvolta vertical dar în natură o fac de sus în jos, nu invers că în tehnologie.

vulpea

atunci dece nu se pun caturile de stransura sub si nu deasupra (invers tehnologiei)?eu am lucrat super super cu Blatt 12 R + 2 cat .

tinumaftei

Nu se pun jos fiindcă cuibul va "coborî" în caturi. Am avut și cu cuib de 12+ 2 caturi mici. E o diferență față de 10 rame dar nu foarte mare de alte sisteme.

MOTANUL

Citat din: tinumaftei din Aprilie 04, 2017, 09:46:04 AM
Încă mai am vreo 180 de cutii de stup vertical cu caturi. Am lucrat câțiva ani cu ei. Pentru mine sunt o dezamăgire. Singura variantă mai apropiată de adevăr ar fi cea cu cât de 1/1.

Si eu am scris anul trecut ca cele mai bune rezultate le-am avut cu catul de 1/1. Din 1-2 stupi cu cat de 1/1 scoteam aceeasi cantitate de miere cat din 10 cu cat de 1/2. Doar ca eu nu pot sa manipulez un stup de 1/1 plin cu miere. Cum bloca matca cuibul urca in catul de 1/1 si oua 3-4 rame din cat. Si nu roia. Când observam ca a urcat matca - scoteam rame din CAT cu tot cu albine si mai puneam FA si mergea bine in continuare.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Au inflorit prunii, flora spontana pe camp, a inflorit si rapița la 1,2 km de stupina.(cat vezi cu ochii - dar cam departe).
Trebuie neaparat sa ajung pe la stupina sa pun rame si CATuri sa nu pățesc ca anul trecut.
Ultima oara aveam 6 rame jumatate ouate foarte bine intr-un stup de 8 rame care deja era inghesuit (acum 10 zile).
Am notat pe cativa stupi pe 10 rame ca trebuie sa le pun cat, etc.

Semnul ca doresc sa creasca rame e evident de vreo 10 zile (au facut faguri intre speteaza superioara si podisor - au bagat si nectar in stupii puternici in fagurii respectivi).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Au un ochi de soacra găinile astea de la fratele meu din curte - de nu s-a mai pomenit.
Cum las sa crească un pic iarba si nu trec pe acolo ma taxează cu oua sub stupi.

De data asta trebuie sa recunosc ca au fost mai mult decât binevenite. :paște:

Am trecut prin aproximativ 50 de stupi. In majoritatea am pus intre 1-3 rame si la cei pe 9 si 10 rame am pus cat de 1/2.
Au fost si familii mai mici care au stat (le-am pus sirop cu protofil / Apicomplex + baie cu Apivirol) si la alte 3 chiar am mai scos rame. (am ramas fara sirop dar am pus semne sa le pun).

E clar ca nu se potoleste o matca daca ii pui cat de 1/2 (au urcat in catul de 1/2 si au inceput sa oua catul din lipsa de spatiu in cuib). E vorba de un cat pus acum 2 saptamani - era plin de puiet capacit acum.
Ideal ar fi fost sa pun cat de 1/1 pentru a avea matca loc de dezvoltare.

In cele care au mers bine si erau inghesuite au crescut faguri pe unde le-a bubuit mintea (sub hranitor, intre speteaza si podisor, pe diafragme, etc). Mai trebuie sa pun niste caturi si sa mai trec prin vreo 10 stupi.

Nu stiu ce sa fac mai departe - de exemplu stupul cu cat de 3/4 e deja plin cu albine. (nu stiu cum sa continui cu el mai departe).
In teorie ar trebui sa ma apuc de productia de matci.  :bzz: - dar nu am timp. Sa trec prin toti stupii si vedem...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Azi am remarcat un cules mediu (temperatura de 12-14 grade tinea totusi albinele in frau).

Daca ar fi sa trag linie anul asta in iarna am avut mortalitate mult mai mare ca anul trecut. Nu atat ca numar total (a capitulat cu totul o singura familie) ci mai ales prin pierderea a aproximativ 2 rame din fiecare familie. (evident unele familii mai putin - dar au fost si altele care au pierdut 3-4 rame). Daca anul trecut am avut o cutie goala - anul asta am vreo 9;
Motivul: anul asta am pierdut multe matci si am fost nevoit sa fac unificari. (asta justifica plusul de 8 lazi).

Momentul ar fi bun sa ma apuc de crescut matci - din lipsa de timp nu o sa o fac (o sa fiu plecat 1 saptamana) - se amana...
Se anunta vreme foarte frumoasa cat voi fi plecat - la intoarcere ma asteapta un tur de forta (adaugat rame).

Am scos toate gratiile desi minima e  mica (teoretic nu trebuia sa le scot - e riscant la 1 grad minima). Am zis ca daca va fi vreme buna si cules nu au de ce sa se canibalizeze intre ele (familiile puternice pe cele mici).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In Bucuresti au înflorit castanii (de 4-5 zile cei mai timpurii - acum marea majoritate) si de azi si salcâmii (tot așa - cei timpurii).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am si eu o intrebare pentru cei cu experienta in mai multe caturi.

Stupii la care am pus acum 2 saptamani cat de 1/2 au umplut toate cele 10 rame din cat cu nectar. Nu pot sa le extrag ca nu au capacit decat un 10-20% maxim (adica mai au de stat un 7-10 zile). Cum e mai bine sa pun catul 2 de 1/2??
Optiunile ar fi - deasupra sau sub catul initial de 1/2.

Alta alternativa nu am: Eu am prins in multe suruburi cuibul de fundul antivarooa (adica cuibul de 1/1 e musai sa stea jos).

In rest ce sa zic: in 2 saptamani s-au inmultit cu 2-3 rame si eu nu am fost la datorie sa le pun rame din timp. Au crescut sub hranitoare, dupa diafragma, pe unde au apucat. Oricum sunt mult mai bine ca anul trecut (din 50 de stupi am gasit botci in 2). Adica anticipez un an mai linistit.  :D :D

Ar fi fost bine sa am matci deja la aceasta data.  ))/ Eu nici nu m-am apucat...

Asa nu: (multi faguri pierduti pentru ca au fost crescuti aiurea)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Aurelian A.

Fain...la mine abia au construit cate o foita,n.au miere nici pt ei...iar e un an greu :qp:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Closcutz

Caturile goale pe care le pui intercaleaza-le intre cuib si catul plin.

NYK74

Al doilea cat între cuib si primul cat,eu îl pun după ce în primul au căpăcit aproape jumate de cat,si dacă durează culesul,Important jos devlocarea cuibului,matca are nevoie de spațiu,dacă sunt rame cu miere se dau afară.