Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

La mine trantorii au fost scosi in masa sau poate au murit, asta in numar mare dupa ce saptamana trecuta m-am mutat la tei, 90% din albinele din fata pavilionului erau trantori. Si acum la fs inca mai scot trantori desi este un cules bun. De ce ii scot? Sfarsit de zezon? Ba! Lipsa de cules? Ba! Tot la toxicitate ma gandeam si eu, dar la ce?

calmusdaniel

Desi am stupii plini cu miere acelasi lucru se intampla si la mine,trantorii sunt dati afara,ba chiar sunt izolati in fata urdinisului,probabil ca familiile considera ca nu mai au nevoie de ei(stiu ele ce vremuri o sa vina).

Paraschivescu Teodor

Presupun ca nu foarte bune ,macar sasi faca rezervele pentru iarna ca altfel ie de rau.

Eduard Rotaru

Citat din: calmusdaniel din Iunie 23, 2016, 07:43:25 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 23, 2016, 07:24:03 PM
Lasa Daniel ca te duci la "baietii destepti" de la Dulcofruct si o sa iti dea o substanta minune care te apara de neonicotinoide si impiedica fenomenul CCD...superb...:))))...
Mai nou, ei au reinventat si Apivirolul ....deci solutii exista :)))

Astia de la Dulcofruct,cu substantele lor minune sunt ca aia cu dezinfectantii diluati din spitale(apa de ploaie)
Nu au reinventat nimic,producatorul e Romvac,dar banuiesc ca au un contract de colaborare.

Nu e nici o colaborare intre ei....e hotie si o mare grosolanie din partea celor de la Cirast :)

Eduard Rotaru

Citat din: calmusdaniel din Iunie 23, 2016, 10:27:52 AM
Dupa temperaturile ridicate de ieri,la mine teiul a murit ))/
Floarea soarelui a inceput sa se deschida =D>

Ieri la mine a mers cel mai bine teiul...am avut cel mai bun cantar din istorie :)...Doamne ajuta sa mai tina macar o saptamana!

calmusdaniel

Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 24, 2016, 08:46:39 AM
Citat din: calmusdaniel din Iunie 23, 2016, 10:27:52 AM
Dupa temperaturile ridicate de ieri,la mine teiul a murit ))/
Floarea soarelui a inceput sa se deschida =D>

Ieri la mine a mers cel mai bine teiul...am avut cel mai bun cantar din istorie :)...Doamne ajuta sa mai tina macar o saptamana!

Doamne-ajuta! :hi:

relutu

Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 24, 2016, 08:46:39 AM
Citat din: calmusdaniel din Iunie 23, 2016, 10:27:52 AM
Dupa temperaturile ridicate de ieri,la mine teiul a murit ))/
Floarea soarelui a inceput sa se deschida =D>

Ieri la mine a mers cel mai bine teiul...am avut cel mai bun cantar din istorie :)...Doamne ajuta sa mai tina macar o saptamana!

Cat?

Eduard Rotaru

Citat din: relutu din Iunie 24, 2016, 10:18:12 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 24, 2016, 08:46:39 AM
Citat din: calmusdaniel din Iunie 23, 2016, 10:27:52 AM
Dupa temperaturile ridicate de ieri,la mine teiul a murit ))/
Floarea soarelui a inceput sa se deschida =D>

Ieri la mine a mers cel mai bine teiul...am avut cel mai bun cantar din istorie :)...Doamne ajuta sa mai tina macar o saptamana!

Cat?

...imi pare rau dar prefer sa ramana pt mine...multumesc pt intelegere!

aurelianpopescu

 Dupa o saptamana de floarea soarelui  s-au cam depopulat stupi.la dv cum  se  prezinta stupi.a inceput culesul la floarea-soarelui?

calmusdaniel

Citat din: aurelianpopescu din Iunie 27, 2016, 02:10:26 PM
Dupa o saptamana de floarea soarelui  s-au cam depopulat stupi.la dv cum  se  prezinta stupi.a inceput culesul la floarea-soarelui?

Stupii s-au depopulat si la mine,asta datorita culesului intensiv care a fost la tei.Deocamdata cantarul e pe egal,floarea s-a deschis ceva,vom vedea in zilele urmatoare.

calmusdaniel

Teiul a mers bine, floarea a inceput si ea... E timpul ca apicultorul sa se relaxeze

calmusdaniel

Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 24, 2016, 08:37:38 AM
Citat din: calmusdaniel din Iunie 23, 2016, 07:43:25 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 23, 2016, 07:24:03 PM
Lasa Daniel ca te duci la "baietii destepti" de la Dulcofruct si o sa iti dea o substanta minune care te apara de neonicotinoide si impiedica fenomenul CCD...superb...:))))...
Mai nou, ei au reinventat si Apivirolul ....deci solutii exista :)))

Astia de la Dulcofruct,cu substantele lor minune sunt ca aia cu dezinfectantii diluati din spitale(apa de ploaie)
Nu au reinventat nimic,producatorul e Romvac,dar banuiesc ca au un contract de colaborare.

Nu e nici o colaborare intre ei....e hotie si o mare grosolanie din partea celor de la Cirast :)
Ai avut dreptate, sunt niste falsori !

Eduard Rotaru

:)...stiu :P
In orice caz lucrurile se misca si nu vor ramane asa...

Dan Pașca

Merge bine floarea,nea Daniel?   Te salut si ii bine meritata o relaxare dupa atata munca. ;)

calmusdaniel

Citat din: Dan Pașca din Iulie 01, 2016, 11:11:21 AM
Merge bine floarea,nea Daniel?   Te salut si ii bine meritata o relaxare dupa atata munca. ;)

N-as putea sa spun ca marge bine pt ca sunt cantare mici de 1,200-1,400kg,dar e bine si asa tinand cont ca se anunta 3 luni de seceta si canicula.Dumnezeu stie ce va urma,macar sa aiba rezerve,sa nu fim nevoiti sa dam mancare. :hi: