Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Am folosit şi eu capse dar intenţionez să trec la holzşuruburi pentru că am avut "păţanii" şi cu ramă mai veche prinsă în cuie şi cu asamblarea cu capse.

dan sebastian

Daca dai din lateral cuie sau capse nu ai cum sa ai probleme. cu cuie, foloseam 4 in leatul de sus, cate 2 in fiecare parte, 2 sub ele tot in leatul de sus dar date in lateralele de 37 mm, si jos cate 1 in fiecare. Sunt ferme, nu misca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 27, 2014, 12:45:11 PM
Daca dai din lateral cuie sau capse nu ai cum sa ai probleme. cu cuie, foloseam 4 in leatul de sus, cate 2 in fiecare parte, 2 sub ele tot in leatul de sus dar date in lateralele de 37 mm, si jos cate 1 in fiecare. Sunt ferme, nu misca.
Ideea e buna cu datul din lateral dar trebuie cuie subtiri. Eu dau numai in partea de sus si cand e plin stupul si trebuie sa extrag rama se mai intampla sa iasa din cuie, chiar daca a fost data cu aracet in prealabil.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Chiar daca cuiele din lateral au 2 sau 3 cm crede-ma ca renunti la aracet. Si totdeauna bati 2 din lateral in fiecare laterala.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Am păţit şi eu că mi-au ieşit cuiele din leaţul superior forţând o ramă cu scărarul si am distru-o.
Era ramă veche, cumpărată împreună cu familia de albine.
Apoi am trecut la împlântat capse: două de sus în jos, două din lateral şi două de jos în sus (şase pentru fiecare ramă deci)
Acum vreau să asamblez un pachet de rame 1/2 cu 4 şuruburi de lemn (2,5 x 25 "patent Ciucur" sau 2,5 x 30 ideea mea).
N-are rost să bag de sus aşa că o să bag doar din lateral şi de jos !

MOTANUL

Am folosit de curand un aparat cu capse si recunosc ca este foarte usor de utilizat (termini mult mai repede).
Ramane fiecare sa faca ce este mai bine in dreptul lui.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Revenind la familiile de la Snagov;

Am identificat saptamana trecuta ca un din familii fura din celelelte 2 familii. Am fost acolo dupa 1 luna de temperaturi mici in prima zi cu temperaturi ridicate.
Familia din dreapta a iesit la 8 grade la zbor si dupa 10-15 minute au inceput sa intre si in cutiile vecinelor.
Furtisag pe fata ca sa zic asa. Vara eu tot observam ca de cate ori scadea mierea in cutiile de langa in familia asta creste (puneam eu pe seama harniciei).
Acum e clar ca toata vara si toamna au tot furat. Problema este ca familia din stanga chiar a ramas fara hrana din acest motiv (avea cuibul sus sub podisor)

Am vrut sa pedepsesc hoatele;  Am mutat stupul cu hoatele undeva la colt - la propriu si l-am lasat doar pe aerisire (acum nu mai pot sa iasa). Am mutat toate ramele cu miere in cuib (din noiembrie au ramas dupa diafragma). Am pus o turta energetica in familia fara hrana.
Am pus o cutie goala in locul familiei luate sa aiba pe ce sta tabla taiata pt. 3 cutii.
Am terminat toate cele de mai sus la o temperatura de 5 grade (umblat 15-20 de secunde in fiecare stup). Pe la 6 grade albinele din stanga au inceput sa iasa (desi sub asediul hoatelor de saptamana trecuta nu ieseau nici la 8 grade). M-am uitat cu atentie si astea nu furau (nu au intrat la vecinele - italience corcite  :hi:). E clar ca acolo e o rezistenta mai mica la frig (probabil la un 10-12 grade vor iesi si ele).

Marti-miercuri se anunta in Bucuresti 10-11 grade. Sper sa iasa si italiencele la zbor de curatire. Hoatele vor ramane inchise (ele au iesit saptamana trecuta).

