Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

tatar ady.Eu o sa fac spre sfarsitul lunii martie,deocamdata de 3 saptamani albinele mele nu au iesit afara si pana in prezent nu au adus nici un graunte de polen.Sper ca spre sfarsitul saptamanii se va incalzi si la mine.sa pot face lucrarile specifice lunii martie.

dan sebastian

Sambata si duminica (8-9 martie) s-a imbunatatit vremea. Aduceau polen in cantaiati mari. Sunt primele zile din martie cand au apucat sa zboare. In ultimele 2 sau 3 saptamani au stat in interior. In ce priveste uzarea albinelor cu sirop sau apifonda (mi-a transmis George de la Caransebes mesajul tau) eu sper sa nu fie asa. Nu le-am dat decat turte si in ultima perioada de 2 ori pe saptamana in weekend sirop. Oricum albina asta de iarna se va duce cat de curand. Important e sa fie in faguri multa albina noua capacita. Ce depune acum pana pe 20 martie va zbura la pomii fructiferi sau rapita. Ultima data pe 8 si 9 le-am dat sirop de glucosa de porumb. 4,5 lei per kg la apicola Tg Jiu, galeti de 23 kg. E gros si l-au luat imediat. Sper sa fie bun ca e primul an cand dau asa ceva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tatar ady

Azi a fost si la mine prima zi in care a fost destul de cald si au adus polen.Anul trecut primele bobite de polen le-au adus abia pe la inceputul lui aprilie.

calmusdaniel

tatar ady.Asta e un lucru bun,sper ca maine sa aduca si la mine, ca se anunta 15 grade.

cipik

Citat din: calmusdaniel din Martie 11, 2014, 09:33:27 PM
tatar ady.Asta e un lucru bun,sper ca maine sa aduca si la mine, ca se anunta 15 grade.

De la ce sa aduca polen? Ce plante melifere ai pe acolo?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

calmusdaniel

cipik.Fiind la 1oom de padure ma astept sa aduca polen de la florile de padure (fiindca sunt din abundenta),de la corn,alunul cred ca s-a trecut.

Cristel

Primul polen adus anul asta in stupii gorjeni a fost in 20 februarie, de la corn, alun si cine mai stie ce, era de culoare galben lemon si alb. A urmat insa o perioada de 3 saptamani cu frig si ploi. Acum au iesit din nou fetele la cules, probabil si flora este mai variata. Va doresc o primavara frumoasa si  :bzz: harnice! Sanatate si spor!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

calmusdaniel

cristel.Multumesc,si i-ti doresc de asemenea familii de albine sanatoase si butoaie pline cu miere!

dan sebastian

Polen aduc si de la arin, plop, potbal si alte floricele din flora spontana sau arboret din padure. Sper sa inceapa salca si papadia cat de curand. Anul acesta suntem cu 2 saptamani avans fata de anul trecut.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Bambucha

Va salut,
Ati reusit sa faceti o revizie prin familii, sa vedeti starea lor (hrana, puiet) dat stiut fiind faptul ca in ilfov suntem mult in urma colegilor, din Arad de ex?  :hi:

tatar ady

Eu sunt situat la 100m de padure si cam 200m de raul Mures,am fost un pic in recunoastere prin padure sa vad ce este inflorit.Am vazut multe flori galbene, cred ca sunt de potbal,alunul are deja amenti deschisi ,plopi si salciile au matisori deschisi,cateva zile daca mai tine vremea o sa aduca polen si de la salciile de pe langa Mures .

Cristel

Citat din: calmusdaniel din Martie 12, 2014, 07:42:01 PM
cristel.Multumesc,si i-ti doresc de asemenea familii de albine sanatoase si butoaie pline cu miere!
Pana ajung la butoaie pline, ma multumesc si cu cateva galeti :rotfl:  . Abia am reluat acest hobby, am avut stupi pana in 98, dar nu am mai avut timp de ei... Acum am revenit la prima iubire, am un teren aproape de padurea de salcam,zona  nepoluata, colinara...Sper sa am timp mai mult sa ma ocup de apicultura, desi as vrea sa nu fiu genul care sa imi bag toata ziua capul la ei, vorba cuiva, stupul nu e butoi cu varza, sa iti bagi capul de fiecare data cand te doare! Albina trebuie deranjata cat mai putin, ajutata cand e nevoie si cat mai naturist, asa cum faceti si voi stimularea, fara zaharicale epuizante. Mi-ai adus aminte de anii 95, cand obtineam si 30 kg miere la salcam, in stationar. Dar aveam albina full in 2 corpuri, incepeam hranirea dupa Malaiu inca din ianuarie. Sanatate si mult spor!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MariusApicultura

Citat din: Cristel din Martie 13, 2014, 08:11:27 PM
Citat din: calmusdaniel din Martie 12, 2014, 07:42:01 PM
cristel.Multumesc,si i-ti doresc de asemenea familii de albine sanatoase si butoaie pline cu miere!
Pana ajung la butoaie pline, ma multumesc si cu cateva galeti :rotfl:  . Abia am reluat acest hobby, am avut stupi pana in 98, dar nu am mai avut timp de ei... Acum am revenit la prima iubire, am un teren aproape de padurea de salcam,zona  nepoluata, colinara...Sper sa am timp mai mult sa ma ocup de apicultura, desi as vrea sa nu fiu genul care sa imi bag toata ziua capul la ei, vorba cuiva, stupul nu e butoi cu varza, sa iti bagi capul de fiecare data cand te doare! Albina trebuie deranjata cat mai putin, ajutata cand e nevoie si cat mai naturist, asa cum faceti si voi stimularea, fara zaharicale epuizante. Mi-ai adus aminte de anii 95, cand obtineam si 30 kg miere la salcam, in stationar. Dar aveam albina full in 2 corpuri, incepeam hranirea dupa Malaiu inca din ianuarie. Sanatate si mult spor!

Va salut dl Cristel. Aveti in format pdf carti de apicultura autor:  Malaiu?
Sau cine are...si poate face o donatie  :)..

Numai bine!  :hi: :hi:  %%-
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

jean_dobrita

Puteti descarca de aici  http://thepiratebay.se/torrent/7346420/Apicultura_Romaniei cam tot ce tine de apicultura ce a fost publicat in ROMANIA..VA TREBUIE SI UN PROGRAM DE DESCARCAT ACEST TORRENT..DESCARCATI PROGRAMU DE AICI http://www.utorrent.com/downloads/win ...APOI DEZARHIVATI..
SPOR LA CITIT

mmacreanu

daca ar sta cineva la seed, s-ar putea descarca
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.