reteta tinctura propolis

Creat de albinasebes, Noiembrie 09, 2010, 11:17:26 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

care e concentratia recomandata?
cineva spunea : 2 masuri alcool 90 grade la 1 masura propolis
e bine?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

stefan1

  Eu cred ca e prea concentrat. Eu folosesc 150 g propolis la 500ml alcool de 90-95 de grade. Unii folosesc si palinca dublu distilata, oricum cred ca peste 60 de grade. Daca concentratia este mai mare sau alcolul este mai slab, se va dizolva doar partial propolisul. Sunt si retete cu concentratii si mai reduse de propolis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

albinasebes

intradevar daca e concentratia prea mare de propolis nu se dizolva tot
astept si alte sugestii sau practici
multumesc pentru raspuns
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Dupa cum spunea Stefan1, retea dumnealui ar avea o concentratie de 30% propolis!
Eu merg pe o concentratie de 40%, adica la 500 ml alcool pun 200 grame propolis!
Nu spun ca este mai bine sau mai rau, ci doar "cate bordeie, atatea obiceie" :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Voi nu luati in calcul procentul de ceara din propolis ! :hi:

albinasebes

care ar fi procentul de ceara la 100 de grame de propolis?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

In mod normal el are undeva intre 30 - 40  % ceara dar daca cumperi de la smecheri poate avea si 60 - 70 % ceara.
  daca aveti posibilitatea masurati strict cantitatile si dupa doua saptamani strecurati tinctura si cantariti ceara ramasa.

albinasebes

am vreo 300 grame de propolis si vreau sa fac tinctura
daca 40% e ceara sa pun mai mult propolis in raport cu alcoolul?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Citat din: albinasebes din Noiembrie 10, 2010, 08:34:42 PM
am vreo 300 grame de propolis si vreau sa fac tinctura
daca 40% e ceara sa pun mai mult propolis in raport cu alcoolul?

Inseamna ca ai 180 grame de propolis pur in cele 300 grame!
deci la 180 grame propolis puneti 270 ml alcool.
adica la cele 300 grame de propolis pe care il aveti mai puneti 270 ml alcool!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

multumesc mult de raspunsuri
saptamana asta vreau sa-l prepar
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

  Problema dificila ! cum separam ceara de tinctura cu un randament cat mai mare ?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Si cu il presam ? ca doar nu o vom face intre bucile ei ?  :rotfl:

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 10, 2010, 10:59:04 PM
  Si cu il presam ? ca doar nu o vom face intre bucile ei ?  :rotfl:
Pune to poze primul.
Cam mult tulburel azi.  :nono:

albinasebes

buna gluma
intrebare: dupa ce se strecoaraprin metodele pe care le avem la indemana ceara se poate pune la topit?
nu e multa, dar putin cu putin se aduna
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)