Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: apivasmob din Septembrie 01, 2016, 07:10:45 PM
As vrea sa aplic metoda 2 pentru ca nu am mai facut niciodata si doresc sa incerc.
Alt avantaj ar fi ca nu mai trebuie sa caut matca. (la prima vedere pierzi mai putin timp).

Si la urmatoarea vizita nu o mai gasesti.

Eu de asta intreb ca nu am mai facut pana acum niciodata. Si nu stiu la ce sa ma astept. Ma gândeam si eu ca daca tabara 3-4 rame de culegatoare in cutie si gasesc 3 rame de doici pot sa omoare matca cu usurinta. De asta ma gândeam sa pun niste ceapa taiata in ambele cutii. Pot sa pun si gratii la urdinis si sa las urdinis de 2 cm cateva zile.

@elvis
Am cules destul de bun in aceasta perioada (dimineata aduc polen in cantitati mari - nu am avut asta vara rame cu polen cum am acum in toamna). In plus pot sa dau 200 sau 400 ml de sirop cu care sa simulez un cules exceptional.

Dar tot ce scriu aici e teoretic (practic experienta mea e zero aici). Daca riscul sa pierd matca din roi e mai mare prin aceasta metoda atunci prefer sa pierd mai mult timp si sa folosesc metoda clasica. Chiar nu tin minte sa fi pierdut macar o matca prin metoda clasica.

Am pierdut o singura matca anul trecut (matca ICDA fecundata - introdusa intr-un stup pe care il credeam fara matca si care avea matca mica nefecundata). Asta e singura matca pierduta. Unificarile clasice le fac cu multa grija si nu am patit sa pierd vreo matca.

@vulpea
Roii sunt lesinati ca nu a avut apicultorul timp sa faca o unificare. Cum o sa am un pic de timp o sa urce la 5-6 rame. Am de unde lua 50 de rame bine ocupate cu albine. (mie imi trebuie doar 6  :hi: )
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

#991
Un sfat pentru incepatori:
Nu va chinuiti acum sa stimulati roii slabi care nu se pot apara.
In loc sa le dati sirop mai bine le dati rame cu miere de la stupii puternici si eventual sa dati la acestia complectare sirop.
Doua modalitati practice aveti sa cresteti populatia:
1 Ram cu miere.
2 Ram cu puiet capacit fara albine
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MOTANUL

Citat din: filip din Septembrie 02, 2016, 11:15:41 AM

2 Ram cu puiet capacit fara albine

Daca intr-un roi albinele abia acoperă celule cu oua - cine o sa încălzească o rama întreaga cu puiet capacit pana eclozioneaza?
In unul din roi exact in situația asta ma gasesc (nu am nicio albina "libera"). Matca a ouat fix tot ce se putea.
Intreb pentru ca am mai facut asta o singura data si a racit puietul capacit. De atunci nu am mai făcut. Poate greșesc eu undeva.
Daca era vorba de un roi de 7 rame in care aveam puiet pe 4 - băgam fără frica rama cu puiet capacit ca avea cine sa stea pe ea.
Eu am 3 rame din care 2 jumătate sunt ouate fix cat sunt albinele pe rame.

Prefer sa pun 2 rame si sa scutur inca una ca sa fiu sigur ca am acoperire suficienta de albine. (adică cele 2 rame introduse vor fi autosuficiente). O sa fie mai greu cu unificarea mirosurilor - dar la asta ma pricep cu prisosință.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

La roii slabi am mai dat rama cu puiet. Dar caut sa fie puiet care atunci iese. Si pana ziua urnatoare este iesit. Deja noptile sunt tot mai reci si trebe avut grija

vulpea

baga intr-un stup 2 in1 roii cei mai slabi.foloseste la fiecare roi cate 2 diafragme totale din polistiren stg.-dr.nu te sfii si nu-ti facea probleme daca lasi roiul cel mai slab in 2R incadrate imediat de diafragmele din polistiren.asa fii sigur ca puietul nu mai raceste.pozitioneaza fiecare roi catre extremitatile urdinisului ca sa aiba acces la aer si sa poata si iesi la zbor pe vreme calda.am fost destul de clar ?

vulpea

PS.lasa la fiecare roi numai ramele cu puiet.stimularea cu sirop/miere o faci direct pe rame in celulele ramase libere(de regula in zona coronitelor-deasupra puietului).

filip

Citat din: MOTANUL din Septembrie 04, 2016, 12:17:39 AM
Citat din: filip din Septembrie 02, 2016, 11:15:41 AM

2 Ram cu puiet capacit fara albine

Daca intr-un roi albinele abia acoperă celule cu oua - cine o sa încălzească o rama întreaga cu puiet capacit pana eclozioneaza?
In unul din roi exact in situația asta ma gasesc (nu am nicio albina "libera"). Matca a ouat fix tot ce se putea.
Intreb pentru ca am mai facut asta o singura data si a racit puietul capacit. De atunci nu am mai făcut. Poate greșesc eu undeva.
Daca era vorba de un roi de 7 rame in care aveam puiet pe 4 - băgam fără frica rama cu puiet capacit ca avea cine sa stea pe ea.
Eu am 3 rame din care 2 jumătate sunt ouate fix cat sunt albinele pe rame.

Prefer sa pun 2 rame si sa scutur inca una ca sa fiu sigur ca am acoperire suficienta de albine. (adică cele 2 rame introduse vor fi autosuficiente). O sa fie mai greu cu unificarea mirosurilor - dar la asta ma pricep cu prisosință.
In cartile pe care le-am citit scria:
Se ridica un ram cu oua din stupul slab si se inlocuieste cu ram cu puiet gata eclozionat.Avantaj de circa doua saptamani cel putin.
Rama cu oua se pune in stupul de unde ai luat ramul capacit.Deci nimic nu se pierde totul se transforma.......
Apoi un ram de puiet eclozionat acopera doua rame de puiet larvar...........
Ramul cu miere dat reduce posibilul furtisag,cu sirop e mai greu de acum incolo........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vulpea

ideia pe care am scri-o,doar cu rame cu puiet si alimentarea direct pe celule e ca folosind (o mare greseala) alimentator,faci ca albina sa plece depe puiet ceeace nu e bine.asa ca in coronita nu mai ai aceasta problema.

vulpea

PS.oricum,ceva timp sa te astepti la ceva bibileala.eu am timp de bibileala !

MOTANUL

Citat din: vulpea din Septembrie 04, 2016, 09:52:43 AM
baga intr-un stup 2 in1 roii cei mai slabi.foloseste la fiecare roi cate 2 diafragme totale din polistiren stg.-dr.nu te sfii si nu-ti facea probleme daca lasi roiul cel mai slab in 2R incadrate imediat de diafragmele din polistiren.asa fii sigur ca puietul nu mai raceste.pozitioneaza fiecare roi catre extremitatile urdinisului ca sa aiba acces la aer si sa poata si iesi la zbor pe vreme calda.am fost destul de clar ?

Ideea este buna - si la curs ne-a spus sa procedam asa daca avem doar roi slabi. Ori eu m 40-50 de familii care duduie (intre 10 si 20 de rame).

Eu doream sa ii intaresc prin cea mai potrivita metoda - e exclus sa ii las asa. Chiar si la lipsa mea de experienta stiu ca o familie pe 3 rame nu e buna primavara (presupunem ca iese din iarna cu pierderi zero).

Si vreau roii astia sa intre pe 5-6 rame in iarna. Daca au cules bun si matca buna pot ajunge la 20 de rame rapid. Ala pe 3 rame se târâie o lunga perioada...
Nici anul trecut nu am avut sub 5 rame bine ocupate.

Citat din: filip din Septembrie 04, 2016, 02:34:37 PM
In cartile pe care le-am citit scria:
Se ridica un ram cu oua din stupul slab si se inlocuieste cu ram cu puiet gata eclozionat.Avantaj de circa doua saptamani cel putin.

Scrie f. bine. Multumesc pentru sugestie
Nu m-am gandit pana acum si nu am aplicat aceasta metoda. Dar trebuie sa recunosc ca e buna si scap de mult balamuc.
Am 2 candidati ideali pentru aceasta metoda (deja stau foarte multe albine dupa diafragma in 2 stupi si nu am vrut sa le mai bag ram FA in septembrie). In felul asta ajut un pic si stupul donator sa nu-i dea prin cap vreo roiala din cauza inghesuielii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

O sa fie o iarna lunga...

Acum 2 ani aduceau polen in noiembrie si aveau puiet considerabil - acum nu mai au puiet de la sfarsitul lui septembrie. (am crezut ca nu mai am matci - dar matcile erau bine-merci; doar oua si puiet nu aveam).
Si nu aveam nici puiet capacit (deci nu au mai avut ponta de undeva de la mijlocul lui septembrie cel putin).

O sa ma mai uit si prin alte familii - dar in cele 7 in care m-am uitat cam asta e regula (oua/puiet zero; rezerve putine).
Am si familii in care am lasat miere de era cuibul aproape blocat la un moment dat (acolo macar ma astept sa fie rezerve suficiente).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Nu e nici o problema daca au intrerupt ponta. E spre binele lor si al nostru. Se pot face tratamente in lipsa puietului, caer sigur vor fi eficiente.

stefan1

  La nici una din familiile controlate in ultimele zile nu mai vad nici un fel de puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Octombrie 05, 2016, 04:15:07 AM
  La nici una din familiile controlate in ultimele zile nu mai vad nici un fel de puiet.
Si asta este bine? Primul puiet va apărea abia peste 3-4 luni!

bucovineanu

Nici eu nu am deloc puiet in aprox. 95% dintre familii. Anul trecut reginele au intrerupt ponta inca din luna agust si am fost foarte multumit de felul in care au iernat si s-au dezvoltat in primavara.