Intretinere in MER

Creat de andrei_calinescu, Februarie 24, 2011, 06:10:22 PM

« precedentul - următorul »

Bambucha

Citat din: milu56 din Aprilie 03, 2011, 12:10:41 AM
Ar fi bine sa stabilim o inaltime a remei reduse in asa fel ca sa devina un STAS a stupului MER modificat.

Deocamdata cea mai hotarata cota care pare a fi adoptata de multi este cea de 162, cei ce au verticali stas fac foarte usor tranzitia.
Referitor la iernare, o familie puternica acopera mult mai multa suprafata de hrana decat una slaba, deci mult mai putine batai de cap!

Alutus

#46
Citat din: milu56 din Aprilie 03, 2011, 12:10:41 AM

Ar fi bine sa stabilim o inaltime a remei reduse in asa fel ca sa devina un STAS a stupului MER modificat.
Intradevar trebuie realizata urgent unificarea pentru ca altfel vom avea probleme mari in viitor subtoate aspectele(interschimbabilitate)Nu trebuie cautat departe in acest scop pt ca exista deja o dimensiune Stas=162. Nu are rost sa inventam roata. Eu folosesc de mult dimensiunea aceasta si sunt f multumit . In plus firmele mari de rame cum este  A... din S... produc pt Romania si pt alte tari din Europa, rame la aceasta dimensiune. Dimensiunea  Optima ar fi la cca 180 max si 162 min . Eu am verificat ambele tipuri si pot sa va spun ca dintre ramele de 155, 162 , si 180 cel mai bine se comporta cea de 180 , dar eu optez din motive de management  pt 162. Sanatate.
Sa nu uiti Darie!

milu56

#47
Citat din: Alutus din Aprilie 03, 2011, 06:54:16 PM
Citat din: milu56 din Aprilie 03, 2011, 12:10:41 AM

Ar fi bine sa stabilim o inaltime a remei reduse in asa fel ca sa devina un STAS a stupului MER modificat.
Intradevar trebuie realizata urgent unificarea pentru ca altfel vom avea probleme mari in viitor subtoate aspectele(interschimbabilitate)Nu trebuie cautat departe in acest scop pt ca exista deja o dimensiune Stas=162. Nu are rost sa inventam roata. Eu folosesc de mult dimensiunea aceasta si sunt f multumit . In plus firmele mari de rame cum este  A... din S... produc pt Romania si pt alte tari din Europa, rame la aceasta dimensiune. Dimensiunea  Optima ar fi la cca 180 max si 162 min . Eu am verificat ambele tipuri si pot sa va spun ca dintre ramele de 155, 162 , si 180 cel mai bine se comporta cea de 180 , dar eu optez din motive de management  pt 162. Sanatate.
Este nevoie de mai multi sa putem stabili intre 162 si 146,eu mizez la 146 pentruca pe doua corpuri merge rama STAS de 300,cum am mai spus 146+146+8=300 asa ar fi u n STAS modificat.
Alte motive pot fi ca este mai usor corpul sau chiar mai mici in asa fel sa mearga o rama de cuib pe 3 corpuri asa ar fi si mai usoare corpurile si se poate pune foaia pe rama fara sarrme.

milu56

Citat din: milu56 din Martie 04, 2011, 04:57:00 PM
Ca sa avem indemanare si usurinta e bine sa se respecte distanta intre corpuri(rame)iar corpuri folosim cate familia de albine cere punand corpurile la partea inferioara primavara nu avem probleme cu racirea puietului.

Alutus

#49
Milu a scris:
Este nevoie de mai multi sa putem stabili intre 162 si 146,eu mizez la 146 pentruca pe doua corpuri merge rama STAS de 300,cum am mai spus 146+146+8=300 asa ar fi u n STAS modificat.
Alutus :
Utilizarea ramei cu h=300 constituie o exceptie si nu o regula . chiar si asa suplimentul de cca 40 mm nu este un dezavantaj dezastruos. Alt argument in favoarea  ramei cu H=162: ... 162-146=16mm; 16mm x cca 6 rame pt iernare=cca100mm;=cca1.2kg miere suplimentare pt iernare care poate face diferenta. Deja roata a fost inventata de marii practicieni apicoli din vestul si centrul tarii Ea are dimensiunea de 162mm.
[/quote]
Sa nu uiti Darie!

milu56


milu56

Citat din: Bambucha din Martie 04, 2011, 10:20:07 PM
Am aplicat-o pe Langstroth, nu cu 10 rame ci doar cu 5, fiindca altfel slabeam foarte mult familia. Matca sta la mine maxim 2 ani.

milu56

Citat din: milu56 din Aprilie 05, 2011, 10:48:02 AM
Citat din: Bambucha din Martie 04, 2011, 10:20:07 PM
Am aplicat-o pe Langstroth, nu cu 10 rame ci doar cu 5, fiindca altfel slabeam foarte mult familia. Matca sta la mine maxim 2 ani.
Sa inteleg ca schimbi matcile la 2 ani?

Alutus


Nu este un stas (in Romania) pt stupul  MER, dar  rama de 162 este deja "STAS".
[/quote]
Sa nu uiti Darie!

milu56

Te rog sa judeci ce fel de stas,sigur nu de MER.

Bambucha

Personal si eu voi opta pentru rama de 162; cel mai important motiv este sunt obisnuit de la langstroth cu un cuib de 2 corpuri pe rama da 230 ce corespunde perfect cu unul de 3 corpuri cu rama de 162. Un calcul simplu:

Rama MEx2 = 40,4 CM fagure inaltime.
versus
Rama MERx3 = 40,2 CM fagure inaltime



Bambucha

Citat din: milu56
Sa inteleg ca schimbi matcile la 2 ani?
De la bun in jos schimbat anual, de la bun in sus la 2 ani.

milu56

STAS MER e altceva si matci schbimbate la 2 ani nu am  inteles nimic ............ce faci cu matcile care au mai mult de 2 ani?

valter

Nu stiu daca am explicat, dar ma repet...MER care-l pun in practica(cel cu rama de 167) este conditionat de un numar de 140 magazii procurate anterior(prin 2006-2007) de la Nehoiu si care ma conditioneaza la trecerea la noul sistem.
Sincer as fi vrut rame de 162, insa decuparea si mutarea spetezei inferioare mi-ar fi creat suficiente probleme...anterior verificate.

In final si in concluzie...cred ca este perfect daca construiesti rame de 162, da cum eu sunt ciudat, ciudat fac si trecerea.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

milu56

#59
Valter,tu esti un om priceput in ce priveste apicultura asa ca nu pot gandi ca esti ciudat decat sa apreciez ceea ce tu pui in practca dar nu in acest topic vreau sa vad mai multe pareri,nu vreau sa contrazic pe nimeni. Nu vreau ca cineva dintre adevaratii apicultori sa ma inteleaga gresit.Deaceea vezi aici:
http://forum.apiardeal.ro/index.php?board=3.0