Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

foarte fain, la mine a dat sa iasa soarele si iar au venit norii. Astept sper pe viitor sa mai vina zile bune

Ionut Ursachi

Astazi am fost putin pe la albinute sa verific turtele proteice si cat de mult au fost luate . Din cele 7 familii ...cea mai dezvoltata  a luat totul . A trebuit la unele sa le mai pun betisoare deasupra si sub turta pentru a le putea consuma mai repede. Am dorit sa le dau ca si domnul Calmus Daniel ... insa neavand multe familii ..imi lua mult timp sa tot fac cate o canitate foarte mica . Le-am pus in pungi si le dau atat cat le trebuie .

Pun si cateva poze de astazi :D

1: un mar care il voi taia ... are o grosime maricica si eventual putea fi folosit ca si buduroaie din alea in care se tin albinele ... insa astept pareri :)

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Cipi


Ionut Ursachi

Asa voi face domnule Cipi . Am plantat de cand sunt mic majoritatea pomilor din gradina : peri , meri , nuci , caise . Acesta este un soi vechi ..iar merele nu sunt asa de gustoase . Vom vedea :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Domnilor ! Unde gasesc acid oxalic , care este concentratia necesara ... si un pret rezonabil ?! Multumesc mult ! :thanks: :thanks: :bzz: :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

Citat din: Ioan Ursachi din Martie 04, 2015, 09:59:50 PM
Domnilor ! Unde gasesc acid oxalic , care este concentratia necesara ... si un pret rezonabil ?! Multumesc mult ! :thanks: :thanks: :bzz: :bzz:
S-a raspuns la aceasta intrebare, dar e mai usor a intreba decat a cauta fe forum. Gasesti acid oxalic la Suceava la magazinul aca. Concentratia solutiei e de 3,5%. Dar acum e tarziu pentru a face tratament, care se face in lipsa puietului

Ionut Ursachi

Concentratia de 5% este prea mare ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Cubby

Tratamentul cu oxalic se face in lipsa puietului si cand albinele sunt in ghem.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Martie 04, 2015, 10:54:04 PM
Citat din: Ioan Ursachi din Martie 04, 2015, 09:59:50 PM
Domnilor ! Unde gasesc acid oxalic , care este concentratia necesara ... si un pret rezonabil ?! Multumesc mult ! :thanks: :thanks: :bzz: :bzz:
S-a raspuns la aceasta intrebare, dar e mai usor a intreba decat a cauta fe forum. Gasesti acid oxalic la Suceava la magazinul aca. Concentratia solutiei e de 3,5%. Dar acum e tarziu pentru a face tratament, care se face in lipsa puietului

Eu testez anul acesta combinatia de acid oxalic si varostop. Adica am dat saptamana trecuta acid oxalic care sa omoare tot ce se gaseste pe albina + varostop care sa omoare ce iese de pe puiet. In toamna am tratat doar cu varachet.

Am un alt lot de familii unde am facut in toamna devreme cu varachet si dupa ce nu a mai fost puiet un tratament cu acid oxalic.

Vedem care combinatie este mai eficienta peste cateva saptamani.  :hi:


Ionut Ursachi

Am inteles ! Eu doresc sa folosesc orice ..doar sa fie rezultate !  Desigur fara a face rau albinelor .  :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Domnilor as dori sa cumpar 5 familii de albine in zona Sucevei , nu acum ..ci la momentul potrivit   . Astept aici niste raspunsuri !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dan sebastian

Daca banii pe 3 familii ii dai pe zahar poti sa iti faci lejer 10 roiuri din ce ai acasa. E mult de munca pt ca trebuie stimulare si munca zilnic dar economisesti banii pe 2 familii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

elvis

nea dane da-mi voie sa te contrazic....eu am facut din 4 familii 12 roiuri cu care am si iernat anul trecut am facut din 12 27 cu care am iernat...am bagat la zahar in ei din mai pana in oct si tot slabi sunt pt un incepator inmultirea asta agresiva e o capcana in care multi cadem...daca imi ajuta d-zeu anu asta nu fac mai mult de 12 roiuri
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Ionut Ursachi

Domnilor, nu sunt pentru mine ! Cineva vrea sa il ajut sa se apuce ... Si nu am ce face decat sa isi cumpere .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !