Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

Inteleg domnule Lucian :) Va multumesc mult  :thanks: :thanks: Dar mai raman niste intrebari ... Bunicii mei detin 3 livezi ... doua sunt de meri si una de pruni .. imi puteti da dumneavoastra niste sfaturi .. pentru ca acei pomi sa rodeasca ... adica operatiunile care trebuiesc efectuate :) :thanks:?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

ves.lucian

  destul de greu ca din doua vorbe sa te rezolv !!!
  mai discutam !!!
            :razz: :razz: :razz:                     
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

marius_vfp

Citat din: Ioan Ursachi din August 08, 2014, 10:06:13 PM
As mai avea o intrebare .. o scandura are 4 metri . Am mai intrebat de mai multe persoane si a spus ca se poate face un corp Me si din latimea unei singure scandure . Am masurat dimensiunile cutiei si ar fi 50/40 .. eu as dori daca se poate sa  mai maresc numarul de rame , sa fie si latura cea de 40 ... tot cam pana in 50 .
din lungimea de 4m , am taiat si laturi pentru stupi pe 12rame da nu imi ajunge scandura pentru 8 laturi , insa pentru dadant de 10 rame imi ajunge pentru 8 laturi 4 de 435mm si 4 de 475mm (sper sa nu fi gresit dminesiunile ) la aceste dimensiuni daac tai bine , iti mai raman circa 20 25 cm din lungimea scandurei , insa in pragul maxim de dezvoltare familia mi se pare oarecum stramtorata atunci cand doresti sa introduci si rama claditoare pentru trantori, ramanand doar9 rame pentru cuib , asadar pe viitor am dedus ca una din cele mai bune dimensiuni ar fi , cuibul pe 11 rame .capete de material sunt mult mai mici chiar spre 0. deci pierderi minime . iar alta treaba ar fi ca tai lemnul la aceeasi dimensiune 475mm indiferent de latura nu mai freci de n ori paralela la circular ,apoi jumatate din material in frezezi la capete si te apuci de imbinat.
viitoarele mele cutii ce le voi construi vor fi pe 11 rame .
spor
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ionut Ursachi

Acum m-am gandit :)) ... daca pui corpu de 10 rame peste unu de 12 ... undeva intr-o margine ramane gol :)) ce fac ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

marius_vfp

e clar ca va ramane un spatiu de circa 40 50 mm ,
eu vorbeam strict de cutii care au corcuprile si caturie la acelasi numar de rame .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ionut Ursachi

Cred ca pana la urma le las la 10 rame si gata ..vor fi 2-3 corpuri asa ca au unde sa pun sa puiet destul ;)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

marius_vfp

tu iei decizia finala , insa eu ti-am spus punctul meu de vedere , 11 rame un corp ideal pentru mine .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ionut Ursachi

Credeti-ma ca sunt de aceeasi parere . Dar in functie de situatia actuala ...sa vad cum fac :) :thanks:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

ves.lucian

  Ioane , fa-l pe 10 rame !!! poate vei face pastoral pe viitor !!! n-o sa-ti para rau !!!
                                                          :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Ionut Ursachi

Asa voi face , spre pastoral doresc sa merg ... pentru ca am in apropiere .. rapita ..salcam .. tei .. floarea soarelui .. Dar nu ajung albinutele :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

TDI

Citat din: ves.lucian din August 09, 2014, 06:57:02 AM
  Ioane , fa-l pe 10 rame !!! poate vei face pastoral pe viitor !!! n-o sa-ti para rau !!!
                                                          :razz: :razz: :razz:
Tocmai pentru ca vreau sa fac pastoral i- am făcut pe 12 rame, grosimea de 3 cm, fund AV, sita sus 90%, cu toate ca, carandu-i goi la vale am avut niste dubii.

marius_vfp

fii sigur ca la 12 rame si gros de 30 doaga nu e chiar asa de usor imagineazati cat cantareste un cuib plin cu rame si nu goale , plus albina .

am mers in pastoral si cu cutii de 10 dar si de 12 , cele de 12 nu incap decat 3 in bena dar cele de 10 incap 4 , acum depinde si de cat de iscusit esti la aranjat.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ionut Ursachi

Am reusit pana la urma sa le pun si la locul lor  :yes:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Si ceva frumos  @};- @};-
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Citat din: marius_vfp din August 09, 2014, 09:22:58 PM
fii sigur ca la 12 rame si gros de 30 doaga nu e chiar asa de usor imagineazati cat cantareste un cuib plin cu rame si nu goale , plus albina .

am mers in pastoral si cu cutii de 10 dar si de 12 , cele de 12 nu incap decat 3 in bena dar cele de 10 incap 4 , acum depinde si de cat de iscusit esti la aranjat.
spor

Am stupi cu grosime de la 2,5 la 4 cm. Cel mai multumit sunt de cei mai grosi. E adevarat ca nu fac pastoral. Ca sa iei in brate un orizontal pe 20 de rame cu grosimea de 3.5 trebuie sa ai si tu vreo 120 de kg si sa fi participat la vreun concurs de strongest man. Totusi in primavara dupa ce am bagat 4 rame si am facut roiurile i-am transportat singur de langa stupii unde am format roiurile si pana pe pozitiile lor. In 2 oameni, fara capac reusesti sa ii incarci, cu ceva dureri de spate.

Avantaj la cei grosi e ca nu consuma mult pe timp de iarna, asigurand o buna izolatie. Ca dezavantaj, iesirea mai grea la zbor de curatire. La vecinul ieseau la temperaturi cu 2 grade mai scazute decat la mien.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani