Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

In familiile foarte infestate reginele ponteaza intradevar mai mult decat in familiile cu infestare mica. E vorba de instinctul de supravietuire.

Eugen B

cred ca si zona conteaza. Eu nu am infestare , dar puiet vad ca mai baga ceva. Si matcile impetecheate mai tarziu ponteaza pana mai tarziu. Si polenul din natura si poate si stimularea conteaza.
Oricum luna asta matca va scadea drastic ponta.

bucovineanu

Eu nu stimulez niciodata si nici in acest an. Seceta crunta a facut ca rginele sa reduca drastic ponta si unele sa o opreasca de tot, mai ales cele din anii trecuti. Nu consider ca e ceva foarte rau pentru familiile de albine. Odata cu intreruperea pontei se stopeaza si inmultirea varroa. Si in plus tratamentele vor avea o eficacitate sporita, cum am zis si intr-o postare anterioara.

dan sebastian

Dar în primăvară cum se dezvoltă dacă intră cu puțină albina în iarnă ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Septembrie 13, 2015, 07:55:37 PM
Dar în primăvară cum se dezvoltă dacă intră cu puțină albina în iarnă ?
Eu zic ca daca dai proteina la timp si hranire cand trebuie si in cantitati bune ii faci numai buni la culesul de salcam. Asta in primavara... Asa fac si eu. Personal am vazut ca stimularile de toamna sunt frectii la piciorul de lemn. Mai exact nu dau nicun rezultat. M-am uitat si la Daniel Calmus cum explica ca bagatul ramelor negre in cuib forteaza matca sa oua. Parerea mea e ca toamna nu reusesti sa o fortezi nicicum, iar dand proteina nu faci nimic. In anii trecuti am bagat si eu rame negre langa cuib, am dat proteina si la majoritatea nu a ouat un ou! Mai rau chiar, le-am dat de treaba, fiind nevoite sa care miere de pe laturi pe rama mai putin plina bagata langa cuib.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

A da fel de fel de adausuri proteice acum, eu consider acest lucru o mare greseala. Daca reginele au incetat ponta si albinele nu aduc polen din natura, degeaba le imbiem cu tot felul de apipixuri. Pe de alta parte faptul ca acum avem o perioada fara puiet in familii, este un lucru benefic in lupta cu varroa. Sfatul meu este sa lasam albinele in pace, sa facem corect tratamentele, sa completam hrana glucidica, acolo unde e nevoie si sa asteptam iarna fara griji.

Ionut Ursachi

Cine a tratat co Oxalic .. ceva sfaturi ?  Va multumesc mult !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Cipi

Domnul bucovineanu face tratamente cu oxalic in luna decembrie, el iti poate da sfaturi.

Ionut Ursachi

Am vb cu domn Bucovineanu ..nu il pot deranja tot timpu ..si sunt bune ai alte pareri .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Tratament oxalic .. 29.11.2015 .. primul ca incepator .Sper sa fie bine ! Astept sfaturi ,critici decente . Domnilor ,respectul meu va apartine !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Daca tot au diafragme de polistiren la interior de ce le-ai mai construit si adapost si le-ai mai tras o prelata peste ei? Chiar vrei sa vezi cum arata mucegaiul? Mie mi se pare exces de zel. Eu zic ca nu era cazul sa le mai pui prelata si acel acoperis.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

In primavara sa imi dai mesaj cum iti vor arata ramele de dupa diafragma.

Cipi

chiar si asa, albinele nu mor de frig daca au suficienta mancare, oricum se anunta o iarna blanda.

Ionut Ursachi

De ce spuneti ? Cum ar trb sa arate ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Fratilor stiti ceva ... eu asa am crezut ca e bine . In acel loc bate tare vantu ..la anul le voi grupa cate 4 . Cred ca sunt destul de ventilati pe jos .. familiile nu sunt foarte puternice ..de aceea am spus sa le acopar sa le apar de vant
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !