Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

Prin gospodarie.
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Astazi pe la ora 14:00 am fost bucuros sa imi ridic coletul cu ceva foarte util ,dorit de mine de multa vreme . Multumesc mult domnului Vasile ( uve)... am facut si proba .. merge super !! Calitate superioara !!
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Prieten cu Stuparii

Citat din: Ioan Ursachi din Mai 13, 2014, 04:08:28 PM
Astazi pe la ora 14:00 am fost bucuros sa imi ridic coletul cu ceva foarte util ,dorit de mine de multa vreme . Multumesc mult domnului Vasile ( uve)... am facut si proba .. merge super !! Calitate superioara !!
O alegere buna !!! bravo !!!

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Cipi

de unde ai cumparat tipul ala de rame 1/1?

Ionut Ursachi

Exact nu stiu de unde se pot procura . Pentru ca am un coleg care are niste stupi si rame pe care nu le.foloseste . I-am zis sa imi aduca si mie una sa vad cum sunt.. caci zicea ca sunt faine. Sunt foarte trainice dupa mine ... materialul cred ca este tei
.. pe viitor voi cumpara si eu din acestea . Se gasesc aici in Sv la un magazin apicol .. parca 30 de lei pachetul .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Lipseste si stapanu o saptamana si isi fac de cap :))
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

Sa ai grija de albinele ce vor iesi din acea rama pentru ca sunt mai mari si culeg mai mult.  :smile:

Cipi

Hranitorul nu mai avea ce cauta acolo de mult timp, mai ales in mijlocul cuibului.

Ionut Ursachi

Domnule bucovineanu .. acele albinute deja sunt in stomacelu gainilor ... Domnule cipi aveti dreptate ... este greseala mea ... insa pot spune si eu un mic amanunt ... a fost aceasta perioada cu rapita si nu am putut intra deloc la ele ... iar hranitorul era in mijloc pentru ca am pus corpul 2 si inca nu urcase in el ... mai aveam niste sirop care trebuia dat si ala ... si l-am pus acolo ... in mijloc pentru ca eu cred ca le-au luat mai usor :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Si acum e momentul ca si familia mea sa se bucure de gustul dulce al mieri din gradina lor :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Cipi

nu trebuia aruncat fagurele, trebuia pus la margine si intr-o saptamana eclozau. apoi puteai sa-l arunci,

Ionut Ursachi

Da asa este  eclozau .... insa erau  mai multe guri de hranit ... si trantori au destui :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Kiwi Bee

Citat din: Ioan Ursachi din Mai 16, 2014, 04:21:01 PM
Da asa este  eclozau .... insa erau  mai multe guri de hranit ... si trantori au destui :D

Dupa ce eclozau iesiau si varroa la o plimbare. Este mai bine ca a scos rama/fagurele.

marius_vfp

Citat din: Cipi din Mai 16, 2014, 04:09:34 PM
nu trebuia aruncat fagurele, trebuia pus la margine si intr-o saptamana eclozau. apoi puteai sa-l arunci,

sal arunci  ))/ ))/ cand arunci tu fagurii aia de trantore sa ma chemi pe mine ca vin eu sa-i scot din cutii ma ofer voluntar ,

rentabilitarea e importanta pentru mine , altii fac ceara intr-un an cat altii in zece , asta doar daca stii cum.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva