Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Am numarat chiar si 15 albine pe o singura inflorescenta.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

In primavara am mutat cateva  zeci de evodii de 2 ani din scoala pe un deal. Plantarea am facut-o in graba ca era seara si venea ploaia. Jumatate din ele s-au prins, jumatate nu. Aceasta jumatate care parea neprinsa a odraslit din radacina. La mine in zona e foarte frig si nu le-am protejat niciodata. Sunt foarte rezistente. Am avut si -22 iarna trecuta si nu s-a dus niciuna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Evodia este de departe cea mai melifera planta din România. Dacă te uiți cu atenție vezi nectarul cu izvorăște in floare.

Cristel

Planta evodia e un copac frumos...
Si inca unul melifer de la Varna
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B

Si la mine a inflorit primul evodia. Este vizitata de albine si cred ca tine multa inflorita

marius_vfp

Cine are nevoie de seminte de evodia si trece pe drumul vaslui roman sunt dispus sa dau am strans cateva anul acesta  0755480426
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bratosin radu

Am si eu o evodia .are cam 5 ani si e infloreste pt. prima data ,albinele ar sta si noaptea pe ea.

stefan1

  Imi pare ca, la fel ca salcamul si ca alte specii, si evodia a inceput sa infloreasca mult mai devreme decat in alti ani. Poate ai si o varietate mai timpurie.
Imi permit sa reiau ce s-a scris cu ani in urma:

 
Citat din: stefan1 din August 20, 2012, 05:25:47 PM
  Reproduc un mesaj de pa Stuparitul, al lui  moc_sor, din 2007:
"Am observat arborii Evodia maturi de la gradina botanica din Iasi acum citiva ani cand m-a pasionat subiectul si am constatat urmatoarele:
-infloresc la inceputul lui Septembrie si ating deplina inflorire catre sfarsitul lunii, la sfarsitul lui Octombrie au fructe (ca niste capsule mari cat o castana) si flori (galbui la forma ca cele de soc) din abundenta. Iarna ii prinde  inca cu flori.
-datorita vremii schimbatoare si in racire din aceasta perioada sunt foarte buni pentru un cules usor de intretinere, de recolta nu.
-puietii de evodia sunt f.pretentiosi in primul an"

  Moldovenii pot verifica.
  Am mai scris si eu tot acolo, ca sunt  5 specii de Evodia si numai una din acestea are vreo 50 de varietati, din care 20 in China.
  Amintesc si aici ca Evodia are flori masculine si feminine. Cam 2/3 din flori sunt masculine. In jur de 20% din copacii de Evodia sunt exclusiv masculini. Astia nu fac fructe. Se pare ca florile masculine infloresc ceva mai devreme decat cele feminine.

  Aproape sigur varietatea de evodia pe care o ai este diferita de cea de la gradina din Iasi, despre care e referirea in mesajul de mai sus, care se spune ca infloreste in septembrie.
Eu as dori sa am din ambele varietati (in prezent nu am nici o evodia; am avut doua exemplare care nu au rezistat primei ierni).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bratosin radu

Am cumparat semintele de la un targ apicol din Faget.din aproximativ 20 de g de seminte au rezultat 3 plante din care 2 am pus in gradina,iar dupa un an una sa uscat marisoara fiind.da intradevar anul acesta toti pomii si toate plantele sint mai avansate in zona mea cu cel putin 2 saptamini fata de alti ani.si da a fost un an bun ca si cules de salcim pt. mine si in general in zona.ce va fi de acum in colo vom vedea .cules de intrtinere acum ,este bun.spor in toate.oh

pharaonu75

Dupa 7 ani si jumatate de la deschiderea acestui topic si plantarea primelor seminte de evodia, am acum o multime de pomi, vreo 50, mai mari sau mai mici.
Am dat prietenilor alte cateva sute.
Pozele sunt facute astazi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Foarte frumos! E prima data cand vad in poza o albina cu polen pe Evodia, desi stiu ca ofera si polen si nectar. S-ar putea totusi ca acea albina sa nu fi strans polenul de pe Evodia. Am vazut o asemenea situatie si am si fotografiat-o, o albina cu polen galben care culegea nectar de pe Amorfa, in timp ce pe aceeasi ramura de amorfa erau multe albine majoritatea cu polen de amorfa, de culoarea caracteristica.
  Sa ne spui si cata vreme va tine culesul de Evodia!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pad3

frumos. intr-o fotografie am vazut si un trantor la cules  :razz: :razz:
somnul ratiunii naste monstri