Din stupina

Creat de stefan1, Iunie 04, 2008, 03:12:43 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Isi asteapta repartitia pentru noua locuinta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

"Paduri ce-ar fi putut sa fie/ Dar niciodata nu vor fi./" (Blaga)
Parafrazand: Sunt stupi ce-ar fi putut sa fie/ Dar niciodata nu vor fi./
Sau, mai prozaic, posibile matci care au fost intepate in botce de regina aleasa, apoi au fost scoase in fata stupului de catre albinele unui stup care a hotarat sa nu mai roiasca. Probabil au mai fost si altele, pe care le-au dus albinele mai departe.
Dintr-o asa baza de selectie sigur a fost aleasa o regina viguroasa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Ieri in stupina
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

3.06, dimineata.
La o singura familie, dintre cele mai harnice, un numar mare de albine moarte , scoase pe noapte din stup. Curios, la nici o alta familie, nici o albina scoasa astfel. Parerea mea este ca a inceput culesul la teiul pucios (si anul trecut teiul a inflorit cam in 3.06.) Am mai patit asemenea lucruri dar cu multi ani in urma si tot la stupii cei mai buni. Se stie ca la inceput si pe vreme umeda, teiul pucios poate fi toxic. Acum este mai greu de inteles , ca mai este cules de salcam si ponderea teiului nu poate fi mare. In plus la noi sunt doar tei izolati si departe de stupina (la fel ca si salcamul, la 2-3 km de stupina).
Poate are cineva alte explicatii. Azi nu a mai scos albine moarte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

ce ati patit cu familia aia?

D006

pareri personale:
- in cazul intoxicarii sau otravirii situatia nu ar fi singulara (aici poti analiza albina. daca albina are trompa intinsa la maxim sunt semne de otravire);
- eu inclin din ce prezinti sa cred ca este de la o mica lupta. posibil matca batrana cu "emisie" redusa de feromoni peste care a intrat un roi cu o matca tanara si viguroasa. cele din fata stupului nu au acceptat noua ierarhie.

D006

aveti perfecta dreptate domnule cristi x,patit-am identic.domnule stefan nu cumva v-ati jucat cu niste matci cu o zi inainte?

stefan1

Pt Cristi
Este o posibilitate pe care o sa o iau in considerare. Totusi nu imi pare ca a fost o bataie, atunci albinele intepate au o anumita pozitie, sunt albine inlantuite, este agitatie si paza intarita la stup, lucruri pe care nu le-am vazut.
Am avut o singura data un caz cand un roi a intrat intr-o familie, dar, curios, nu a fost nici o bataie.
O sa verific stupul si o sa spun ce am gasit. Ieri nu am putut ca a plouat, in plus e bine sa astept ca stupul sa se stabilizeze in eventualitatea ca a fost o unire, alfel as risca sa stranga matca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Am ramas de anul trecut dator cu un raspuns. Nu a intrat vre-un roi in stup, cum s-a presupus. Matca ei a ramas cea veche si o am si acum. Cu atat mai misterioasa ramane situatia cu albinele gasite moarte in fata urdinisului, mai cu seama ca la nici un alt stup nu mai era ceva asemanator. Anul asta am avut la alt stup, tot numai la unul, dar in preajma infloritului teiului si sigur a fost din acea cauza, cum am mai avut cu multi ani in urma si la scara mai mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Uneori un roi poate face ceea ce un stup mare nu este capabil.
Dau aici pozele la un fagur reparat de un roi, dupa ce un stup mare l-a ros aparent iremediabil. Imi pare rau ca nu am pozat cum arata inainte. Era ros pe traseul sarmelor peste un centimetru. Cu greu am stabilizat petecele cu punti rasucite din ceara. Albinele au facut din ele un fagur aproape normal. Se mai vad neregilaritatile, de ex marginea din stanga-jos a fagurelui este oblica fata de latul de jos al ramei, cum am reusit sa in fixez. De asemenea petecul din mijlocul fagurelui a alunecat pana s-a sprijinit de latul de jos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Mai sunt lucruri de reparat, dar mai este ceva puiet descapacit si pana il capacesc mai repara din neregularitati.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Roiurile naturale au o mare putere de munca. Daca sunt si cu regine tinere si in natura exista cules, construiesc niste faguri aproape de perfectiune. De aceea am spus si o repet: Este indicat ca incepatorii, care in general duc mare lipsa de faguri, sa inceapa cu roi naturali.

stefan1

  Desi vremea easte destul de tarzie, in unele stupine mai sunt destui trantori.
 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)