Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Nu si nu.
Ma batea gândul acum sa o topesc sa o amestec cu protofil (dar la asta m-am si gandit: - o sa curga si mai rau si am abandonat). Cea pusa pana acum a fost doar tăiată si pusa ca atare (eventual un pic apasata daca era prea grosa intr-un loc).
Si cum cea mai buna turta e mierea am pus miere cu protofil si zahar pudra. (amlasat apifonda in pace desi aveam cumparata).

Nu ma asteptam sa fiu singurul care pateste asa ceva. E clar si ceva ce tine de producator. Ca nu sunt singurul care ierneaza in sistem clopot si are FAV. (adica sa am o temperatura mai mare acumulata sus sub podisor).
O sa fac poze cu prima ocazie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

#1066
Eu le dau in spate... :razz:
Sau in fata  :hi:

roi_ag

In iarna asta am folosit pentru prima dată Apifonda și mi-a curs.Am cumpărat în 2 rânduri , la cutie de 15kg și cutie de 5 a câte 2,5kg și am făcut turte de cate 0,5kg. Nu știu din care a curs dar nu au fost aceeași calitate.
Pune-o in punga și punga inteap-o cu o perie de sârmă. Așa poți să faci cu orice turtă care ți-a ieșit moale.

MOTANUL

#1068
Citat din: yulian din Februarie 07, 2017, 06:30:02 AM
Eu le dau in spate... :razz:
Sau in fata  :hi:

Asta scursa e fix in alta parte decat cuibul. Majoritatea sunt stranse maxim. Asta cel mai grav cu diareee avand o mortalitate un pic mai mare decat restul are 1-2 rame dinspre diafragma goale. Turta din dreptul cuibului e de mult mancata  :D :D. Practic doar asta ramasa pe colturile dinspre diafragma e neconsumata si se vede in sectiune cum e lasata intre rame. Aia din dreptul cuibului e clar ca a cazut pe albine ca acolo e caldura si mai mare.

Mai este ceva eu am diafragme pline (adica caldura nu prea are cum sa iasa dupa diafragma) Podisorul face contact pe laturi si pe diafragma la fel (multe diafragme le gasesc si propolizate de podisor). Adica chiar daca e la distanta de cuib caldura nu prea are cum sa iasa dupa diafragma.

Citat din: roi_ag din Februarie 07, 2017, 10:56:59 AM
Pune-o in punga și punga inteap-o cu o perie de sârmă. Așa poți să faci cu orice turtă care ți-a ieșit moale.

Eu am luat apifonda tocmai din dorinta de a scapa de pungi (mor albine agatate in resturi si oricum nu au nicio sansa sa scoata punga prin urdinis).
Sa vad cum procedez mai departe - Apifonda are si alte calitati pe langa acest defect discutabil (mai se si scurge din când in când).
Ar fi suficient sa o pun pe o folie sau pe o farfurie de unica folosinta. Chiar in punga complet nu cred ca e cazul sa o pun.

PS: nu inteleg de ce anul asta in toti stupii am albinele sus. (inclusiv in cei in care am notat in noiembrie ca au aproape toate ramele full cu miere capacita).
Adica rezerve de hrana mult peste ce le trebuie.

Acum 2 ani in stupii de acest fel nu era pe speteaza nici o albina in februarie. Vremea nu mi-a permis sa ma uit sa vad exact de ce. E posibil sa fi consumat doar ramele centrale si sa fi iesit sa caute hrana pe restul ramelor.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am promis ca revin cu o poza cu Apifonda - sa vedem producatorul si cu turta coborata intre rame. Datorita gerului din ultima perioada nu am mai gasit turta scursa pana la urdinis - dar in perioada cu 5 -6 grade cu plus am gasit.

Fata de alte turte de Apifonda sunt cel mai multumit. Roiul mititel a preferat turta cu miere si protofil (intre bucata mica si cea de jos am pus miere cu protofil si acum mai era doar punga / familia pe 10 rame nu s-a atins de turta cu miere si protofil - si din Apifonda a consumat extrem de putin. Asta dovedeste inca odata ca daca o familie are miere nici nu se uita la turte. La familia pe 10 rame am pus doar pentru siguranta - nu ca avea nevoie. De turta cu miere si protofil am considerat eu ca are nevoie intrucat am vazut cateva pete de diaree pe urdinis.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

