Evidenta stupina

Creat de struan, Mai 13, 2013, 03:18:15 PM

« precedentul - următorul »

struan

Citat din: pharaonu75 din Mai 13, 2013, 04:35:27 PM
Eu la acest soft faceam referire.


BeeOrganizer — верный помощник пчеловода
Arata bine, are design, dar pentru mine cel putin daca softul stie baze de date si pot face cautari, filtrari,rapoarte, customizari de campuri si interfete, e suficient, mai ales ca am si optiunea de a il folosi cu sqlite in varianta free. Si oricum, daca as avea un nr mai mare de stupi, in mod sigur mi-as permite sa il cumpar dat fiind faptul ca nu e deloc scump si e cu licenta pe viata.

pharaonu75

#16
http://beeorganizer.ru/welcome

Pe mine m-ar interesa mai mult un soft care sa ruleze pe Android, pentru a-l putea folosi pe tableta. Ar fi ideal in pastoral.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

struan

Citat din: pharaonu75 din Mai 13, 2013, 05:15:56 PM
http://beeorganizer.ru/welcome

Pe mine m-ar interesa mai mult un soft care sa ruleze pe Android, pentru a-l putea folosi pe tableta. Ar fi ideal in pastoral.
Doar daca ai avea internet pe android si sa operezi remote pe server cred ca ar fi posibil. O alta solutie ar fi un laptop.

struan

#18
Citat din: pharaonu75 din Mai 13, 2013, 05:15:56 PM
http://beeorganizer.ru/welcome

Pe mine m-ar interesa mai mult un soft care sa ruleze pe Android, pentru a-l putea folosi pe tableta. Ar fi ideal in pastoral.
Daca tot ai tableta cu android, lasa-mi pm adresa de mail de pe android ca sa iti dau invitatie la dropbox-ul meu cu carti de apicultura formatate pentru tableta, .epub. Cel mai bine se citesc cu fbreader. Multe le-am luat de aici. Eventual, daca imi mai dai pdf-uri cu carti de apicultura, le pot formata epub si urca in dropbox. Facem o miscare? :))

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Azi-noapte am pierdut cateva ore si am "frecat" soft-ul in discutie. Este super-tare! Nu este creat special pentru evidenta stupilor, dar cine stie sa lucreze cat de putin cu baze de date isi poate personaliza campurile asa cum doreste.
Colegul Struan mi-a dat o mana de ajutor pentru a intelege cum lucreaza acest program si sa stiti ca este un program de evidenta foarte bun.

Se poate tine evidenta familiilor de albine, a situatiilor intalnite in fiecare familie, a lucrarilor efectuate in fiecare stup precum si data interventiilor, se pot inscrie productiile de miere/polen date de fiecare familie, etc.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

    Si daca e atit de super nu se poate transfera aici pentru toata lumea. Ca noi astia mai batrini cu slabe cunostinte IT am incercat pe ,,transfer.ro,, de ne-a venit bitul si nu am reusit sa dam de el.Daca nu mergem tot la caiet si creionul chimic  :new:.Cu mult respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

struan

Citat din: bismark din Mai 14, 2013, 03:01:59 PM
    Si daca e atit de super nu se poate transfera aici pentru toata lumea. Ca noi astia mai batrini cu slabe cunostinte IT am incercat pe ,,transfer.ro,, de ne-a venit bitul si nu am reusit sa dam de el.Daca nu mergem tot la caiet si creionul chimic  :new:.Cu mult respect
Adaugati-ma pe yahoo mess sau skype si va ajut. Id-ul meu pe ambele este crstppvc.

albinuta carina

Mai interesa si pe mine asa ceva ,cum pot sa ajung in posesie si daca trebe cat ar costa :thanks:

struan

Am reusit sa fac o captura mai buna, ca sa vedeti modul de lucru cu acest program.
Puteti sa descarcati de aici :

https://dl.transfer.ro/EvidentaStupina-transfer_ro-23may-d5c7ae.avi 

Ar trebui sa mearga in orice player. Eu l-am testat pe windows media player si pe vlc

marian_6777

O solutie poate fi asta. Nu este tradus perfect dar va descurcati voi. La mine la doi stupi nu merita :D . Este curat, scanat cu Bitdefender, softul plus un manual de utilizare. La mine functioneaza.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

struan

#26
Citat din: marian_6777 din Mai 23, 2013, 09:31:35 PM
La mine la doi stupi nu merita :D .
Vorba lui pharaonu, la doi stupi, stii albinele dupa nume :))
Nici eu nu am multi, dupa cum ati vazut in filmulet, doar 14. Mai demult am avut 50 dar e mult de atunci... O perioada am intrerupt legatura cu albinele, dar am ramas asa cu o nostalgie dupa ele. Microbul, ce sa-i faci. Desi daca nu as avea in spate oarece experienta in lucrul cu ele, plus consultatiile lui tata care e expert in intretinere, nu stiu sincer daca as mai avea curaj sa ma apuc. Romanii cresc albine pentru ca ei nu se simt bine daca nu ii inteapa ceva :)). Acum ma gandesc sa ii dezvolt si de asta mi-am pregatit sculele din timp. Inclusiv cele soft. Am descarcat programul tau si l-am instalat. Cred ca daca se citeste documentatia poate fi folosit in bune conditii. Ramane alegerea fiecaruia sa compare si sa aleaga.

marian_6777

#27
Pai... si nu are dreptate? Ce sa-i faci? Fiecare dupa putere. Asa este la inceput... dar mai vorbim noi peste vreo doi ani. Te tin minte sa sti =)).
  Ca tot veni vorba, pe una din matci o cheama Alina iar pe cealalta Angela. Maine-ti prezint lucratoarele :nod:
  Programul nu este al meu, est gasit pe net. Este un lucru enorm sa ai pe cineva care sa te indrume, sa-ti dea un sfat. In cazul meu, ajutorul il gasesc pe Apiardeal , si din nou este un mare lucru. :bzz:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

struan

Citat din: marian_6777 din Mai 23, 2013, 10:50:20 PM
Pai... si nu are dreptate? Ce sa-i faci? Fiecare dupa putere. Asa este la inceput... dar mai vorbim noi peste vreo doi ani. Te tin minte sa sti =)).
  Ca tot veni vorba, pe una din matci o cheama Alina iar pe cealalta Angela. Maine-ti prezint lucratoarele :nod:
La vremea asta, la doi stupi daca sunt puternici, sa tot ai vo 120.000 de albine. Eu zic sa faci o baza de date online, imi dai link si le caut eu dupa nume. Desi la atatea, mai bine le numerotezi. Ceva de genu albina 0001, albina 0002, trantor 007 :)) Sa nu uiti sa treci data nasterii, meseria: doica, lucratoare, paznic, caracterul: harnica, intepatoare, bazaitoare, samd. :))

struan

Citat din: marian_6777 din Mai 23, 2013, 10:50:20 PM
In cazul meu, ajutorul il gasesc pe Apiardeal , si din nou este un mare lucru. :bzz:
In general ma feresc sa dau sfaturi, dar depinde foarte mult si de om. Cand e vorba de calculatoare, da, pot sa dau sfaturi pentru ca stiu sigur ca dand comanda x se intampla y. La albine lucrurile stau diferit. Sunt multi factori de influenta. O schimbare de vreme de exemplu poate da peste cap toate calculele. Daca omul nu intelege asta poti sa te alegi cu un dusman. Romanul are o problema. O mare problema. Pe el nu il intereseaza cum sa faca el sa castige mai mult, ci sa calculeze cat castiga altul. Am vandut mult timp miere in piata. Stiti care era cea mai deasa intrebare? Cati stupi aveti? Si inevitabil urma: Cata miere scoti la un stup? Ati prins ideea. Cu alte cuvinte erau interesati de cifra de afaceri dar nu si de rata profitului. Si interesul asta era asa pe fata. Unul mi-a zis odata dupa ce i-am explicat ca eu produc miere si vand la clientii pe care ii am, ca eu traiesc pe seama lor, a celor ce muncesc. Si mai era si bugetar. De parca eu eram la furat. Cu asemenea conceptii, nu cred ca vor realiza ceva indiferent de domeniu.