Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: MOTANUL din Iulie 08, 2015, 10:46:08 AM
Nu si din stupul care avea in plus ceva diferit.

Avea matca tanara in perioada imperecherii ?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

La stupul respectiv am scos matca veche si am pus una noua (am luat-o in cutie cu alai cu tot sa o bag in bezmetic). Si de asta erau albinele burzuluite si au iesit afara (brusc s-au trezit cu alt miros de matca inauntru). Clar nu o placeau - mi-am dat seama din reactia albinelor.
Dupa 1-2 ore deja se mai impacasera cu ideea.

Am decis ca o las 2 zile inchisa si apoi sa scot capacelul. (sa apuce sa se obisnuiasca un pic cu mirosul nou); E mai "safe" asa.
Mai ales ca sunt 8 rame full de albina acolo. Alea rod serbetul in cateva ore.

Idem si la bezmetice. In restul situatiilor o las maxim 1 zi sau o introduc cu capacelul deja scos. (stupii mici consuma mai greu serbetul - am avut situatii in care dupa 1 zi nu era eliberata).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Din experienta de anul asta (mai mult pe vatra); catul de 1/1 a mers de 10 ori mai bine comparativ cu 1/2 sau 3/4;
Chiar daca au apucat sa creasca caturile de 1/2 si sa le umple cu miere, de capacit mierea din caturile 1/2 nu au capacit-o;(si asta e cazul cel mai fericit - un stup la care am pus rame din luna Mai); Idem la 3/4.
Mai pe scurt, din caturile de 1/2 nu am extras nimic si nici nu voi extrage o buna perioada de timp (cele mai multe au miere - dar nici macar 1 fagure nu este capacit).
In schimb in caturile de 1/1 am rame de 4-5 kg cu miere capacita. Plus ca familiile au crescut numeric mult mai bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ciucur

Citat din: MOTANUL din Iulie 14, 2015, 10:15:53 AM
Din experienta de anul asta (mai mult pe vatra); catul de 1/1 a mers de 10 ori mai bine comparativ cu 1/2 sau 3/4;
Chiar daca au apucat sa creasca caturile de 1/2 si sa le umple cu miere, de capacit mierea din caturile 1/2 nu au capacit-o;(si asta e cazul cel mai fericit - un stup la care am pus rame din luna Mai); Idem la 3/4.
Mai pe scurt, din caturile de 1/2 nu am extras nimic si nici nu voi extrage o buna perioada de timp (cele mai multe au miere - dar nici macar 1 fagure nu este capacit).
In schimb in caturile de 1/1 am rame de 4-5 kg cu miere capacita. Plus ca familiile au crescut numeric mult mai bine.

Eu cred ca nu este concludent.
Sunt aproape sigur ca atunci cand ai pus caturile, ai pus 1/1 la familiile cele mai tari, 3/4 la cele medii si 1/2 la cei mai slabuti asa ca o regula. Diferenta la cules vine din puterea familiei si numarul culegatoarelor. Si eu am avut anul trecut ramele aproape pline insa refuzau sa le capaceasca pentru ca nu a fost cules suficient . Am folosit ramele la hranirile de completare pentru iernare, eu nu storc ce nu e capacit chiar daca uneori mierea necapacita poate fi maturata.

O alta chestie pe care am observat-o la albinele mele tine de verticalizarea rezervelor de hrana.
Majoritatea care mi-au umplut doua caturi de 1/2 au coronite de miere foarte slabe pe ramele de cuib.
La tine cum e cu rezerva in cuib la cei ce ti-au umplut ramele de 1/1 in magazie?

:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Observatia este extrem de pertinenta (in sensul ca am intalnit un caz in care nici macar nu au vrut sa creasca ramele din cat si in cuib toate ramele erau blocate cu miere); Adica din motive care imi scapa nu au vrut sa urce mierea in cat. Au inghesuit si puietul si mierea in cuib.

Am intilnit si matci nu stiu cum sa le spun necalatoare. Adica in cele 8 rame din catul 1/1 6 erau cu puiet si in cuib toate cele 10 rame erau goale in dreptul puietului (doar coronita cu miere sus); In extrema cealalta am o matca care imi pune oua de 1-2 zie pe 8 rame - adica se misca exagerat de mult.

Si cu puterea familiilor e la fel de adevarat; Dar trebuie precizat ca am cumparat familii pe 10 rame; Si la toate am pus in decurs de 1-2 saptamani cat (de 1/2 sau 1/1); Diferenta nu justifica cantitatea atat de mica in defavoarea catului de 1/2.

Plus ca din stupii cu cat de 1/2 nu am extras nimic. Din cei cu cat de 1/1 am mai extras miere (vreo 6 rame); Acum extrag a 2-a oara.
Si la fel din 1/2 nu am nimic de extras. Cel de 3/4 nici nu il mai bag in discutie ca este unul singur. Are miere in toate cele 10 rame din cat - dar nu este capacita 1/3 nicio rama.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Daca anul trecut s-a remarcat prin infestare cu varroa; anul asta se remarca la mine printr-un numar mare de stupi bezmetici;
Abia am pus pe picioare toti stupii bezmetici de pana acum - ca m-am trezit cu inca 2.
Matci, care din motive care imi scapa, nu s-au imperecheat si nu au inceput ponta.

Una nu a ouat nimic; Alta a ouat doar trantori. (o prefer pe cea care nu a ouat nimic); A 2-a m-a pacalit vreo 2 saptamani ca e bine...
Când am vazut ouale am zis sa nu mai tulbur familia 2 saptamani.

E mult sau putin la 70 de familii 6 sa aibă probleme de genul asta?
Mie imi pare foarte mult...

De la caldura foarte mare din ultima perioada au inceput sa se topeasca ceara de la ramele foarte grele (vreo 3 din toti stupii);
Cele pana in 2,5-3 kg nu au nimic.
Cele cu miere capacita au rezistat mai bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

andrei_georgian

Citat din: MOTANUL din Iulie 16, 2015, 04:02:13 PM

De la caldura foarte mare din ultima perioada au inceput sa se topeasca ceara de la ramele foarte grele (vreo 3 din toti stupii);
Cele pana in 2,5-3 kg nu au nimic.
Cele cu miere capacita au rezistat mai bine.

:hi: pune sarma vertical pe rama, data cu intinzatorul si n-o sa mai ai probleme cu fagurii de la caldura :bzz:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bio

Citat din: MOTANUL din Iulie 16, 2015, 04:02:13 PM
.....

De la caldura foarte mare din ultima perioada au inceput sa se topeasca ceara de la ramele foarte grele (vreo 3 din toti stupii);
Cele pana in 2,5-3 kg nu au nimic.
Cele cu miere capacita au rezistat mai bine.

Pe viitor evita sa mai cumperi faguri artificiali de unde ai cump[arat acei faguri care "s-au lasat "..

RazvanTi

schimba furnizorul de faguri prietene.
adica cumpara-ti faguri de CEARA nu de PARAFINA :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Motanme..??..mai tii minte de la ce producator erau fagurii artificiali cumparati..??

MOTANUL

#430
Sa incep cu autocritica.  :)

Am 4 sarme orizontale si verticale zero.
Stupii nu am umbra deloc (stupii stau in soare direct);
Unul din apicultorii de la care am cumparat familii are 5 sarme orizontale si 4 verticale;
Evident ca ramele respective nu s-au topit.

Fagurii sunt "Bostinaru" si chipurile ar fi din ceara de albine. Doar de la el am cumparat.

Pana acum am gasit doar 3 topiti/deformati - din zeci puse cu 4 sarme orizontale (toti sunt din cat de 1/1 si au aparut la rame cu 3-5 kg de miere);

Azi am extras miere;
Am scos doar din 4 stupi; cate 3 rame din cei cu cat 1/1 si 6 rame din singurul stup cu cat 3/4.
Din astia 4 stupi am luat 23 kg.

In restul daca sunt 3 rame cu miere capacita 100% (adica in restul de 60 de stupi); Noroc cu floarea soarelui ca au inceput sa creasca si familiile codase toate ramele din CAT (e clar ca nimic nu poate inlocui un cules bun); Doar ca nu am gasit rame cu miere capacita de scos in caturi.

PS: din pacate am gasit si miere cristalizata pe care nu am putut sa o extrag. Se poate face ceva? Stiu ca e contraindicata la iernare.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

filip

Eu nu cred ca pe caldura asta ai miere cristalizata in stupi.
Nu e miere de mana?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cristel

Ai avut rapita si nu ai tras nimic? Sau e de anul trecut, din cuib?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bismark

  Cind ti-au ramas faguri cu hrana din iarna cu miere cristalizata, aplica metoda Romichele , adica duci fagurii respectivi undeva mai departe de stupina pe un celofan si dupa ce i-ai scrijelat in  2 zile sint gata de refolosit sau ii retopesti si pui foita noua daca sint prea negri.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MOTANUL

Adica ii las sa ii manance furnicile sau cum? Sau albinele sa faca furtisag din ele?

Am uitat sa intreb daca au pastura - aia mai poate fi luata de albine??
(era o rama topita rupta - dar cu polen/pastura buna); Eu doream sa o scot si sa ii pun FA in loc.
Dar cum fac sa dau la albine pastura?

Am cumparat 10 familii care au fost la rapita... Si nu am extras nimic. O fi si miere de mana de anul trecut.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0