Am o singura intrebare: cand am mutat hoatele am mutat urdinisul catre vest. E ceva gresit?? (am vrut sa stea cat mai la umbra sa nu aiba tendinta sa iasa din stup).





70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Nu ai rezolvat nimic prin mutare. Trebuia mutata familia respectiva la cel putin 3 km de actuala locatie.  Altfel iti vor termina celelalte 2 familii.

oroles

Urdinisul iarna se pozitioneaza catre sud astfel incat sa aiba lumina in cea mai mare parte a zilei. Daca l-ai orientat catre vest va avea lumina doar spre seara, lucru bun daca este vorba despre stupul hoatelor. Vor avea caldura mai putin si vor iesi mai greu la zbor. Recomand sa il intorci spre nord si sa il pui eventual la umbra. Vei echilibra astfel situatia: Vor zbura ambele familii cam la aceeasi temperatura si nu va mai  fi furtisag asa mare. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Decembrie 21, 2014, 12:59:03 PM
Nu ai rezolvat nimic prin mutare. Trebuia mutata familia respectiva la cel putin 3 km de actuala locatie.  Altfel iti vor termina celelalte 2 familii.

Asta e o solutie sa castig timp pana la primavara sa le pot muta la o temperatura decenta. Acum nu au cum sa termine celelalte 2 familii ca sunt inchise (au gratia pusa pe aerisire). Fiind soiul locului ca sa ma exprim asa (cel de la care le-am cumparat nu a luat matci din afara de cand se stie) e f. posibil sa ramana singure la Snagov.

Citat din: oroles din Decembrie 21, 2014, 01:40:23 PM
Recomand sa il intorci spre nord si sa il pui eventual la umbra.

Sunt bifate amandoua (si umbra si un pic nordul).

Acum este spre vest (si usor orientat catre nord; un V-V-N). Spre est si sud am garajul - respectiv gardul plin destul de inalt.
Soare nu cred sa mai ajunga la ele in pozitia respectiva (poate doar spre apus jumatate de ora). Deci la hoate estimez un 2-3 grade mai putin ca la restul de familii.

PS: am abandonat mutatul in subsol deoarece erau 6 grade si destul de umed.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Iarna a pus piciorul in prag binisor.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am vizitat azi stupul de la Cernica.
La fratele meu in curte sunt ~30 de familii si stupul meu.
Exista acolo si familii medii-puternice (vara erau pe 14-16 rame 1/1). Acum ierneaza pe 10 rame full.

Singurele albine care zburau erau ale mele. O singura familie mai avea o albina care se plimba pe scandurica fara sa zboare. (una din cele puternice).
Restul nu miscau deloc.
Singura diferenta este ca familia mea are urdinisul catre soare (eu am insistat sa fiu gica contra  :D). Mai mult de 8 grade nu cred sa fi fost.
M-am bucurat mult ca dupa frigul din ultima perioada erau doar 4 albine moarte (aduse pana la gratie).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Cu ce ai dat pe stupi, ca mi se pare nevopsit ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Este un ulei cu foarte putin diluant (m inteles ca ajuta uleiul sa penetreze 1-2 mm in lemn). E ceva bio (asa se lauda) si a fost aplicat doar pe afara; Pe inauntru am lasat lemnul cum a fost (nu am aplicat absolut nimic).
Eu sper sa tina mi mult decatdaca l-as fi vopsit - dar raspunsul o sa-l stiu abia peste 5 ani.

Cine poate sa-mi dea un sfat despre plasele antivarroa de inox? Intentionez sa cumpar si nu sunt convins de avantaje-dezavantaje.
Eu sunt nemultumit de un anumit de plasa din tabla expandata - extrem de taioasa (in stupul ala tot timpul gasesc picioruse de albine pe suber). Ceilalti 3 stupi au alt tip de plasa.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Datorita temperturilor anormal de mari din ultima perioada - a aparut flora spontana.
De ghiocei nici nu mai zic ca au inflorit de vreo 5 zile.

Din pacate pt. albine in toate zilele cu 10-12 grade cerul a fost intunecat si a mai si plouat. (deci zbor de curatire nu am avut).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0