Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am facut azi o vizita fulger la stupina (abia daca am trecut prin 15 stupi). E prima oara când ma uit in cuib dupa 3 luni.
Pana la 70 mai am mult de lucru.


Ca imagine generala - pot sa spun ca au avut in sfarsit zbor de curatire cum trebuie. Nu mai defecau in disperare cum ieseau. Acum deja ieseau la plimbare.
Din 15 stupi la 13 am gasit puiet capacit (inclusiv la un amarat cu 3 intervale) si la 2 stupi la prima vedere sunt probleme (nu era nici puiet capacit, nici alt puiet - si in plus toate albinele bateau din aripi). Ce nu imi pot explica este de ce au murit matcile la cei mai puternici stupi din cei 15 (unul avea 10 rame si altul 8 rame).

Pun o poza cu o rama cu puiet capacit si matca (cam neclara - dar am facut-o in viteza). Matca e de la dl. Bucovineanu.
a 2 -a poza stupul cu populatie numeroasa - 10 rame cu albine sanatoase - dar destul de probabil fara matca
a 3-a poza urdinisul la o familie cu zbor de curatire peste medie. (zici ca era Iulie nu Februarie  :D :D )


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

frumos arata rama cu matca [si celelalte ] aveti grija la aceste populatii trebuie papa  :bzz: =D> %%-.

MOTANUL

Am mai vazut vreo 10-15 stupi + stupul din imaginea 2 de mai sus (pe 10 rame).

Pe cat de frumos arata toate albinele - nu e puiet de nici un fel (foarte probabil a murit matca). Era cea mai buna matca a anului trecut. (am scos rame cu puiet capacit din el de m-am plictisit). Cum doream sa ajut un roi mai pipernicit la asta veneam. Fara diaree, fara nicio problema.
Al binele extrem de sanatoase, aproape nu se vede ca au trecut iarna - mai au rezerve de hrana pentru inca o iarna (sunt si rame jumatate cu miere capacita - cel mai putin au 1/3 miere) - toate cele 10 rame cu albine. Eu zic ca matca a murit de 1 luna ca altfel ar fi consumat mai mult din stress ca nu au matca.
Nu imi explic de ce a murit.

Ce e mai bine sa fac? Unificare / sa-i dau puiet capacit sa faca botci ?? Cum merg cel mai bine unificarile in perioada asta??

A 2-a intrebare: Stupul gasit azi fara matca are diaree (din 5 rame mai sunt doua). Adica au murit de boala matca si mai mult de jumatate din albine. Sa incerc sa le tratez si apoi sa fac unificare ?? Sau sa le las in soarta lor si sa nu risc sa imbolnavesc o familie fara probleme doar pentru 2 rame cu albine...

Partea proasta e ca nu am ajuns nici la jumatate din totalul de stupi.





70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Citat din: MOTANUL din Februarie 24, 2017, 05:25:14 PM
Am mai vazut vreo 10-15 stupi + stupul din imaginea 2 de mai sus (pe 10 rame).

Pe cat de frumos arata toate albinele - nu e puiet de nici un fel (foarte probabil a murit matca). Era cea mai buna matca a anului trecut. (am scos rame cu puiet capacit din el de m-am plictisit). Cum doream sa ajut un roi mai pipernicit la asta veneam. Fara diaree, fara nicio problema.
Al binele extrem de sanatoase, aproape nu se vede ca au trecut iarna - mai au rezerve de hrana pentru inca o iarna (sunt si rame jumatate cu miere capacita - cel mai putin au 1/3 miere) - toate cele 10 rame cu albine. Eu zic ca matca a murit de 1 luna ca altfel ar fi consumat mai mult din stress ca nu au matca.
Nu imi explic de ce a murit.
Eu nu as fi ingrijorat sa am stupi la ora aceasta fara puiet.
Eu zic ca ai regina daca consumul e mic si albinele linistite.

Ce e mai bine sa fac? Unificare / sa-i dau puiet capacit sa faca botci ?? Cum merg cel mai bine unificarile in perioada asta??

A 2-a intrebare: Stupul gasit azi fara matca are diaree (din 5 rame mai sunt doua). Adica au murit de boala matca si mai mult de jumatate din albine. Sa incerc sa le tratez si apoi sa fac unificare ?? Sau sa le las in soarta lor si sa nu risc sa imbolnavesc o familie fara probleme doar pentru 2 rame cu albine...

Partea proasta e ca nu am ajuns nici la jumatate din totalul de stupi.
Eu nu as fi ingrijorat sa am stupi la ora aceasta fara puiet.
Eu zic ca ai regina daca consumul e mic si albinele linistite.

La problema a doua eu zic ca nu merita sa risti cu unificarea.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vulpea

MOT.,trateaza ACUM daca n-are puiet,cat mai e timp frumos( in wek. o sa fie iarasi 'jale' cu termo).

roi_ag

Dacă albinele flutură din aripi nu ai matcă, dacă nu au matcă, verifică bine.
De unificat este ușor , pui o folie peste rame , lași în partea din față 4, 5cm, aduci seara o familie slaba cu matcă tânără, o pui peste familia fără matcă, după 24h iei folia , după alte 24h iei rama pe care este matca și o cobori jos , scuturi toată albina de sus în corpul de jos.

tinumaftei

Matca a murit de mult timp!
Unifica cu unul mai slab sau da matca de la unul mai slab (dar sanatos) iar albinele de la cel slab unifica-le cu altul mai slab.
Stupul fara matca va incepe sa piarda brusc populatie si in 2-3 saptamani nu il mai cunosti. Suntem la inceputul lui martie. La 10 aprilie in stup va mai fi max 15% din albina de iernare.

filip

Citat din: tinumaftei din Februarie 24, 2017, 08:00:30 PM
Matca a murit de mult timp!
Unifica cu unul mai slab sau da matca de la unul mai slab (dar sanatos) iar albinele de la cel slab unifica-le cu altul mai slab.
Stupul fara matca va incepe sa piarda brusc populatie si in 2-3 saptamani nu il mai cunosti. Suntem la inceputul lui martie. La 10 aprilie in stup va mai fi max 15% din albina de iernare.
Eu am avut fam de albine care matca incepea ponta dupa 15 martie si avea un start explosiv.
Deci inainte de a lua o decizie asigura-te ca nu are matca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

corneliuhrom

d l tinu are dreptate   ;azi am unificat  roi cu fam fara matca ;bateau din aripi  am deschis cuibul  central  amadus roiul l am  bagat intre ramele fam orfane  pe care l am   scuturat dupa diafragma  in 5 minute nu mai bateau din aripi  s au strins pe ramele cu matca [o fata de rama cu oua ]  am strins cuibul fara sa ma uit pe rame  ,pus turta  eng  impachetat  dupa 2 ora zumzet normal ,[stupul vecin cu roiul l am  tras mai catre locul roiului   pacat de albinele care au facut orientarea sa nu se piada ] cred ca am procedat bine  :-c :nod: :nono: :hi:.

corneliuhrom

da si cum spune d l filip trbuie bine verificat de lipsa matcii  :welcome:.

MOTANUL

Citat din: tinumaftei din Februarie 24, 2017, 08:00:30 PM
Unifica cu unul mai slab sau da matca de la unul mai slab (dar sanatos) iar albinele de la cel slab unifica-le cu altul mai slab.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Consider problema nr. 1 rezolvata - Unificare cu un stup cu matca, puiet capacit si sanatos.

La problema nr 2 (diaree / nosema) tot mai am dubii. Nu am experienta cu nosema ca nu am mai avut. Am scris deja ca pe langa stupul cu mortalitate mare si fara matca mai am 3 stupi cu mortalitate peste medie (10% din efectiv) dar cu matca si puiet capacit.  Cum il tratez cel mai eficient??
Protofilul - sirop - nu stiu daca mai ajuta la acest moment. As da ceva pulverizat (sa fiu sigur ca ajunge pe toate albinele + eventual chiar cu antibiotic).
Dar nu stiu practic ce este mai eficient. (daca merge doar cu protofil sau e nevoie de antibiotic).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#1091
Primul pas este sa recunosc ca am gresit - si cred ca iarna asta am mai invatat ceva. Nu in toate iernile ai zbor de curatire odata pe luna. (cum au fost in 2015 / 2016)
La mine in zona aproape 3 luni nu am avut (2016 si 2015 din punctul asta de vedere au fost mult mai bune). Lipsa zborului de curatire favorizeaza nosema si diareea.

Daca anul trecut ma contraziceam cu lumea si sustineam pe buna dreptate ca in 3 luni am pierdut circa 30-40 de albine in anumite familii (adica numarul din primavara coincidea cu cel din toamna aproape 99%) anul asta pierderile nu s-au numarat in albine - ci in rame sau familii cu totul. (nu am facut calcule exacte - dar estimativ o medie cred ca ar fi de 2 rame pe familie pierdute). Anul trecut am pierdut o matca - anul asta  6 si nu am terminat toti stupii (mai am vreo 18 prin care nu am trecut deloc).

Sunt si familii bune care au trecut prin iarna cu mortalitate mica si asta imi sustine moralul.

Concluzia: de acum in toamna 2-3 cure cu protofil sa ma asigur ca albinele intra in iarna cu nosema in sistemul digestiv la minimul posibil.
O sa fac in primavara cel putin 2-3 cure cu sirop cu protofil si vedem ce se intampla. De facut am facut si in toamna - dar nu sistematic (mai mult completare unde nu aveam hrana suficienta). De acum fac la toti stupii ca la VF (fara nicio exceptie).

In prima poza o familie bine. In a doua o familie din care cred ca o sa trag matci - cuib cu rame 1/1 cat cu rame 3/4 (Rama e de 3/4 are 75% miere capacita si 25% puiet capacit). Mai grea decat toate ramele 1/1 ridicate pana la el. Mai ducea 2-3 luni fara zbor de curatire...
Foarte desteapta matca (fata de alti stupi pe ramele cu puiet avea multa miere - pe lateral ramele goale). Desi am lasat 10 rame si in cuib si in cat a stiut sa adune populatia si mierea foarte bine in jurul ei. (cam 6 rame si sus si jos le-a umplut cu miere). Prin comparatie - ma deranjeaza famiile care tin matca si puietul fara un minim de rezerve pe ramele centrale si pe lateral au rame cu miere capacita care stau degeaba.  ))/
Daca da un frig de 2 saptamani mor toate albinele cu matca cu tot din centru.






70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

19 grade la umbra 21 la soare !
A disparut condensul / umezeala - albinele aduc si polen (nu aduc cantitati semnificative - dar rar au si polen). Nu stiu de unde (nu sunt flori, nu sunt pomi infloriti - poate ceva sa fie prin padure).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Citat din: MOTANUL din Februarie 27, 2017, 07:56:09 PM
In prima poza o familie bine. In a doua o familie din care cred ca o sa trag matci - cuib cu rame 1/1 cat cu rame 3/4 (Rama e de 3/4 are 75% miere capacita si 25% puiet capacit). Mai grea decat toate ramele 1/1 ridicate pana la el. Mai ducea 2-3 luni fara zbor de curatire...

Albinele din poza 2 seamana mult cu cele carnica de Slovenia. Cel putin ce vad eu in poza.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

#1094
Am avut anul trecut 1 carnica si un buckfast. Ambele au roit - deci acum am doar corcituri si Carpatina. Fiica buckfat seamana bine cu ma-sa (e blonda rau). In imagine in teorie am Carpatina. (Asta am cumparat).
In ce perioada pot conta pe trantori? Acum singura solutie ar fi unificarea.

In parcul de langa locuinta mea e un copac cu matisori infloriti. Nu stiu ce specie este. Salcia nu are muguri inca.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0