In sfarsit o prognoza favorabila. Chiar daca saptamana asta gerul sta pe capul albinelor - saptamana viitoare sunt prognozate 12-14 grade in Bucuresti.
Altfel spus pot sa ma uit si eu in viteza la familiile la care am suspiciuni. O sa pun turte proteice intrucat unele familii nu aveau polen nici macar in toamna.
Sunt legat de temperaturile pozitive ca sa le pot administra corect.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

d le urmaresc cu placere ce expuneti sunt de invataminte  succes :bzz: datidetalii si pentru incepatori altii in raspunsuri dau politica   [oare suntem intr un forum apicol  [multe invatam de la marele popor din est  ))/

cipik

Citat din: corneliuhrom din Februarie 16, 2017, 07:05:10 PM
d le urmaresc cu placere ce expuneti sunt de invataminte  succes :bzz: datidetalii si pentru incepatori altii in raspunsuri dau politica   [oare suntem intr un forum apicol  [multe invatam de la marele popor din est  ))/

Colegule, cu greu inteleg ce vrei sa transmiti.
Nu o lua in nume de rau, te rog.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MOTANUL

Mi-am propus sa discut despre apicultura. Si sa iau o pauza de la discutii despre nimic. Au spus oameni mai destepti ca mine ca lumea moderna este intr-o confuzie care se adâncește pe zi ce trece.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

d le cipik vreau doar [din polemica iese si ceva bun ] sa spun ca de multe ori si la noi trbuie unii paziti cu batul dar pe acest forum [cred apicol ]sa invatam mai mult lucrul cu albinele decit cu  hoparlamentarii, ^:)^ [multe postari in rusa sunt mai practice si eficiente pt noi apicultorii ][mai ales pt cei care au invatat ceva rusa  fara sa vrea in scoala ]  ^:)^ nu am vrut sa jignesc pe nineni neintrbat .

MOTANUL

Am fost ieri (Vineri) prin stupina. Soare si 6 grade cu plus.
Un zbor de curatire extrem de anemic (e si firesc la temperatura asta). De data asta am gasit in cele 3 cutii in care m-am uitat o turta Apifonda topita mai serios (deja e intrata un pic intre intervale). Inca nu e foarte cald si deja a inceput sa se topeasca.

Am luat decizia sa o pun pe o folie alimentara de acum incolo si termin bâlciul.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

parerea mea  cind permite timpul trageti usor ramele unde este czuta turta curatati fundul stupului  mai restringeti din rame neocupate de albine  si tot acest maglavais de care va folositi pus in pungi subtiri  si pus peste cuib [cred ca e bine de curatat fundul daca nu schimbati lada pt event  incercari de furt in primavara ],impachetaj bun lat si mai ales deasupra ,rm  cu rezerve dupa diafragma cu posibilitate de trecere  pt  :bzz: ,succes  am spus o parere alegeti ce e mai bun  %%-.

ciucur

Citat din: MOTANUL din Februarie 18, 2017, 05:06:19 PM
De data asta am gasit in cele 3 cutii in care m-am uitat o turta Apifonda topita mai serios (deja e intrata un pic intre intervale). Inca nu e foarte cald si deja a inceput sa se topeasca.

Daca o pui cu folie/punga nu va mai cadea printre rame, dar trebuie atentie ca albinele pot infunda urdinisul cu plasticul ros.
Apifonda devine sensibil mai moale cand ajunge in contact cu apa. Mie mi se pare cam mult condens pe folie.  Apoi mai vine si temperatura din stup.
Succes.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Folia am pus-o de putin timp sa ma pot uita fara sa deranjez albinele sau sa bag frig (ianuarie-februarie). Saptamana viitoare scot foliile intrucat incep temperaturi mari si nu mai am nevoie de ele.
Am vreo 2 familii extrem de agresive. (una o stiu sigur ca a fost agresiva si anul trecut si in toamna se potolise). Am suspectat ca nu are matca - dar m-am inselat; avea matca si puiet chiar peste medie.
Daca vremea tine cu apicultura de miercuri incep sa pun turte (ma gândesc chiar la turte proteice). O sa le fac cu protofil acolo unde este cazul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Citat din: MOTANUL din Februarie 19, 2017, 10:51:47 PM
Folia am pus-o de putin timp sa ma pot uita fara sa deranjez albinele sau sa bag frig (ianuarie-februarie). Saptamana viitoare scot foliile intrucat incep temperaturi mari si nu mai am nevoie de ele.

Tocmai ca incepand de acum ai nevoie de folii...apare puietul, si folia tine cald si condesul ajuta albinele sa nu mai iasa din stup in cautare de apa! Eu le las pana prin iunie...cand chiar e cald  :hi: