Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

RazvanTi

mie imi pare bataie in toata regula nu inghesuiala si agitatie...
care este invingatorul?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dodo79

Citat din: RazvanTi din Aprilie 15, 2014, 09:02:50 AM
mie imi pare bataie in toata regula nu inghesuiala si agitatie...
care este invingatorul?
sa intelegem ca asa arata un furtisag?
imi cer scuze ,dar nu am vazut pana acum un furtisag cum se manifesta.

Ionut Ursachi

#123
Nu este furtisag. Ele ies foarte multe afara atunci cand deschid stupul . Dau navala pe stapan ... Nu stiu ce se intampla dupa ce inchid stupul intra toate la loc si in 10 min nu se mai vede nimic :D

Domnule RazvanTi nu se bat intre ele ... pentru ca nu se vede bataie la urdinisuri ... este un eveniment de durata foarte scurta .. doar atunci cand umblu la ele  :(( . Daca ar fi fost furtisag ,s-ar bate toata ziua .


Insa daca gresesc va rog corectati-ma si eventual ajutati-ma cu niste sfaturi pentru ca nu prea stiu eu mare lucru despre comportamentul lor si cam tot ce tine de albine :(
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dodo79

Citat din: Ionut Ursachi din Aprilie 15, 2014, 11:19:58 AM
Nu este furtisag. Ele ies foarte multe afara atunci cand deschid stupul . Dau navala pe stapan ... Nu stiu ce se intampla dupa ce inchid stupul intra toate la loc si in 10 min nu se mai vede nimic :D

Domnule RazvanTi nu se bat intre ele ... pentru ca nu se vede bataie la urdinisuri ... este un eveniment de durata foarte scurta .. doar atunci cand umblu la ele  :(( . Daca ar fi fost furtisag ,s-ar bate toata ziua .


Insa daca gresesc va rog corectati-ma si eventual ajutati-ma cu niste sfaturi pentru ca nu prea stiu eu mare lucru despre comportamentul lor si cam tot ce tine de albine :(
si la mine ies afara dar nu asa de multe.ies cateva.acopera cat o palma pe stup

Ionut Ursachi

Si astazi am lipit niste faguri :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

La mine dupa cum a-ti vazut e dezastru . Si nu va mai spun cum merg imbracat la ele ... mai ceva ca pe Marte :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dodo79

Citat din: Ionut Ursachi din Aprilie 15, 2014, 11:41:16 AM
Si astazi am lipit niste faguri :)
e facuta de tine sau se gaseste in comert?
in cat timp lipesti un fagure?

Ionut Ursachi

Sincer nu stiu de unde e :)) . Pentru ca aveam nevoie de un transformator si avea Parintele paroh unul si mi l-a dat . L-am pus in priza am pus firele pe rama  si :)) a disparut sarma de pe rama :D  s-au topit cu totul . L-am dus inapoi ( cam greu .. cantarea transformatorul cam 5 kg ) ...Si mi-a spus sa mai caut pe acolo printr-un dulap . Si l-am gasit pe asta micu . Este pur si simplu un transformator de 12  si cu acel buton specific conectat  iar cutiuta este facuta din plastic si lipita foarte bine  .

Lipesc foarte repede cu el .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dodo79


Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Urdinisuri :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Si cam asa arata deschis :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Ieri am pregatit Sfanta Biserica pentru Sarbatoarea Invierii .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

#134
.
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !