Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Citat din: geo47 din August 06, 2015, 04:01:46 PM
domnule daniel de unde pot cumpara si eu  niste lapte praf degresat?
va multumesc


Lapte praf gasesti la domnul Octavian Popa tel 0746303099

calmusdaniel

De la atata canicula mi-aduc albinele miere bronzata! :rotfl: :rotfl:
Miere de mana,o miere mai rara, neagra si delicioasa! :hi:

marian sima

Am bulit-o ,cand am extras mierea de floarea-soarelui cuiburile erau blocate si am extras cate 5 rame pline cu miere din cuib (au ramas decat cele cu puiet care aveau si ele destula coronita cu miere deasupra),le-am bagat goale cu speranta sa fie pontate,de unde cuiburile sunt tot blocate cu toate ca am scos diafragma si am lasat matca sa ponteze in voie unde vrea.Nu am decat sa fac extractie si sa bag miere de floarea soarelui,dar tot cara din asta neagra .

calmusdaniel

Eu am deblocat cate trei rame,una am dat-o pe mijloc la ouat si doua le-am dus in partea dreapta,pt ca stiam ce ma asteapta, dupa floarea soarelui,pt ca in ultimii 7 ani tot culeg la mana,si-o s-o tina asa pana in 15 septembrie. :hi:

aurelianpopescu

aveti o zona perfecta pt culesuri tarzi,la mine nu este nimic.poate colaboram?

relutu

D-nu Daniel in rame cum arata mierea tot neagra sau este mai descisa si si se innegreste.

calmusdaniel

Citat din: aurelianpopescu din August 08, 2015, 08:58:00 PM
aveti o zona perfecta pt culesuri tarzi,la mine nu este nimic.poate colaboram?

La ce fel de colaborare te-ai gandit?

calmusdaniel

Citat din: relutu din August 09, 2015, 10:17:31 AM
D-nu Daniel in rame cum arata mierea tot neagra sau este mai descisa si si se innegreste.

In rame nu arata asa de neagra,dupa ce o extragi se vede culoarea. :hi:

aditza_71

Dl. Daniel  daca mierea de mana nu arata asa de neagra in rame , cum va da-ti seama ca este miere de mana?

romikele

Citat din: aditza_71 din August 10, 2015, 10:04:19 AM
... daca mierea de mana nu arata asa de neagra in rame , cum va da-ti seama ca este miere de mana?
Exact la fel cum îți dai seama că țiganul nu-i african... nici ăla nu arata așa negru ca... negrul!  :wink2: :hi:

calmusdaniel

Citat din: aditza_71 din August 10, 2015, 10:04:19 AM
Dl. Daniel  daca mierea de mana nu arata asa de neagra in rame , cum va da-ti seama ca este miere de mana?

Cred ca nea Romikele ti-a dat raspunsul corect!
In plus nu numai  culoarea i-ti spune ca e mana ci si gustul aparte(caramel) si plecarea albinelor in masa spre padure.
Eu recoltez mana de mai multi ani si o recunosc imediat.si am fost si in padure sa vad furnicile cum urca in stejar(furnicile dau de gol coloniile de afide)
Eu am  un filmulet pe youtube numit producatorii de mana.

pistol28

Citat din: calmusdaniel din August 10, 2015, 06:39:26 PM
.......................................
Eu am  un filmulet pe youtube numit producatorii de mana.
Şi cum putem să-l vedem şi noi ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Este excelent filmul! Multumin, Daniel!     ^:)^
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi