Cum inscriu stupi la primarie

Creat de BIZ_IONEL, Septembrie 27, 2011, 09:49:26 PM

« precedentul - următorul »

BIZ_IONEL

 Dupa cum spune si titlul care sint demersurile pentru a inscrie stupi la primarie .Am patito odata cu stropirile si nu vreau sa se mai repete.

orbanstefan64

te duci la camera agricola complectezi un formular in care declari citi stupi ai si unde ai locatia si gata.
cel putin asa ii la noi.
:hi:

BIZ_IONEL


orbanstefan64


cristifader

Buna,

fiind pe baza declarativa, in Registrul Agricol trebuie declarati, si nu necesita nimic altceva.
Ai grija ca apoi /inainte si la Directia Sanitar-Veterinara sa ii ai declarati.

..in ceea ce priveste stropirile.... hmmm... multi nu iau in serios ca trebuie sa faca notificari, etc. din pacate...

jimm

Trebuie obligatoriu declarati si la Directia Sanitar-Veterinara?

cristifader

Acuma, despre lege, ea e clara: trebuie declarati (in final nu vei putea merge in pastoral ori sa mai beneficiezi de stiu-eu-ce.., dar in primul rand pentru pastoral iti trebuie)...
..cat despre aplicare..   si eu inca trebuie sa ii inscriu... (ii am de cateva luni bune, de jumatate de an cel putin)....

multa bafta

bucovineanu

Daca nu mergeti in pastoral nu vad de ce sa-i inscrieti la DSV. Va dau banii afara din casa?

dan motu

trebuie inscrisi si la dsv in caz de pierdere din cauza paduchilor si neosemoza se pot obtine despagubiri

Kov iulian

Citat din: cristifader din Septembrie 30, 2011, 06:38:29 PM

..in ceea ce priveste stropirile.... hmmm... multi nu iau in serios ca trebuie sa faca notificari, etc. din pacate...
Eu am patit-o de doua ori si de fiecare si niciodata nu am fost despagubit , ultima data daca am vazut ca tot la fel se musamalizeaza am chemat garda de mediu . acum le e frica sa mai cultive mustar sau rapita aproape de localitate .
E mai bine asa , mai bine sa ma duc eu cu stupi in camp daca vreau cules decat sa vina ei cu cultura langa mine si sa ma ortaveasca fara sa ma anunte .

costinelblagniceanu

Te rog dezvolta Kov iulian deoarece sunt si eu interesat (poate si altii)de patania ta. :thanks: :thanks: :thanks:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

dorindafi

Citat din: dan motu din Decembrie 05, 2011, 10:08:32 PM
trebuie inscrisi si la dsv in caz de pierdere din cauza paduchilor si neosemoza se pot obtine despagubiri
sa nu mai spui asha ceva :nono:
pai cine vrei sa vina sa-i trateze de paduchi  D S V-ul =))
shi nu spun din auzite ci din patzanie
shi nu am pierdut numai   o familie
shi ,shiiiiiiiiiii :rusine:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Donbazil

Citat din: BIZ_IONEL din Septembrie 27, 2011, 09:49:26 PM
Dupa cum spune si titlul care sint demersurile pentru a inscrie stupi la primarie .Am patito odata cu stropirile si nu vreau sa se mai repete.

Sal'tare!
Vezi ca la Primarie exista registrul agricol separat pentru persoane fizice si separat pentru persoane fizice autorizate - chestie importanta pentru ca trebuie inscrisi acolo unde e cazul fiindca si cand soliciti o adeverintza, necesara la APIA sau pentru PNA ori in alta parte, trebuie sa rezulte exact situatzia ca altfel poti avea surprize sa ti se restituie documentatia.
Apoi vezi ca registrul agricol are mai multe parti  unu-i pentru localnicii care stau efectiv pe raza localitatzii si alta parte pentru cei ce locuesc in alte localitati dar au stupina pe raza  comunei respective....
Nu-i complicat dar trebuie sa o stii.....
Apropo de autorizatia de la DSV asculta de bunicu si fa-ti  ca nu stii cand o sa ai nevoie.....Apoi si aici ai grija ca una-i pentru persoane fizice si alta-i pentru persoane fizice autorizate....
Chestiile astea sunt puricate de cei ce vin in control daca accesezi orice ban public, deci indiferent de fondul accesat.
Sfatul meu este sa va puneti la punct cu toate hartiile ca nu se stie cand aveti nevoie si mai bine sa fitzi "Beton" decat sa datzi din colt-in-colt.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget. :hi: :hi: :hi:

cipriene

cred ca asta este cel mai usor lucru. te duci si pur si simplu ii declari dupa care sunt trecuti in registru agricol. iar ca sa fie treaba buna, iti iei si certificat de producator pentru ca nu stie cand iti trebuie (asta parca costa undeva la 35 ron). despre autorizatia de stupina de la DSV nu stiu ce sa zic, poate doar daca faci pastoral  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

George N

Daca vinzi miere la poarta sigur vei avea nevoie si autorizatia de la DSV.